4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Woda » Kajakarstwo górskie

Kajakarstwo górskie

Co to jest?

To pływanie jednoosobowym kajakiem po górskich rzekach, czyli "białej wodzie" - z angielskiego "white water". Trudność rzeki górskiej określa się w skali trudności "WW", od WW I - łatwo, do WW VI - spłynięcie na granicy ludzkich możliwości.

W kajakarstwie górskim można wyróżnić kilka nurtów np.:
River runing - spływanie rzek górskich,
Creeking - spływanie wąskich strumieni o bardzo dużym spadku,
Freestyle - spływanie z zabawą, z wykonywaniem akrobacji,
Rodeo - najmłodsza, lecz szybko się rozwijająca, bardzo widowiskowa dyscyplina kajakowa polegająca na wykonywaniu akrobacji punktowanych przez sędziów.

Co trzeba umieć?

Aby radzić sobie na rzece górskiej w jednoosobowym kajaku, trzeba posiąść spore umiejętności. Naukę, pod okiem doświadczonych instruktorów, rozpoczyna się na wodzie stojącej, by następnie przejść na rzekę, na początku o niewielkiej trudności. Wraz z nabieraniem umiejętności technicznych i doświadczenia przechodzimy do pływania rzek coraz trudniejszych.

Sprzęt

Podstawowym sprzętem jest oczywiście kajak. Obecnie używane kajaki wykonane są z polietylenu, są bardzo wytrzymałe, mają zróżnicowane kształty i gabaryty. Wiosła używane w kajakarstwie górskim są krótsze niż w klasycznym, przeważnie pióra mają skręcone względem siebie i wykonane są z super wytrzymałych materiałów. Żaden kajakarz nie pływa też po rzekach górskich bez kamizelki asekuracyjnej i kasku. Wywrotki zdarzają się dość często i sprzęt ten jest nieodzowny. Kamizelki używane przez kajakarzy górskich mają specjalną konstrukcję i chronią przed uderzeniami o skały oraz posiadają elementy pozwalające na użycie ich w asekuracji lub w akcjach ratunkowych.

Kto może to robić?

Każda w miarę sprawna fizycznie osoba. Jako dolną granicę wieku przyjmuje się na ogół 16 lat. Górną dyktuje serce kajakarza - pływać można na rzekach o różnej trudności.

Jak zacząć?

Koniecznie pod kierunkiem instruktora. Tylko w ten sposób można nauczyć się bezpiecznego pływania. W Polsce White Water Kayaking uprawia się w kilku klubach studenckich i szkołach kajakarstwa.

Szkoła Kajakarstwa Górskiego i Raftingu RETENDO
www.retendo.com.pl

Kajakarstwo górskie

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Centrum Rekreacji Alfa - Centrum Rekreacji Alfa to przede wszystkim ludzie. Ludzie, których pasją jest turystyka w trochę innym sensie niż się utarło. Wszystkie siły oraz całą naszą kreatywność wkładamy w to, by nasze wycieczki kojarzyły się zawsze z najlepszą roz
  • Totus Outdoor M-CANOE - Najlepsze wyjazdy raftingowe w Alpy.
  • Rivent- Sport, Rekreacja, Eventy - Rafting, Canoe Rafting, Szkolenia Kajakarstwa Górskiego, Imprezy Integracyjne
  • Najlepszaimpreza.pl - Zajmujemy się organizacją imprez integracyjnych, firmowych, pikników, festynów. Chociaż wyprodukowaliśmy już setki najróżniejszych eventów do każdego nowego zadania podchodzi z uwagą i dużym skupieniem.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna