4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?

Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?

13-06-2023

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób zwraca uwagę na swoją dietę i zdrowy styl życia. To dobrze, bo w znanym powiedzeniu “jesteś tym, co jesz”, jest wiele prawdy, a zdrowa dieta ma szczególny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Jednym z kluczowych elementów utrzymania zdrowej wagi jest kontrola spożywanych kalorii. Aby skutecznie zarządzać swoją dietą i osiągnąć zamierzone cele, ważne jest dokładne obliczenie swojego dziennej potrzeby energetycznej. Sprawdź, jak to zrobić.

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego — od czego zacząć?

Aby dokładnie obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest podstawowa przemiana materii (PPM), czyli ilość energii potrzebnej organizmowi do podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, krążenie krwi czy utrzymanie temperatury ciała. PPM jest zależna od wieku, płci, wzrostu i wagi — to ważna informacja, bowiem dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla każdego będzie inne. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego ogólne wzory obliczania zapotrzebowania kalorycznego są jedynie wytycznymi, których należy się trzymać.

 

Drugą ważnym elementem jest aktywność fizyczna. Osoby prowadzące siedzący tryb życia mają niższe zapotrzebowanie kaloryczne niż ci, którzy regularnie uprawiają sport lub wykazują się dużą aktywnością fizyczną (np. pracują fizycznie). Warto uwzględnić również rodzaj aktywności, jej intensywność i czas trwania.

 

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego może być nieco skomplikowane, ale dzięki dostępnym narzędziom, takim jak kalkulatory kalorii, możemy znacznie ułatwić sobie ten proces i otrzymać znacznie bardziej spersonalizowane wyniki.

Kalkulator kalorii — wygodna opcja do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego

Kalkulator kalorii to narzędzie, które pomaga obliczyć dzienne potrzeby energetyczne. Działa na podstawie podanych informacji (wiek, płeć, wzrost, waga i poziom aktywności fizycznej itp) i pozwala uzyskać dokładne wyniki, które stanowią bazę do dalszego planowania naszej diety. Wynik określa również, ile kalorii powinniśmy spożywać każdego dnia, aby utrzymać naszą aktualną wagę, przybrać na wadze lub schudnąć.

 

Korzystanie z kalkulatora kalorii ma wiele zalet. Umożliwia on dokładne określenie indywidualnych potrzeb kalorycznych. Pozwala również na świadome zaplanować posiłków, kontrolując spożywane ilości kalorii. 

 

Dzięki kalkulatorowi kalorii możemy łatwiej zaplanować deficyt kaloryczny (jeśli naszym celem jest redukcja wagi), lub utrzymać równowagę kaloryczną (jeśli chcemy utrzymać wagę na obecnym poziomie). Kalkulator kalorii jest więc przydatnym narzędziem, które wspomaga nas w osiąganiu naszych celów dietetycznych.

 

Jeśli chcesz obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne i zacząć świadomie zarządzać swoją dietą, zachęcamy do skorzystania z dostępnych kalkulatorów kalorii online. Jednym z polecanych narzędzi jest kalkulator kalorii dostępny na stronie: https://sklep.sport-max.pl/Kalkulator-zapotrzebowania-kalorycznego-clinks-pol-750.html, który wskaże Ci spersonalizowane wyniki dotyczące Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego całkowicie za darmo!  
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna