4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Jak wybrać bezpieczne kaski dla dzieci?

Jak wybrać bezpieczne kaski dla dzieci?

23-09-2020

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko z zapałem jeździ na wrotkach czy rolkach, śmiga po parkach na hulajnodze, czy jednak wybiera się z Tobą na dłuższe wycieczki rowerowe, zawsze przy takiej aktywności fizycznej powinno mieć na głowie kask. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej pociechy i wybierz dla niej odpowiednie zabezpieczenie głowy. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, szukając takiego produktu?

Różne rodzaje kasków dla dzieci

Przy przeglądaniu naszej kategorii kasków dla dzieci znajdziesz kaski na hulajnogę, rolki, łyżwy czy na rower. Zasadniczo zarówno kask na hulajnogę, jak i kask na rower chroni głowę Twojego dziecka w momencie, gdy dojdzie do wypadku, ale różnią się one pod względem konstrukcji i kształtu.

Na ogół kaski na hulajnogi, wrotki czy rolki mają kształt orzeszka i charakteryzują się wysoką odpornością na wielokrotne uderzenia. Chronią bardzo dobrze tył głowy. Na produkcie powinno się znaleźć specjalne oznaczenie – certyfikat EN 1078, które wskazuje, że nadaje się on zarówno do jazdy na rolkach, hulajnodze, jak i na rowerze oraz spełnia wymogi bezpieczeństwa ustalone w Unii Europejskiej. Dla kasków dla dzieci poniżej 7. roku życia właściwa będzie norma europejska EN 1080.

Kaski stricte rowerowe mają tradycyjny kształt, są wentylowane, co oznacza, że mają liczne otwory w swojej skorupie, a im jest ich więcej, tym lepiej. Dzięki nim głowa dziecka podczas jazdy na rowerze nie będzie się pocić.

Podstawowym wyzwaniem stawianym przed kaskami dla dzieci jest ochrona kości głowy naszych pociech przed wszelkimi urazami. W dzieciństwie kości głowy, w tym twarzoczaszki, nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego łatwo mogą ulec uszkodzeniu przy upadkach. Płytkie, wentylowane kaski na rower czy hulajnogę określane są mianem klasycznych. Mogą być one wyposażone w daszek jako element ochrony przed słońcem. Natomiast do wyczynowej jazdy na hulajnodze, rolkach i wrotkach znacznie lepiej nadają się kaski typu orzeszek, ponieważ chronią one potylicę, a to właśnie ta część głowy dziecka najbardziej narażona jest na urazy przy uprawianiu sportów, w których łatwo można wywrócić się do tyłu.

Jak wybrać kształt kasku dla dziecka?

Pod względem kształtów kaski dla dzieci zdecydowanie różnią się od siebie, co widać na pierwszy rzut oka. Kształt nie jest tylko wyrazem myśli projektowej producenta, ale został ściśle dobrany do sportów, do uprawiania których przeznaczone są konkretne modele.

Odpowiedni rozmiar kasku ma kluczowe znaczenie

Kask rowerowy czy kask na hulajnogę i rolki zawsze powinien być dostosowany do wielkości głowy dziecka. Producenci mogą nie ułatwiać Ci pod tym względem sprawy, ponieważ podają rozmiarówkę w postaci liczbowej lub literowej. Za mały lub za duży kask nie ochroni głowy Twojego dziecka, tak jak powinien.

Rozmiar kasku dopasuj zatem do wielkości obwodu głowy dziecka. Zmierz ją zwykłym centymetrem krawieckim, prowadząc go poziomo dookoła głowy. Wynik skonfrontuj z rozmiarami kasków oferowanych przez wybranego producenta. Dla dzieci przeznaczone są kaski o standardowej rozpiętości – od około 45 do 58 cm. Kaski dla dorosłych, ale i dla młodzieży są oznaczane głównie literami od S do XL.

W wielu sklepach możesz wybrać rozmiar kasku według wieku dziecka, z przedziałów: 12–24 miesiące, 2 lata, 3–4 lata, 5–7 lat, 8–11 lat. Wyłącznie właściwie dopasowany kask zapewni odpowiednią ochronę głowy.

Regulacja zapięcia kasku pozwoli na jak najlepsze dopasowanie go do kształtu i rozmiaru głowy dziecka. Wówczas nie będzie on przesuwał się w przód, w tył czy na boki, tylko stabilnie leżał na głowie, nawet przy wykonywaniu przez dziecko gwałtownych ruchów. Pokrętło w tylnej części kasku również służy do ustabilizowania go na głowie. Zapinane pod brodą paski boczne należy ustawić tak, by ich długość była równa sobie, a po zapięciu muszą być one naprężone. Paski powinny układać się w kształt litery Y pod uchem, ale nie mogą go dotykać.

Jaka powinna być waga kasku?

Wielu kupujących zwraca uwagę tylko na wizualny wygląd kasku oraz na rozmiar przy jego wyborze. To jednak nie wszystkie istotne parametry, jakie powinieneś sprawdzić. Dla najmłodszych dzieci, ale nie tylko, bardzo ważna będzie waga kasku. Spoczywa on przez dłuższy czas na głowie dziecka, dlatego nie powinien on nadmiernie obciążać zarówno jej, jak i szyi. Maluchowi kup kask o wadze nie większej niż 250 g. Starsze dzieci mogą nosić zaś większe i cięższe kaski, ważące w granicach 250–300 g. Dla np. 10-latków odpowiednie rozwiązania na rower czy hulajnogę nie powinny mieć więcej niż 300 g.

Wybierz też taki kask dla dziecka, który będzie mu się podobał. Zachęci to Twoją pociechę do jego zakładania za każdym razem, gdy będzie szła na rower, rolki czy na hulajnogę.

undefined
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna