Magia wrotek. Jak jeździć i kiedy zacząć?
19-04-2018Wrotki wracają na szczyt popularności. Jazda na nich to przyjemna forma rekreacji, z której wiele radości będą czerpały zarówno dzieci, jak i dorośli. Pytanie jednak, w jaki sposób nauczyć się jeździć na wrotkach i na co zwrócić uwagę, aby zabawa była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna? Oto kilka porad, dzięki którym dołączysz do grona wrotkarzy.
Po pierwsze i najważniejsze: na początek nauki znacznie lepsze niż rolki są właśnie wrotki. Bezpieczeństwo to główny powód. Dlaczego? Wszystko wynika z konstrukcji tego sprzętu sportowego. Zamiast jednej płozy z kółkami – konstrukcja jest oparta na dwóch rzędach kółek. Dzięki temu na wrotkach znacznie łatwiej jest Ci po prostu stanąć, a balansowanie ciałem nie stanowi aż tak dużego wyzwania. Jeśli więc stawiasz pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportowej – zdecydowanie wybierz wrotki. Zwłaszcza że dziś na rynku znajdziesz świetnie prezentujące się wrotki klasyczne w oldschoolowym stylu.
Od kiedy wrotki dla dziecka?
Z uwagi na bezpieczeństwo, jazdę na wrotkach mogą rozpocząć już dzieci. W jakim wieku? To jest uzależnione przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji malucha. Zasadniczo jednak pierwsze wrotki dla dziecka możesz kupić już nawet 4-latkowi. Nauka może się rozpocząć również w późniejszych latach życia. A jeśli zaczynasz jako dorosły – również nie ma powodu do wstydu.
Zanim jednak zaczniesz, musisz się odpowiednio wyposażyć.
-
Do pierwszych prób jazdy najlepiej nadają się wrotki klasyczne, nazywane też rekreacyjnymi. Mają wysoki za kostkę, twardy but i miękkie kółka, które pozwalają na spokojną i stabilną jazdę.
-
Istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru wrotek – najczęściej (choć to nie reguła i należy dokładnie sprawdzić wymiary podawane przez producenta) są one o 1 rozmiar większe niż buty, które nosisz na co dzień.
-
Poza wrotkami kup również kask oraz zestaw ochraniaczy na łokcie oraz kolana. Zamortyzują ewentualne upadki, których na początku kilka na pewno Cię czeka.
Pierwsze kroki na wrotkach
Zanim nauczysz się jeździć na wrotkach, musisz się na nich nauczyć… chodzić. Jak i gdzie?
-
Zacznij od miękkiej i bezpiecznej powierzchni – np. takiej jak dywan czy wykładzina dywanowa w domu lub trawnik. Alejki parkowe i chodniki zostaw na nieco później.
-
Usiądź na wybranym przez siebie podłożu i zacznij od założenia kasku i ochraniaczy – upewnij się, że dobrze leżą i przylegają do Twojego ciała.
-
Kolejny krok to założenie wrotek. Pamiętaj o ich dość ciasnym zasznurowaniu – zwłaszcza nad kostką, aby dobrze ustabilizować stopę. Nie mogą być jednak zawiązane zbyt mocno – wygoda jest równie ważna.
-
Gotowy do jazdy? Zanim zaczniesz, musisz wstać. Oprzyj się na dłoniach i kolanach i powoli przyciągnij prawą nogę do pachy. Oprzyj na niej ciężar swojego ciała i powoli się podnoś, prostując lewą nogę. Wstawaj na ugiętych kolanach, powoli odrywając dłonie od podłoża.
-
Gdy już stabilnie staniesz, spróbuj wykonać kilka kroków na miękkim podłożu. Balansuj dłońmi, aby zachować równowagę. Pochodź na wrotkach przez kilka minut, aby przyzwyczaić się do nich.
-
Teraz czas na przejście na wyższy poziom zaawansowania, a więc na powierzchnię, która umożliwia jazdę.
Rozpocznij jazdę powoli, unikając wykonywania gwałtownych ruchów. Suń po podłożu – np. po alejce parkowej czy boisku, powoli łapiąc równowagę. Staraj się, aby Twoje nogi były stale ugięte – możesz sobie również pomagać, wyciągając ręce do przodu. Dodatkową stabilność zapewni Ci skierowanie czubków wrotek na zewnątrz. Uwaga! Jeśli poczujesz, że upadasz – staraj się lądować na ochraniaczach – właśnie temu służą.
Jak hamować na wrotkach?
Przyswojenie podstawowych zasad jazdy nie zajmie Ci wiele czasu. To prostsze niż myślisz – zwłaszcza, gdy przełamiesz pierwszy strach. Aby jednak uniknąć częstych wywrotek i jeszcze bardziej zwiększyć swoje bezpieczeństwo, upewnij się, że wiesz, jak hamować, a dokładniej – jak się zatrzymać. Są na to trzy podstawowe sposoby:
-
Przewróć się celowo
Choć brzmi to dziwnie, kontrolowany upadek jest bezpiecznym sposobem na zatrzymanie się, który dodatkowo zmniejszy Twój strach przed upadaniem. Aby wykonać bezpieczną „przewrotkę”, ugnij kolana i delikatnie usiądź. Ląduj na ochraniaczach, a nie stanie Ci się nic złego.
-
Skorzystaj z hamulców
Większość modeli wrotek jest wyposażonych w hamulce z przodu. Żeby się zatrzymać, użyj jednego z nich. Ugnij mocniej kolana, hamującą nogę trzymaj nieco z tyłu, zadbaj o to, aby rozstaw Twoich nóg nie był szerszy od rozstawu ramion. Następnie wysuń hamującą nogę powoli do przodu i dociśnij do podłoża. Twoja prędkość zacznie się zmniejszać, aż w końcu staniesz.
-
Wykorzystaj jedną z typowych technik zatrzymania
Możesz np. ustawić jedną ze stóp prostopadle do kierunku jazdy i zwiększyć jej nacisk na podłoże. To najbardziej klasyczna technika. Gdy staniesz się bardziej zaawansowanym wrotkarzem, poznasz również kolejne.
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)