4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Woda » Kajakarstwo górskie » Tor w Krakowie

Tor w Krakowie

Tor Kajakarstwa Górskiego w Krakowie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie i jeden z trzech na świecie (Madryt, Sydney).

Tor kajakowy o długości 320m, szerokości 12-14m i głębokości 1,45m zasilany jest 3 kanałami doprowadzającymi wodę z możliwością regulowania przepływu w zakresie od 0 do 15m3/sek.. Parametry te powodują, że tor ten w pełni zadowoli nawet najbardziej wymagających sportowców szukających wyzwań i mocnych wrażeń. Największą zaletą toru jest rozmieszczenie w dnie koryta płyt do mocowania przestawnych figur wodnych umożliwiających modelowanie przepływu wody. Umożliwiają one  takie kształtowanie drogi wody, które najbardziej odpowiadać będzie zawodnikom i ich programom treningowym. Zadaszenie toru na odcinku 100m wraz z systemem nagrzewającym i oświetleniem, dodatkowo wydłuża sezon treningowy o miesiące jesienno-zimowe.

Wyposażenie budynku zaplecza w gabinet odnowy biologicznej i fizykoterapii, saunę i siłownię umożliwia całoroczne wykorzystanie obiektu jako ośrodka rehabilitacji. Ponadto obiekt wyposażony jest w 34 miejsca noclegowe, w salę wykładową, konferencyjną, system boksów i hangarów na sprzęt i wyposażenie, jadalnie, zaplecze gastronomiczne. Dysponujemy także specjalną suszarnią do ubrań (pianki, skafandry, ...). Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych .

Tor jest dostępny dla wszystkich pasjonatów rekreacji i sportów wodnych. Organizowane są na nim m.in. spływy pontonowe, kajakowe i pokazy rodeo wodnego. Dzięki spiętrzeniu wody w basenie startowym mogą być tu organizowane treningi i mecze piłki wodnej. Obiekt spełnia ponadto wymogi centrum szkolenia olimpijskiego. Służy jako główna baza szkoleniowa dla kajakarstwa slalomowego.

Tor Kajakarstwa Górskiego w 2004 r. jako jeden z 8 centrów na świecie uzyskał rangę Kontynentalnego Ośrodka Szkoleniowego w Kajakarstwie Górskim pod patronatem ICF, ponadto jest Obiektem Przygotowań Olimpijskich PZK, a od 2004r. ma pełnić również rolę Młodzieżowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Pekin 2008r.

Zrealizowany w 2003 roku przez Hydrotrest Skanska S.A. oparty został na najlepszych wzorcach, głównie na torze w Sydney. Za budowę toru przyznano wyróżnienie w konkursie �Firma na medal". 

Sąsiedztwo Toru Kajakarstwa Górskiego to piękna przyroda i staro-rzecze Wisły. Usytuowany jest z dala od zgiełku miejskiego w pięknej i malowniczej okolicy nad, która góruje bielański klasztor O.O. Kamedułów. Kilkanaście minut jazdy samochodem od zabytkowego magicznego starego Krakowa. W sąsiedztwie znajduje się opactwo O.O. Benedyktynów w Tyńcu.

Dane techniczne toru

Tor kajakowy wraz z kanałami doprowadzającymi wodę rozciąga się na długości około 600 m. Początek toru, basen startowy, znajduje się około 160 m poniżej stopnia wodnego �Kościuszko". Pobierana woda w ilości do 15 m/s zapewnia właściwe funkcjonowanie toru kajakowego.

Trzy kanały zasilające o średnicy 2,30 m i długości 86 m każdy doprowadzają wodę do basenu startowego o długości 78,90 m i szerokości od 11,0 do 22,0 m. Właściwy odcinek toru o długości 320 m zaprojektowano jako koryto żelbetowe o przekroju prostokątnym typu dokowego, głębokości 1,45 m i szerokości zmiennej w granicach 12,0-14,0 m. Odcinek ten ma przebieg krzywoliniowy. Na dwu sekcjach kanału pogłębiono go o około 1,2 m dla potrzeb ewolucji rodeo wodnego.

Połączenie właściwego toru kajakowego z korytem Wisły stanowi odcinek wylotowy. Łączna długość tego odcinka wynosi 94 m i obejmuje trzy typowe, dokowe sekcje żelbetowe toru o długości 20,0 m i szerokości 11,0 m każda.

Tor na długości  100m będzie zadaszony i podgrzewany niwelując tym ograniczenia użytkowania toru w zimnych miesiącach.

Dane techniczne obiektu:

- Basen startowy: długość 78,9m  szerokość 11-22m
- Tor kajakowy: długość 320m, szerokość 12-14m, głębokość 1,45m
- Wylot toru: długość 94m, szerokość 11m
- Budynek zaplecza: pow. użytkowa 1.500m2, kubatura 7.150m3
- 3 kanały zasilające o średnicy 2,3m i długości 86m każdy doprowadzające wodę grawitacyjnie do basenu startowego z możliwością przepływu od 0-15m3/sek.,
- Tor zaprojektowano jako koryto żelbetowe o przekroju prostokątnym, na dwóch sekcjach kanału wykonano pogłębienie o 1,2m dla potrzeb ewolucji rodeo wodnego,
- W dnie koryta rozmieszczono płyty do mocowania przestawnych figur wodnych umożliwiających modelowanie przepływu wody.

Oficjalna strona:
www.kkk.krakow.pl

Kajakarstwo górskie

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Centrum Rekreacji Alfa - Centrum Rekreacji Alfa to przede wszystkim ludzie. Ludzie, których pasją jest turystyka w trochę innym sensie niż się utarło. Wszystkie siły oraz całą naszą kreatywność wkładamy w to, by nasze wycieczki kojarzyły się zawsze z najlepszą roz
  • Totus Outdoor M-CANOE - Najlepsze wyjazdy raftingowe w Alpy.
  • Rivent- Sport, Rekreacja, Eventy - Rafting, Canoe Rafting, Szkolenia Kajakarstwa Górskiego, Imprezy Integracyjne
  • Najlepszaimpreza.pl - Zajmujemy się organizacją imprez integracyjnych, firmowych, pikników, festynów. Chociaż wyprodukowaliśmy już setki najróżniejszych eventów do każdego nowego zadania podchodzi z uwagą i dużym skupieniem.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna