4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Woda » Canyoning

Canyoning

Canyoning - co to takiego?
Sport ten polega na pokonywaniu dzikich rzek. Na drodze napotykamy wodospady, jaskinie itp. Wodospady pokonujemy na rożne sposoby: z mniejszych można skoczyć na większych instruktor spuszcza nas na linie. Cześć rzeki z kolei przepływamy, gdzieniegdzie musimy zanurkować. Cały czas obcujemy z natura, dzikim żywiołem.

Czy każdy może uprawiać canyoning?
Wymagania stawiane uczestnikom są nieco wyższe niż przy raftingu. Mianowicie oprócz umiejętności pływania i ogólnej sprawności, dochodzi jeszcze jeden czynnik a mianowicie czynnik psychologiczny. Tzn. możliwość poprawnego wykonywania komend na wysokościach, które mogą przekraczać 50m. Nie jest natomiast wymagana umiejętność wspinaczki.

Co musze zabrać ze sobą na canyoning?
Tutaj również jak w przypadku raftingu w zasadzie potrzebujesz tylko stroju kąpielowego i ręcznika. Cala resztę tj. piankę, kask czy sprzęt wspinaczkowy powinien zapewnić organizator.

A co z ryzykiem?
Ryzyko związane z Canyoning-iem jest dosyć wysokie, chociaż jest ono minimalizowane poprzez odpowiedni dobór wyszkolonych instruktorów, doskonale wyposażenie i staranny wybór trasy. Duża role odgrywają tutaj warunki pogodowe, co może wpłynąć na zmianę trasy nawet tuz przed wyjściem.

I znowu dochodzimy do pytania za ile gdzie i najlepiej uprawiać canyoning?
Otóż gdzie to kwestia gustu. Ja mogę polecić Austrie, jak również bardzo dobre warunki są na Słowenii. Średnio na jedna turę wydany powyżej 100 DM.

Jak trudny jest to sport? Czy sobie poradzę?
Oczywiście są rożne stopnie trudności. Nikt na początku nie będzie zaczynał od trasy najtrudniejszej. A jeżeli tylko spełniamy podstawowe warunki, jak np. nie najgorsza kondycja to nie ma obaw. W końcu od tego są instruktorzy, kozy nas naucza i dokładnie powiedzą co mamy robić, a także będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem.

Na ile wcześniej powinienem zarezerwować miejsce?
Otóż to zależy. Jeśli planujesz wyjazd na canyoning w egzotyczne miejsce to powinieneś pomyśleć o tym z bardzo dużym wyprzedzeniem. Natomiast inaczej sprawa ma się z krótkimi (1-2 dni) wyjazdami w naszej części świata. Niekiedy możesz wcześniej zarezerwować miejsce, ale czasami zdarza się ze organizator nie daje nam takiej możliwości. A to ze względu na zmienne warunki pogodowe. Tak wiec nieraz wystarczy ze zgłosisz się na kilkanaście dni przed planowanym wyjazdem.

Canyoning

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Totus Outdoor M-CANOE - Najlepsze wyjazdy raftingowe w Alpy.
  • Open Event - Zorganizujemy dla Twojej firmy szkolenie, konferencje, spotkanie, piknik, event, w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Zapewniamy indywidualne podejście doradztwo, pomoc w urzeczywistnieniu Twoich wizji i kompleksową realizacje założonego celu.
  • Biuro Podróży ECOTRAVEL - Biuro Podroży z Krakowa oferujące niezwykłe imprezy związane również z sportami ekstremalnymi.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna