4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Deska fiszka - sprawdź, która będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem

Deska fiszka - sprawdź, która będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem

04-03-2020

Fiszki stają się obiektem zainteresowania coraz szerszego grona osób. Małe i zwinne - świetnie nadają się do jazdy po mieście, stąd zapewne ich popularność. Dodatkowo, deski typu cruiser (fiszki, penny boards) to dobra propozycja dla osób chcących nauczyć się jazdy na deskorolce. Jeśli właśnie przymierasz się do zakupu fiszki, podpowiadamy w wyborze.

Co odróżnia fiszkę od innych deskorolek?

Fiszka (fishka, fishboard) to potoczne określenie dla małych deskorolek wyróżniających się miękkimi trackami, odpowiednio wyprofilowanym deckiem oraz miękkimi, dużymi kółkami. Nazwa fiszka pochodzi od nazwy polskiej firmy, która współuczestniczyła w reaktywacji mody na popularne w latach 90-tych plastikowe mini cruisery. Dodatkowo, kształt deski przypomina nieco rybę, czyli fish. Co charakteryzuje fiszki i odróżnia je od innych deskorolek?

Otóż deska fiszka jest przede wszystkim mała, lekka i zwrotna, do tego znakomicie zachowuje stabilność w kontakcie z nierówną nawierzchnią. Taki zestaw cech sprawia, że fishboard idealnie sprawdza się w warunkach miejskich - na chodnikach, skwerach, czy parkowych alejkach. Niewielkie rozmiary i brak warstwy ściernej (gripu) na powierzchni deski sprawiają, że fiszkę można swobodnie schować do torby lub plecaka, bez ryzyka uszkodzenia jego zawartości. Fiszka pozwala także osiągać całkiem spore prędkości i bardzo łatwo się na niej skręca, zatem w poruszaniu się po miejskiej dżungli będzie niezastąpiona (szybki transport, nawet po nierównych chodnikach, a później wygodne przechowywanie w plecaku, gdy jesteś w szkole, na zajęciach, czy w pracy).

Do elementów odróżniających fiszkę od innych deskorolek z pewnością zaliczyć możemy fakt, że deska typu cruiser nie nadaje się do wykonywania trików i grindowania. 

Jaką fiszkę wybrać?

Podstawowymi elementami różnicującymi deski fiszki są kształt oraz materiał, z jakiego są wykonane. Do wyboru masz tutaj zatem deski z tworzywa sztucznego oraz drewniane. Drugi wariant różni się także od pierwszego kształtem. Fiszki drewniane nawiązują nieco do klasycznej deskorolki i longboardu. Najczęściej są nieco szersze od plastikowych fiszek, posiadają wyższe trucki, a także większe i bardziej miękkie kółka.

Deski fiszki z tworzywa sztucznego

Fiszki wykonane z polipropylenu, w skrócie PP, są lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe. Najczęściej posiadają na swojej górnej stronie fakturę kratownicy, która zapewnia lepszą przyczepność. Wybierając plastikową fiszkę warto zwrócić uwagę na jej kółka. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj kółka poliuretanowe, w tym wzmocnione kauczukiem. Łożyska ABEC-7 będą jak najbardziej w porządku.

Fiszki plastikowe to propozycja w zasadzie dla wszystkich, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Czasem jednak określana jest maksymalna waga użytkownika konkretnej deski - warto zwrócić na ten element uwagę. 

Fiszki drewniane

Ten rodzaj deski wykonywany jest standardowo z kilkuwarstwowego połączenia klonu kanadyjskiego i drewna bambusowego. Materiały te wyróżnia wysoka wytrzymałość, co przekłada się bezpośrednio także na wytrzymałość deski, która zachowuje swój kształt, nawet przy ciężkich upadkach. Fiszki drewniane posiadają zazwyczaj antypoślizgowe powierzchnie zapewniające dobrą przyczepność i zabezpieczające przed zsunięciem się nogi podczas jazdy. Dobrze amortyzujące, miękkie kółka (czasem bardziej miękkie niż w przypadku fiszek plastikowych) zapewniają tutaj wygodną jazdę nawet po sporych nierównościach.

Generalnie fiszki wyposażone są w kółka o twardości od 78A do 87A. Im bliżej wartości 78A, tym lepiej będą absorbować wszelkie drgania powstające w czasie jazdy po nierównościach. 

undefined
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna