4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń

Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń

02-11-2022

Skok ze spadochronem to prawdziwa gratka dla fanów mocnych wrażeń - warto pamiętać o tym, że odpowiednio przygotowany skok podniesie poziom adrenaliny oraz okaże się wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem.

Kto może zdecydować się na skok ze spadochronem?

Skoki spadochronowe stanowią jeden z najpopularniejszych sportów ekstremalnych - choć mogłoby się wydawać, że skok ze spadochronem wymaga długich i mozolnych przygotowań, do skoku w tandemie z doświadczonym instruktorem wystarczy odbycie krótkiego szkolenia instruktażowego. Podczas obowiązkowego szkolenia teoretycznego uczestnik otrzymuje od instruktora kilka ważnych porad dotyczących zachowania przed i w trakcie skoku. Oprócz tego na szkoleniu przybliżane są również zagadnienia związane bezpośrednio ze stroną techniczną skoku.

Wbrew pozorom skoki ze spadochronem to niezwykle bezpieczny sport, na oddanie skoku mogą zdecydować się więc nawet osoby bez doświadczenia. Nie można zapominać o tym, że osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę opiekunów, warto pamiętać również o tym, że instruktor może odmówić wykonania skoku osobie, której waga przekracza 100 kg. Oprócz tego wśród przeciwwskazań do wykonania skoku ze spadochronem można znaleźć także choroby kręgosłupa, niewydolność układu oddechowego i krwionośnego, epilepsję oraz łamliwość kości.

Jak wygląda skok ze spadochronem?

Skoki spadochronowe wykonywane są najczęściej z pokładu samolotu. Samolot unosi się na wysokość około 3000-4000 metrów - sam lot samolotem trwa mniej więcej 10-15 minut, a po osiągnięciu pożądanej wysokości przychodzi moment na oddanie skoku.

Warto pamiętać o tym, że swobodne spadanie z zamkniętym spadochronem trwa około 50 sekund - otwarcie głównego spadochronu przez instruktora następuje na wysokości 1700 metrów, a samo szybowanie ze spadochronem może trwać nawet 10 minut. Nie można zapominać o tym, że skoki tandemowe z doświadczonym instruktorem są niezwykle bezpieczne, a oprócz tego stanowią doskonały sposób na przygotowanie się do samodzielnego skakania.

Skoki ze spadochronem a pogoda - o czym pamiętać?

Nie można zapominać o tym, że w przypadku skoków ze spadochronem niezwykle ważną rolę odgrywają korzystne warunki atmosferyczne. Niesprzyjająca aura może pokrzyżować plany śmiałków i doprowadzić do odwołania skoku.

Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo skaczących osób mogą nie zgodzić się na wykonanie skoku między innymi podczas deszczowych i pochmurnych dni. Do odwołania skoku mogą przyczynić się także silne porywy wiatru i burze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna