4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Wyprawy » Grenlandia

Grenlandia

Tajemnicza, piękna, okrutna. Surowy klimat i niedostępność w połączeniu z rozrastająca się cywilizacją tworzą niesamowitą scenerię tego zakątka Ziemi. Wbrew powszechnemu mniemaniu jest to kraj tętniący życiem. W lecie temperatury sięgają 18-20oC. A w zimie aż roi się od psich zaprzęgów. Taka właśnie jest Grenlandia.

2 czerwca wyjechaliśmy z Polski samochodem do Niemiec na wyspę Rugia. Tam pozwiedzaliśmy sobie najciekawsze miejsca m.in. latarnię morską oraz teren wykopalisk archeologicznych. Z tamtąd ruszyliśmy do Rostock'u skąd promem przepłynęliśmy do miejscowości Gedser (Dania). Teraz już tylko jakieś 150 km do lotniska w Kopenhadze. Duże lotnisko międzynarodowe robi wrażenie. Nowoczesne, całkowicie oszklone i dobrze wyposażone terminale z automatycznymi parkingami uświadamiają turyście jak ogromna może być komunikacja lotnicza na świecie. Teraz czekamy na naszego Airbusa linii Air Greenland(jedynej obsługującej to połączenie). Wreszcie przylatuje cały czerwony i wcale nie mały samolot. Na pokładzie duże wygody. Każdy dostaje napoje, posiłek, ma swój własny telewizorek z pilotem, słuchawki do muzyki (nieduży wybór ale każdy powinien coś znaleźć) no i oczywiście przemiłe hostessy, do znudzenia i w każdym języku tłumaczące jak zapinać pasy. Piloci nie mają tendencji do akrobacji lotniczych także nawet wrażliwe osoby nie powinny odczuwać, że są 10 tys. metrów nad ziemią. Tuż po starcie i parę minut przed lądowaniem jest co podziwiać.

Samolot ląduje w Kangerlussuag po godzinie. Jak to możliwe? Oczywiście za sprawą różnicy czasowej. W Grenlandii cofamy zegarki o jakieś 4 godziny. Kangerlussuag jest specyficznym miejscem. Powstało w 1941 roku jako amerykańska baza wojskowa i to właśnie amerykanom zawdzięcza lotnisko. Liczba mieszkańców? Cóż Nowy Jork to to nie jest bo tylko 500 (!!!) ale jak na Grenlandię to i tak dobrze. Zastanawia mnie tylko liczba samochodów. Jak na taką ilość osób jest ich dość dużo. A jeszcze bardziej jestem zdziwiony gdy dowiaduje się, że najdłuższa droga na zielonej wyspie ma 48km (!!!) z czego może 15km to asfalt. Cóż nic nie jest doskonałe.

Tak więc po jednodniowym zwiedzaniu okolicy ruszyliśmy drogą na pn.wschód w kierunku lodowca. Niby nic, jakieś 25 km, a jednak. Po pewnym czasie zauważamy że jedziemy po piasku i to dość grząskim. Teraz dopiero przeżywamy szok. Nie dość, że jest 18oC w cieniu, a 32oC w słońcu to jeszcze wjechaliśmy w najprawdziwszą pustynię, na której jedyną atrakcją jest wrak rozbitego amerykańskiego odrzutowca Thunderbolt. Teraz dopiero nasza Toyota pokazuje co potrafi. Podjazd o nachyleniu 45-50o, do tego piasek po same osie, a my wciąż jedziemy slalomując między kamyczkami o średnicy 1m (!).

Aż w końcu naszym oczom ukazuje się nasz obóz usytuowany pod samym czołem lodowca.

Jeszcze tego samego dnia decydujemy się wejść na lodowiec (w końcu słońce tu nie zachodzi). Jeszcze nie wiemy, że przejdziemy tego dnia ok. 40km.

Następny dzień to powrót na pustynię.

Tekst: Michał Domin
www.sportsextreme.prv.pl  

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Adrenalina Park - Największy park rozrywki na Dolnym Śląsku.
  • Centrum Rekreacji Alfa - Centrum Rekreacji Alfa to przede wszystkim ludzie. Ludzie, których pasją jest turystyka w trochę innym sensie niż się utarło. Wszystkie siły oraz całą naszą kreatywność wkładamy w to, by nasze wycieczki kojarzyły się zawsze z najlepszą roz
  • Nadlesnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny im. red. A.Zalewskiego - Istniejemy na rynku od 1978 roku.Od początku naszej działalności naszą misją jest oferowanie usług hotelowych, gastronomicznych oraz konferencyjnych na wysokim poziomie. Nasze trzydziestoletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze firm, obs
  • Centrum Wspinaczkowe FORTECA - FORTECA to wyjątkowo energetyczne i gwarantujące niezapomniane wrażenia miejsce dla KAŻDEGO! CWF to około 2000 m2 powierzchni wspinaczkowej, 2 boulderownie i 17 m wieża z kutymi rysami.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna