4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Powietrze » Baloniarstwo

Baloniarstwo

Fosset pierwszy!

2. lipca 2002. Amerykański miliarder i podróżnik Steve Fossett zakończył swój samotny lot balonem dookoła ziemi. W 13 dniu lotu, 58-letni baloniarz przekroczył południk, z którego wystartował w Australii. Tym samym został pierwszym człowiekiem który samotnie obleciał balonem naszą planetę.

Była to już szósta próba samotnego okrążenia Ziemi balonem bez międzylądowania, podjęta przez Fossetta. Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) za okrążenie kuli ziemskiej nie uznaje lotu dookoła któregoś z biegunów, jednak nie wymaga pokonania maksymalnego dystansu, czyli przelotu wzdłuż równika (40 tys. km). Minimalna odległość to 20 tys. km. Drugim z kryteriów jest przekroczenie wszystkich południków. Fossett próbował szczęścia po raz szósty, nie zrażony poprzednimi niepowodzeniami, w tym wyprawą w 1998 roku, kiedy jego balon spadł z wysokości 8800 metrów do Morza Koralowego i milioner o mało nie zginął.

Amerykanin, który wzbogacił się grając na giełdzie, jest posiadaczem kilku rekordów światowych w sporcie balonowym, żeglarstwie i lotnictwie. Poza tym w 1985 roku przepłynął wpław kanał La Manche, w 1992 roku zajął czwarte miejsce w wyścigu psich zaprzęgów na Alasce, a w 1996 uczestniczył w 24-godzinnym wyścigu samochodowym na torze Le Mans.

Jako pierwsi ziemię oblecieli balonem Szwajcar Bertrand Piccard i Anglik Brian Jones w marcu 1999 roku. Do 2 lipca 2002 nikomu nie udało się dokonać tego w pojedynkę. Fossett podróżował w podwieszonej do balonu hermetycznej kabinie z kewlaru i włókna węglowego, oddychając tlenem z butli. Sterował, wznosząc się lub obniżając lot w poszukiwaniu najbardziej sprzyjających prądów powietrza. W swej ciasnej kabinie miał nowoczesny sprzęt telekomunikacyjny i nawigacyjny, w tym system nawigacji satelitarnej GPS, pozwalający określić z dużą dokładnością położenie balonu. "Duch Wolności" jest balonem wykorzystującym hel oraz gorące powietrze. Trasa lotu Fossetta, który wystartował w minioną środę z zachodniej Australii, prowadziła nad Chile i Argentyną, południowym Atlantykiem i Oceanem Indyjskim z powrotem do Australii.

Baloniarstwo

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Najlepszaimpreza.pl - Zajmujemy się organizacją imprez integracyjnych, firmowych, pikników, festynów. Chociaż wyprodukowaliśmy już setki najróżniejszych eventów do każdego nowego zadania podchodzi z uwagą i dużym skupieniem.
  • Open Event - Zorganizujemy dla Twojej firmy szkolenie, konferencje, spotkanie, piknik, event, w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Zapewniamy indywidualne podejście doradztwo, pomoc w urzeczywistnieniu Twoich wizji i kompleksową realizacje założonego celu.
  • Rancho Team - Firma "RANCHO TEAM" zajmuje się kompleksową organizacją imprez firmowych. Podczas imprez plenerowych oferujemy szeroką gamę atrakcji z wykorzystaniem elementów sportów ekstremalnych, survivalu...Projekty przez nas przygotowane integrują pracowni
  • Biuro Podróży ECOTRAVEL - Biuro Podroży z Krakowa oferujące niezwykłe imprezy związane również z sportami ekstremalnymi.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna