4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Rajdy ekstremalne » Wintercamp

Wintercamp

Wintercamp - czyli szkoła przetrwania na Turbaczu

Na tegorocznej, trzeciej już edycji WinterCamp, który odbył się 10-12 lutego tradycyjnie już na Turbaczu  można było spotkać ponad 80-ciu pasjonatów gór różnej maści. Matka natura również spisała się na  medal bo pogoda była idealna - trzaskający mróz, piękne słońce i dużo śniegu. Wszystkich uczestników  łączył jeden wspólny cel, czyli połączenie dobrej zabawy z nauką. W tym roku gośćmi specjalnymi  imprezy byli Piotr Pustelnik i Jasiek Mela.

Jak na największy w Polsce biwak zimowy przystało organizatorzy przygotowali bazę namiotową pod  schroniskiem na Turbaczu, która przypominała obozowiska pod ośmiotysięcznikami w Himalajach.  Dodatkowo, temperatura schodząca do -25 stopni pozwoliła poczuć iście wyprawowy klimat.  Z zakresu biwakowania i poruszania się w terenie swoją wiedzą z uczestnikami dzielił się Wojtek Grzesiok – alpinista i podróżnik, oraz Jędrek Życzkowski, który na przestrzeni ostatnich 13 lat wziął udział  w 11 wyprawach wysokogórskich.

Dla tych, którzy chcieli pod kontrolą sprawdzić, jak to jest biwakować bez namiotu, przygotowano  specjalne jamy śnieżne. W jednej z nich noc spędził Jasiek Mela, zdobywca obu biegunów - jak widać mróz  nie był mu straszny. Chętnych do takiej przygody wbrew pozorom nie brakowało, wręcz przeciwnie,  o miejsce noclegowe w śnieżnym schronieniu trzeba było się niemal bić.Każdy z uczestników mógł posmakować zimowego biwakowania, a w razie problemów można było szybko  przenieść się do schroniska. Lepiej zobaczyć jak może wyglądać taki biwak i mieć możliwość odwrotu, niż  doświadczać trudnych przygód na własnej skórze – powiedział organizator WinterCampu Maciej Przywecki  z Polish Outdoor Group – Takie doświadczenia mogą się niestety często skończyć nieciekawie, korzystniej  zatem być przygotowanym do każdej trudnej sytuacji, która nas może spotkać na szlaku, a przede  wszystkim uczyć się takich sytuacji unikać.

Działania prewencyjne i edukacja turystów w tym zakresie to podstawa działań Polish Outdoor Group,  stowarzyszania firm, które przy współpracy z ratownikami z GOPR realizuje program szkoleniowy  dotyczący bezpieczeństwa w górach. Dotarcie z pomocą do osób poszkodowanych w górach zajmuje  z użyciem śmigłowca niemal godzinę lub dłużej w zależności od warunków pogodowych. W sytuacjach  zagrożenia życia liczą się minuty, więc często to współuczestnicy wędrówki, czy przypadkowi turyści są osobami niosącymi pierwszą pomoc, dlatego tak ważne jest, aby umieć jej udzielić.

Jako pierwsze odbyły się szkolenia medyczne prowadzone przez Marka Brzostkiewicza – szefa  inspektoratu Ratowniczego ZHP. Oczywiście teoria to tylko element WinterCampu – na zimowym biwaku  na Turbaczu liczyło się przede wszystkim działanie w terenie i praktyka. Uczestnicy w siarczystym mrozie  ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy i na własnej skórze przekonali się jak trudno działać w takich  warunkach. Dowiedzieli się również na co zwracać uwagę aby móc ocenić warunki panujące w górach,  a wszystko po to by w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji. W końcu rozwaga i eliminowanie  zagrożeń to podstawy bezpiecznej turystyki górskiej.

Co zrobić gdy pojawią się kłopoty?

Przy udzielaniu jakiejkolwiek pomocy trzeba pamiętać, aby po pierwsze nie szkodzić! Osobami, które się wyziębiły i uległy hipotermii nie wolno potrząsać, ani gwałtownie poruszać. Wszelkie działania  rozgrzewające muszą odbywać się stopniowo. Przy odmrożeniach rozcieranie rąk grozi dodatkowymi  uszkodzeniami skóry, a zbyt gwałtowne pionizowanie takiej osoby może doprowadzić nawet do zawału.  O realiach poszukiwań osób, które zabrała lawina opowiadali podczas szkoleń lawinowych ratownicy  GOPR – Rafał Zmarz oraz Andrzej Górowski. W tej pracy nieocenione są psy specjalnie szkolone do  wyszukiwania poszkodowanych. Rekordzista wyczuł turystę pod 7 metrową warstwą śniegu! Na  WinterCampie chętni mieli okazję dać zakopać się w rurze pod grubą warstwą śniegu i oczekiwać na  psy, które wskażą miejsce, gdzie znajduje się człowiek. Fajnie przeżyć taką przygodę, kiedy jest to tylko  zabawa, ale trzeba pamiętać, że przetrwanie w takich warunkach dłużej jak godzinę graniczy z cudem.  Stąd zdecydowanie lepiej nie narażać się na możliwość spotkania oko w oko z lawiną. Uczestnicy  dowiedzieli się także, kiedy powstają lawiny oraz jak bezpiecznie poruszać się po zagrożonym ternie.

W góry z psem?

Jak najbardziej. Piotr Smurawa, założyciel Akademii Psa Pracującego opowiadał jak szkolić psy do  wspólnych wędrówek po górach i zaprezentował wraz z uroczym labradorem o imieniu Marley, kilka  podstawowych ćwiczeń. Piotr zachęcał uczestników WinterCampu do prób szkolenia swoich pupili, bo  każdego psa można wiele nauczyć, potrzeba tylko odpowiedniego podejścia i cierpliwości, a piesze  wycieczki górskie w towarzystwie czworonożnego przyjaciela to czysta przyjemność.

Ekwipunek górski

Szkolenia sprzętowe prowadził Krzysztof Kapluk – kierownik sklepu Woda Góry Las. Na tych zajęciach  można było dowiedzieć się jak odpowiednio się spakować, dobrać odzież czy odpowiedni plecak. Była to  także szansa, aby poznać najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w ekwipunku outdoorowym,  w tym te, które mogą również nieść nam pomoc w ekstremalnych sytuacjach - począwszy od plecaka  z systemem antylawinowym ABS po nowoczesne płachty biwakowe.

Podchodzenie w rakach z czekanami oraz marsz z użyciem rakiet śnieżnych to kolejne z elementów  szkoleń w terenie, a nawigowanie przy pomocy kompasu i map oraz przy użyciu GPS to podstawy, których  WinterCampowcy uczyli się od przewodnika beskidzkiego Bartosza Malinowskiego. O tym, jak przydatne  jest korzystanie ze starych, wypróbowanych sposobów przekonali się wszyscy Ci, którym kiedykolwiek  padła bateria w GPS. Przetrwać mogą przede wszystkim te osoby, które poradzą sobie również  z nawigowaniem bez nowoczesnego sprzętu. Umiejętności czytania map i posługiwania się kompasem  wydają się już historią, a to przecież jedne z podstaw bezpiecznej turystyki górskiej.

Goście Specjalni

Poza działaniami w terenie i szkoleniami, nieodłączną częścią biwaku były – jak co roku – spotkania  z podróżnikami. W piątek swoimi wspomnieniami z uczestnikami WinterCampu dzielił się Jasiek Mela.

Doświadczony przez los, ale też wyróżniony przez los, jak sam podkreśla – namawiał wszystkich do  działania i spełniania marzeń, bo tylko one nadają sens naszemu życiu, które jest jedno, więc warto  przeżyć je jak najpełniej i wycisnąć z niego, co się da. Nie warto stać w miejscu, trzeba ciągle iść do przodu,  czasem mimo przeciwności. Jasiek bardzo szybko zintegrował się ze wszystkimi, wtopił w tłum, czynnie  uczestniczył w szkoleniach i również zakosztował noclegu w śnieżnej jamie. Jak powiedział: Miejsce było  już tylko w korytarzu, więc mocno wiało mi po głowie, ale spałem do wpół do ósmej.

Atmosfera na Turbaczu zachwyciła również „starego lisa”, jak mówi o sobie Piotr Pustelnik. To strasznie  fajne zobaczyć młodych ludzi, którzy chcą się uczyć i oby chcieli to robić całe życie – powiedział na  zakończenie WinterCampu, życząc wszystkim powodzenia w kolejnych przygodach.

Kolejny zimowy biwak na Turbaczu już za rok!

Zapraszamy.

Więcej informacji na stronie www.wintercamp.pl

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Adrenalina Park - Największy park rozrywki na Dolnym Śląsku.
  • Atmosfera - Całoroczna baza spadochronowa w Hiszpanii.
  • ASG Predators - ASG Predators, jesteśmy firmą która organizuje niepowtarzalne imprezy firmowe i atrakcje outdorowe dla klientów indywidualnych, grup zorganizowanych firm i korporacji. Survival, szkoła przetrwania, S.E.R.E., asg, techniki linowe i wiele innych
  • BSA - Imprezy integracyjne, paintball, parasailing na lądzie, wyprawy rowerowo-kajakowe, wyprawy GPS


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna