4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Woda » Canyoning » Klasyfikacja rzek

Klasyfikacja rzek

Rzeki zostały podzielone na kilka klas w zależności od stopnia trudności. Oczywiście ciężko jest dokładnie określić klasę danej rzeki. Jest ona zmienna w zależności np. od stopnia wysokości poziomu wody w danym czasie, co również często uzależnione jest od pory roku. Ale ogólnie można wyróżnić 6 klas.

Klasa I
To jest po prostu płynąca woda. Raczej nie nadaje się na uprawianie sportów ekstremalnych, co najwyżej można sobie samemu popływać.

Klasa II
Na wodzie zaczynają pojawiać się lekkie fale. Można tu już coś zdziałać, ale jest to raczej zabawa dla dzieci. Idealna dla wyjazdów rodzinnych.

Klasa III
Tu już może zrobić się groźnie. Pojawiają się większe fale, wiry, czy prądy. Trzeba zachować szczególną ostrożność, nie jest wskazane dokonywanie spływów w pojedynkę, czy bez doświadczonego instruktora. Czyli jednym słowem to już może być odpowiednia dla nas rzeka.

Klasa IV
Klasa ta charakteryzuje się tym, iż na rzece pojawiają się trudne do pokonania odcinki. Wymagają one pewnego doświadczenia, siły fizycznej i koniecznie przewodnika, który zna rzekę i potrafi nami pokierować. Rzeka ma dosyć ostry spadek, silne wiry, jest kręta, a z jej dna mogą wystawać kamienie i skały. Istnieje ryzyko wywrotki. Polecana dla zaawansowanych.

Klasa V
To już dla profesjonalistów, konieczne jest spore doświadczenie Występuje wysoka fala, silne prądy, cofki, głazy. Rzeka nie przepuszcza popełnionych przez nas błędów, stąd wymagane doświadczenie, odpowiednia siła fizyczna i technika.

Klasa VI
A to już jest naprawdę coś ekstra. Zalecane jest przeniesienie sprzętu drogą lądową. Do niedawne odcinki tej klasy uznawane były za niemożliwe do przepłynięca.

Canyoning

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Totus Outdoor M-CANOE - Najlepsze wyjazdy raftingowe w Alpy.
  • Open Event - Zorganizujemy dla Twojej firmy szkolenie, konferencje, spotkanie, piknik, event, w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Zapewniamy indywidualne podejście doradztwo, pomoc w urzeczywistnieniu Twoich wizji i kompleksową realizacje założonego celu.
  • Biuro Podróży ECOTRAVEL - Biuro Podroży z Krakowa oferujące niezwykłe imprezy związane również z sportami ekstremalnymi.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna