4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Na ściankę i skałkę - szpej wspinaczkowy dla początkujących

Na ściankę i skałkę - szpej wspinaczkowy dla początkujących

09-10-2018

Po kilku wizytach na ściance uznajesz, że wspinaczka to sport, który przynosi Ci radość? Chcesz zainwestować w odpowiednie buty i sprzęt? Przymierzasz się do pierwszej drogi na skałkach? Podpowiadamy, co warto kupić już na początku przygody ze wspinaczką, a co lepiej wypożyczać.

Buty wspinaczkowe dla początkujących

Dobrej jakości buty do wspinaczki to podstawa wyposażenia. W porównaniu do innych specjalistycznych butów sportowych nie kosztują one dużo. Jeśli pod uwagę weźmiemy najlepsze firmy, wyspecjalizowane w produkcji obuwia wspinaczkowego, czyli La Sportiva, Evolv czy Ocun, to okaże się, że świetne modele możesz kupić już za 200-300 zł.

Sporo modeli butów wspinaczkowych jest znanych od kilkudziesięciu lat i co rok czy dwa zostają one “odświeżane” pod kątem designu i technologii. Dlatego bez problemu możemy polecić obuwie dla początkujących podając nawet model. I tak w ofercie La Sportiva będą to buty Tarantula, w przypadku Evolv świetnym modelem okażą się Defy, a przeglądając ofertę Ocun warto zwrócić uwagę na model Crest lub Strike. Czym charakteryzują się te buty i dlaczego są odpowiednie dla początkujących?


Cechy dobrych butów wspinaczkowych

Jeden z głównych podziałów butów wspinaczkowych opiera się na rodzaju wiązania. Dla osób początkujących odpowiednie będą zarówno buty zapinane na rzepy, wiązane lub baletki, czyli wsuwane. Rodzaj wiązania odpowiada przede wszystkim za możliwość dopasowania obuwia do danych warunków terenowych. Na ściance warunki te nie są zbyt zmienne, więc każdy typ wiązania będzie dobry. Jeśli nie wiązanie, to co brać pod uwagę wybierając pierwsze buty do wspinaczki?

  1. Twarda podeszwa - dzięki niej będziesz mieć zapewnioną odpowiednią stabilizację. Stopy osób początkujących nie są na tyle mocne, by wspinaczka mogła odbywać się w miękkich podeszwach. Z czasem wzmocnisz poszczególne części stopy i wtedy możesz wybrać obuwie dla bardziej zaawansowanych.
  2. Symetryczna podeszwa - buty wspinaczkowe można podzielić na symetryczne, asymetryczne i radykalnie lub ekstremalnie asymetryczne. Dla osób początkujących przeznaczone są buty, których podeszwa jest mniej więcej płaska, czyli symetryczne. Zakrzywiony przód odpowiedni jest dla tych, którzy posiadają już pewne doświadczenie na skałach. Ze względu na wspomniane zakrzywienie buty dzieli się też na nieagresywne lub agresywne.
  3. Wygoda - buty wspinaczkowe mają trochę inny kształt niż zwykłe obuwie. Może on wydawać się nienaturalny, choć jest jak najlepiej dostosowany do pozycji stopy na ścianie. Pierwsze buty wspinaczkowe na pewno muszą być wygodne - nie za małe i nie za duże. Dopiero później przyjdzie czas na kupno obuwia, które wymaga innego ułożenia palców i wymusza typowo wspinaczkową pozycję stopy.

Niezbędny sprzęt - lepiej wypożyczyć czy kupić?

Kluczowe pytanie brzmi - czy potrzebujesz czegoś więcej niż butów? Na początku warto zminimalizować ilość kupowanych sprzętów. Po pierwsze - możesz je wypożyczyć i mieć pewność, że korzystasz z najlepszego, atestowanego sprzętu. Żadne centrum wspinaczkowe nie pozwoli sobie na to, by posiadać sprzęt średniej lub słabej jakości. Po drugie - dobór jak najbardziej odpowiednich akcesoriów wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. O porady najlepiej prosić instruktorów, bo to oni wiedzą, czego w danym momencie potrzebujesz. Jeśli korzystasz tylko ze ścianki, to tak naprawdę wystarczy zainwestować wyłącznie w dobre obuwie.  

Wyposażenie wspinaczkowe na pierwszy kurs skałkowy

Przyjmijmy jednak, że wybierasz się na pierwszą drogę na skałkach. Najlepiej udać się na taką wyprawę podczas profesjonalnego kursu organizowanego przez centrum wspinaczkowe. Zanim wyjedziesz, na pewno otrzymasz szczegółową listę niezbędnego sprzętu, a instruktorzy dodatkowo doradzą Ci przy wyborze akcesoriów. Bardzo trudno bowiem określić uniwersalne wyposażenie wspinacza. Nawet długość liny może być problemem, bo wiele zależy od tego, na jakich drogach będziesz się wspinać. Można podać kilka niezbędników, ale listę tę wykorzystuj raczej jako poradnik do zapoznania się z ofertą sklepów wspinaczkowych niż jako checklistę. Oto podstawa, która wymagana jest na skałkach:

  • dobrej jakości kask,
  • uprząż wspinaczkowa,
  • lina, która dla początkujących nie musi być super lekka, ale ważne, by była wytrzymała oraz płachta na linę,
  • woreczek na magnezję wraz z magnezją,
  • zestaw ekspresów wspinaczkowych o różnej długości,
  • przyrząd asekuracyjny.

Osoby początkujące o wszystkich tych akcesoriach powinny poczytać, sprawdzić jakie możliwości oferują sklepy wspinaczkowe. Niemniej jednak przy wyborze warto opierać się na radach bardziej doświadczonych wspinaczy i instruktorów, bo to oni znają daną drogę jak własną kieszeń i najlepiej wiedzą, czego będziesz potrzebować.
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna