4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Jak wybrać dobre halówki piłkarskie?

Jak wybrać dobre halówki piłkarskie?

24-05-2017

Halówki piłkarskie cieszą się największą popularnością szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wówczas zarówno zawodowcy z dużych klubów, jak i lokalni gracze schodzą z trawiastych boisk na zamknięte hale sportowe. Na takiej nawierzchni korki sprawdzają się kiepsko, dlatego zostają zastąpione przez wygodne i ergonomiczne halówki. Aby zakup odpowiedniej pary nie był przesadnie kłopotliwy, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Dopasowanie obuwia

Przy wybieraniu halówek bardzo duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy. W przeciwieństwie do klasycznych piłkarskich korków, buty halowe powinny być dobrane praktycznie na styk. Kluczowe znacznie podczas rozgrywki ma również odpowiednia stabilizacja stawu skokowego oraz śródstopia. Dlatego halówki powinny być wyposażone w technologie, które będą w stanie uchronić newralgiczne obszary przed niepożądanymi urazami. W przypadku rozgrywek halowych zdarzają się one bardzo często, ponieważ zmniejszony oraz zamknięty obszar znacząco zwiększa intensywność całej gry. Za tego powodu halówki wyposażane są także w inne formy ochrony. Utrzymanie stopy w jednej pozycji możliwe jest za pomocą odpowiedniej wkładki do butów. W najbardziej nowoczesnych modelach dostępne są także specjalne kołnierze ze stabilizującą stopę, wzmocnioną piętą. Korzystna jest również obecność dobrze wyprofilowanej cholewki, której trójwymiarowa tekstura gwarantować będzie odpowiednią precyzję podczas gry. Jeżeli but jest dodatkowo wyposażony w system amortyzacji z kilkoma warstwami pianki, zapewniona będzie także lepsza dynamika oraz sprężystość przy poruszaniu się po hali.

Szpic i cholewka

Dla piłkarzy największe znacznie przy wyborze halówek powinny mieć elementy składowe, takie jak szpic oraz cholewka. Wciąż bardzo dużą popularnością cieszą się zwykłe, materiałowe halówki, które z wyglądu nieco przypominają tanie obuwie szkolne. Są one lżejsze od butów skórzanych i syntetycznych, a jednocześnie charakteryzują się wyprofilowaniem zapewniającym bardzo dobre utrzymywanie piłki przez stopę. Bardzo dobra jest również cyrkulacja powietrza, dzięki czemu stopy nie ulegają poceniu oraz ślizganiu się po bucie. Konstrukcja takich halówek ma bardzo duży wpływ na elastyczność, która daje niemałą swobodę ruchu. Piłka halowa jest cięższa, ale zarazem mniejsza od tradycyjnej futbolówki. Dlatego szpic halówki powinien posiadać dodatkową warstwę wspomagającą, która umożliwi zawodnikowi wykonanie zachowawczego kopnięcia piłki samym czubkiem obuwia. W ten sposób uderzenie nabiera także odpowiedniej mocy, co podczas meczu na hali może mieć strategiczne dla jego wyniku znaczenie. Aby konstrukcja obuwia była w stanie zapewnić profesjonalnym zawodnikom wsparcie, musi być bardzo solidna, a zarazem ergonomiczna. Pozwalają na to zaawansowane technologie, które zwiększają żywotność halówek oraz zapewniają skuteczne przygotowanie do rozgrywki właśnie pod kątem wyboru odpowiedniego wyposażenia.

Dobra podeszwa

Kolejnym wartym odnotowania podczas zakupów aspektem jest podeszwa. Stan nawierzchni w halach sportowych ma bardzo duże znaczenie podczas rozgrywki, ponieważ bezpośrednio wpływa na dynamikę oraz zwrotność zawodnika. Dlatego podeszwa halówki musi zapewniać piłkarzowi odpowiednią przyczepność oraz amortyzację, a jednocześnie chronić przed urazami stawów. Nie bez znaczenia pozostaje również żywotność podeszwy oraz całego buta. Największą trwałością charakteryzują się zazwyczaj skórzane halówki. Natomiast wytrzymałość podeszwy zależy od konstrukcji oraz materiału, z którego została wyprodukowana. Najlepiej sprawdza się guma, która dłużej się ściera. Jednak znaczenie ma także charakterystyczny, znajdujący się na spodzie buta wzór. Specyficzny kształt tych wypustek także może mieć wpływ na żywotność podeszwy. Wygląd halówek jest wyłącznie kwestią estetyczną, dlatego wybierając określony model można polegać na własnym guście oraz indywidualnych upodobaniach. Jednak w pierwszej kolejności znaczenie powinny mieć przede wszystkim funkcjonalne aspekty obuwia.

https://futbolsport.pl/buty-pilkarskie/na-hale-halowki
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna