Harpagan
Prestiżowy i dobrze znany wszystkim miłośnikom sportów ekstremalnych. Rajd na Orientację HARPAGAN jest imprezą w której każdy kto chce sprawdzić własne możliwości powinien wziąć udział. Mało jest osób, które są w stanie (psychicznie, jak i fizycznie) podołać przedsięwzięciu takiemu jak pokonanie 200km na rowerze czy 100km piechotą, a należy dodać, że większość tras prowadzi w terenie. Każdy uczestnik musi stawić czoła własnym słabością, zmiennej pogodzie, nieubłaganie biegnącemu czasowi, czasowi którego nie jest wiele. Musi potrafić ustalić własną pozycje co może okazać się trudniejsze niż nam się wydaje. Zadaniem kolarza jest zaliczenie jak największej ilości punktów kontrolnych w ciągu 12h, pieszego - w ciągu 24h. Trasa pieszego jest tak ustalona, że pokonuje zazwyczaj 2 pętle po 50km, rowerzysta nierzadko przejeżdża ponad 220km i to na dodatek nie zaliczając wszystkich punktów kontrolnych!
Początki rajdu sięgają roku 1989, kiedy to drużynowy 158 Gdańskiej Drużyny Harcerzy Bogdan Jaśkiewicz, zapalony turysta, postanowił zorganizować rajd turystyczny dla dryżyny. Trasa pierwszego rajdu wiodła z Sopotu do Skorzewa - należało w ciągu 24 godzin pokonać 100 km. W rajdzie wzięło udział pięciu harcerzy.
Na początku wypadałoby wyjaśnić skąd wzięła się nazwa marszu. Na Rajdzie Świętokrzyskim, podczas wieczornych rozmów z dziewczynami z Pińczowa o czekającym ich następnym dniu rajdu, Bogdan stwierdził : "40 km, co to jest?", one mu na to : "Ale my nie jesteśmy takie Harpagany jak wy". W ten o to sposób zrodziła się nazwa marszu.
Było kilka rekordowych Harpaganów - szesnasty, kiedy setkę przeszło aż pięciu ludzi (na 65 startujących). Siódmy, kiedy tak wiało, że śnieg padał poziomo i wszyscy uczestnicy skończyli marsz po 33 kilometrach. Dwunasty (drugi zimowy), kiedy obaj uczestnicy trasy rowerowej jechali po trasie pieszej i część trasy nieśli rowery przez zaspy na plecach.
Startują różni ludzie: turyści i harcerze, orientaliści i militaryści, ludzie wprawieni i zupełnie "z ulicy". Pewna ekipa pojawiła się na starcie z twarzami umazanymi na zielono i atrapami M-16. Przeszli 25 kilometrów i zrezygnowali. Inni z kolei zapomnieli o latarkach - całe ich oświetlenie stanowiło pudełko zapałek. Byli też turyści z przedpotopowymi plecakami - koniec czasu zastał ich na 85 kilometrze a oni mimo, że mogli dojechać, doszli do końca trasy. Najmłodsi zdobywcy "setki" mieli po 15 lat - jeden z nich ostatni kilometr kuśtykał na jednej nodze. Rekordzista przeszedł setkę w 22 godziny. Inny z kolei zmylił drogę na 10 kilometrów przed metą i nim się zorientował, nadłożył 6 km. Ostatnie 5 kilometrów pokonał prawie biegiem. Zmieścił się w czasie. Był pewien uczestnik tak zmęczony, że zasypiał na każdym odpoczynku. Była para, która przyszła tu na randkę. Jeden patrol stracił 2 godziny z powodu wypadku samochodowego - pilnowali samochodu i rannego do czasu przyjścia pomocy.
Harpagan odbywa się 2 razy w roku: na wiosnę i jesienią.
Organizatorzy: Klub Imprez na Orientację NEPTUN oraz Harcerski Klub Turystyczny "Stowarzyszenie Wszystkich Chętnych"
Więcej na stronie: www.harpagan.gda.pl
Ostatnie wiadomości:
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
- 22.12.2020 Kup idealną deskę do snowboardu!
Porozmawiaj na forum:
- Polacy są niesamowici! (2 odpowiedzi)
- 30 000 zł na sportowe wyzwanie zycia!- ostatnie 3 dni! (brak odpowiedzi)
- Off Road Adventure (4 odpowiedzi)
- Elite Circle (1 odpowiedz)
- Skoki spadochronowe na Pomorzu (1 odpowiedz)
- wyscigi:-))))))) (2 odpowiedzi)
- XXX Nietoperz 1978-2011 (brak odpowiedzi)
- Adventure Trophy 2010 (brak odpowiedzi)
- Mini PWC 2010 (brak odpowiedzi)
- Poland Winter Challenge 2010 (4 odpowiedzi)
Gdzie uprawiać:
- ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
- Adrenalina Park - Największy park rozrywki na Dolnym Śląsku.
- Atmosfera - Całoroczna baza spadochronowa w Hiszpanii.
- ASG Predators - ASG Predators, jesteśmy firmą która organizuje niepowtarzalne imprezy firmowe i atrakcje outdorowe dla klientów indywidualnych, grup zorganizowanych firm i korporacji. Survival, szkoła przetrwania, S.E.R.E., asg, techniki linowe i wiele innych
- BSA - Imprezy integracyjne, paintball, parasailing na lądzie, wyprawy rowerowo-kajakowe, wyprawy GPS