4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Historia snowboardu w Polsce - Marczułajtis, Ligoccy i inni

Historia snowboardu w Polsce - Marczułajtis, Ligoccy i inni

20-09-2019

Mało który sport zimowy jest tak widowiskowy jak snowboard. Dyscyplina ta przyciąga nie tylko miłośników adrenaliny chcących sprawdzić swoją sprawność fizyczną, ale również rzesze widzów. Skąd zatem pomysł, by jeździć na jednej szerokiej desce?

Mimo że snowboarding jest sportem stosunkowo młodym, dziś grupuje on rzesze fanów na całym świecie. Jego popularność wynika między innymi z dostarczania wielu emocji zarówno zawodnikom, jak i oglądającym ich wyczyny widzom. Prześledźmy początki tej dyscypliny i jej rozwój w naszym kraju.

Amerykański początek wyjątkowego sportu

Snowboard, podobnie jak wiele innych idei i rozwiązań, został zainicjowany w sposób dość przypadkowy. Zimą 1964 roku w amerykańskim stanie Michigan Shermann Poppen postanowił stworzyć nową atrakcję dla swoich dzieci, łącząc dwie narty w jedną. Pociechom tak spodobała się jazda, że mężczyzna zarejestrował swój wynalazek w biurze patentowym i wkrótce rozpoczął jego masową produkcję. Był to swoisty prototyp snowboardu, gdyż pierwsza prawdziwa laminowana deska została wyprodukowana dopiero w 1977 przez Toma Simsa. Kilka lat później w 1981 roku człowiek ten zapisał się w historii snowboardu jako zwycięzca pierwszego konkursu snowboardowego na świecie. Już w następnym roku powstała pierwsza organizacja zrzeszająca takich zawodników, a sam sport zaczął rozprzestrzeniać się po świecie.

Nasi snowboardowi mistrzowie i mistrzynie

W Europie snowboard zagościł na stałe w 1987 roku, kiedy to we Włoszech i Szwajcarii odbyły się mistrzostwa świata. Wkrótce potem trafił on do Polski, gdzie jego rozpowszechnianiem zajmowali się od 1988 roku Dariusz Król, Dariusz Rosiak, Andrzej Pająk i Andrzej Stec. Dzięki pracy tych pionierów snowboardingu w 1992 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Snowboardu, które już rok później zorganizowało Mistrzostwa Polski. Polacy niebawem zaczęli pojawiać się na światowych imprezach snowboardowych, zdobywając liczne medale. Do grona najbardziej znanych przedstawicielek polskiego snowboardu można zaliczyć między innymi Jagnę Marczułajtis, dwukrotną zwyciężczynię konkursu Pucharu Świata oraz Paulinę Ligocką, która dwukrotnie zdobyła na Mistrzostwach Świata brązowy medal w konkurencji halfpipe. Nie można też zapomnieć o Mateuszu Ligockim oraz sportsmenkach, takich jak Blanka Isielonis, Małgorzata Kukucz czy Karolina Sztokfisz, którzy wielokrotnie zajmowali wysokie miejsca w różnych konkursach.

Snowboard w ofercie bukmacherów

W naszym kraju nie brakuje zarówno osiągających sukcesy zawodowców, jak i zapalonych kibiców, łączących oglądanie zawodów z obstawianiem wyników w zakładów bukmacherskich. W artykule pt. „Które sporty warto obstawiać?” nie znajdziemy jednak wzmianki o snowboardzie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z dostępności turniejów, które są sezonowe. Terminarz sprawia, że zmagania nie są tak częste jak np. mecze piłki nożnej. Należy jednak przyznać, że snowboard to jedna z ciekawszych opcji - podobnie jak inne sporty zimowe cechuje się dużą dozą nieprzewidywalności, a sytuacja na torze może zmieniać się dosłownie z minuty na minutę. Obecnie obstawianie zakładów jest bardziej dostępne niż kilkanaście lat temu, gdyż w zasięgu ręki każdego jest swoisty wirtualny bukmacher w postaci stron takich jak sts.pl. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna