4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » X Warszawski Przegląd Filmów Górskich

X Warszawski Przegląd Filmów Górskich

03-12-2013

Jubileuszowa edycja przeglądu zapowiada się ekscytująco. Oprócz kilkunastu godzin seansów filmów górskich organizatorzy zaplanowali spotkania z polskimi himalaistami. Nie zabraknie Adama Bieleckiego i dyskusji na temat wyprawy na Broad Peak oraz raportu PZA, który powstał po niej. Festiwal odbędzie się w dniach 12-15 grudnia 2013 r. w Kinie Wisła. W tym roku na uczestników 10. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich czeka jedenaście dwugodzinnych bloków programowych.

W czwartek, 12 grudnia, królować będą filmy narciarskie: Jeremy Jones: Jeszcze dalej i wielokrotnie nagradzany All I Can. Na widzów czekać będzie również Exposed to Dreams z Simone Moro, który w tym roku atakuje zimą niezdobytą o tej porze roku Nanga Parbat.

W piątek zobaczymy najciekawsze filmy z tegorocznego Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Wśród nich znajduje się m.in. świetna Autana opowiadająca o trudnej wspinaczce na mistyczną górę. W ten sam dzień zostanie wyświetlony również blok filmów o sportach ekstremalnych.

W sobotę zapraszamy na projekcje filmów o Tatrach. Wśród nich pojawi się dzieło Pavla Barabasza o historii zdobywania wybitnych tatrzańskich szczytów.

Filmowe emocje w niedzielę zakończy wielokrotnie nagradzany Two on K2 Dariusza Załuskiego z Gerlinde Kaltenbrunner w roli głównej.

Ale 10. Warszawski Przegląd Filmów Górskich to nie tylko kino. To również spotkania.

Dyskusja o Broad Peak

Spotkania z himalaistami rozpocznie w sobotę Ola Dzik, która opowie o dramacie, który wydarzył się w czerwcu w bazie pod Nanga Parbat, gdzie w zamachu zginęło wielu wspinaczy. Artura Hajzera wspomni jego wieloletni przyjaciel Janusz Majer.

Potem opowieści przeniosą się pod Broad Peak. Szczegóły i przemyślenia na temat tegorocznej wyprawy oraz pierwszego zimowego wyjścia na Gaszerbruma I przybliży nam Adam Bielecki. Później posłuchamy Alka Lwowa, który opowie, jak 25 lat temu z Maciejem Berbeką atakował Broad Peak.

Na koniec odbędzie się dyskusja na temat tegorocznej wyprawy i raportu PZA, który okazał się po niej. Swój udział potwierdzili: Krystyna Palmowska, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Jurek Natkański i Wojciech Brański.

Warto wspomnieć też o innych prelekcjach. Wojciech Brański będzie wspominał wyprawę na Kanczendzongę z 1978 roku i moralne dylematy jej towarzyszące. Marek Janas wystąpi z prelekcją ''40 lat w Górach Wysokich''. Lech Korniszewski, który był kierownikiem zimowej wyprawy na Manaslu 1984, opowie o jej przebiegu. Monika Witkowska, która w tym roku zdobyła Mount Everest, przybliży nam realia tam panujące. Na koniec coś dla fanów poezji - Michał Jagiełło będzie recytował swoje wiersze.

Tradycyjnie podczas festiwalu będzie funkcjonowało stoisko z wydawnictwami górskimi, a na nim szereg głośnych nowości oraz sporo książek antykwarycznych. Przygotowywany jest też konkurs na najlepszą książkę górską ostatnich dwóch lat, a zwycięzca będzie wyłoniony w głosowaniu uczestników Przeglądu.

Pełny program 10. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich oraz opisy filmów znajdują się na stronie festiwalu: www.przeglad.turnia.pl.

Bilety do nabywania w kasach kina Wisła. Istnieje również możliwość nabycia karnetu na cały przegląd. Dokładne informacje o cenach na stronie www.annapurna-info.pl.

A oto program 10. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich:

12.12. (czwartek)
od godz. 18.30:
Biała Indianka, Polska 2013, reż. Klaudia Tasz, 5'
Jeremy Jones: Jeszcze dalej, USA, 2012, 85' (snowboard)
od godz. 20.30:
Wszystko co mogę (All I Can) – USA, 2011, 76', reż. E. Carsland, D. Mossop
Exposed to Dreams, Włochy, 2013, reż. Alessandro Filippini, Marianna Zanetta, 24' (film z Simone Moro)
Rjukan Ice Paradice, Polska 2013, reż. Jan Wierzejski, 13’

13.12.(piątek)
od godz. 18.30:
Wybór filmów z Przeglądu Filmów Górskim w Lądku Zdroju (2013)
Freedom Trail, 15'
Cascada, USA, 2012, reż. Anson Fogel 7'
Wolverine, Kanada, reż. Wiktor Skupinsky, 8'
The Wide Boyzski, Wielka Brytania, reż. Paul Diffey, 12'
Petzl Rock Trip, China i Francja, 2012, reż. Vladimir Cellier, 23'
Wypłukani, Polska 2013, reż. Monika i Grzegorz Badurscy, 8'
Rambo, Polska, 2013, reż. Wojtek Kozakiewicz, 4'
Jestem Renata, Polska, 2013, reż. Bartek Solik, 22'
Pasterz, Polska 2013, reż. Klaudia Tasz, 3'
od godz. 20.30:
Wojciech Brański – Kanczendzonga 1978 (35 rocznica, moralne dylematy)
Broad Peak. Zdobywcy historii, Polska, 2013, reż. Dariusz Kmiecik, 26'
Autana, Wielka Brytania, 2012, reż. Alaistair Lee, 58'

14.12 (sobota)
od godz. 14.00:
Tatry w filmie
Pribehy tatranskich stitov – Posadnuti horami, Słowacja, 2012, reż. Pavol Barabasz, 56'
Wyprawa na Mnicha Polska, 2012, reż. Maciej Stasiński 24'
Łojanci, Polska, 2012, reż. Kontanty Strzelski, 5'
Letnia turystyka górska - asekuracja turystyczna, Polska 2013, reż. Jerzy Porębski, 26'
od godz. 16.00:
Ola Dzik – Dramat pod Nanga Parbat
Janusz Majer – wspomnienie o Arturze Hajzerze
od godz. 18.00:
Adam Bielecki – Gasherbrum I i Broad Peak
od godz. 20.30:
Aleksander Lwow – Broad Peak 1988
Panel dyskusyjny “wokół wyprawy na Broad Peak”, udział wezmą m.in.:
Krystyna Palmowska, Wojciech Brański, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Jerzy Natkański

15.12 (niedziela)
od godz. 16.00:
Marek Janas – 40 lat w górach najwyższych
Lech Korniszewski – zimowe Manaslu 1984
Nanga Parbat Tragedy - przerwana wyprawa, Polska 2013, reż. Jerzy Zinczuk, 30'
od godz. 18.00:
Wyprawa na Everest, Polska, 2012, reż. Darek Załuski, 44' (film z Wojtkiem Kukuczką)
Monika Witkowska – Everest 2013
od godz. 20.00:
Michał Jagiełło czyta swoją poezję górską
Two on K2 Polska, 2013, reż. Darek Załuski 46', (film z Gerlinde Kaltenbrunner)
Mustang – zaginione królestwo, Polska 2013, reż. Piotr Mila, Katarzyna Jabłońska, 17’

Pełny program X Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

12.12. (czwartek) godz. 18.30
Jeremy Jones: Jeszcze dalej, USA, 2012, 85' (snowboard)
Film eksploruje najbardziej odległe górskie rejony, jednocześnie kontynuując misję Jonesa: dotarcia do trudno dostępnych zakątków i szczytów nieuczęszczanych tras, by móc zjechać z niemal pionowych grani i otwartych ośnieżonych przestrzeni. Dołącz do Jeremy'ego i jego zespołu, gdy idą JESZCZE DALEJ.

Biała Indianka, Polska 2013, reż. Klaudia Tasz, 5'
Krótki film pokazuje, jak wygląda rodzinny weekend, gdy mama jest zawodowo związana z górami i sportem ekstremalnym, jakim jest freeride i skialpinizm, a tata jest ratownikiem TOPR.

Godz. 20.30
All I Can - Wszystko co mogę – USA, 2011, 76', reżyseria: E. Carsland, D. Mossop
Niepowtarzalne kinowe doświadczenie: "All.I.Can" to wspaniały, zachwycający esej, który porównuje wyzwania wysokogórskiego narciarstwa do wyzwań globalnych zmian klimatu. Realizowane na sześciu kontynentach, w przeciągu 2 lat. Najlepsi na świecie narciarze dostarczają inspirujących spektakli, podczas gdy przełomowa kinematografia rozwija naszą wizję świata przyrody. Podróż przez majestatyczne szczyty pustyni Maroka, lodowate fiordy Grenlandii, kratery wulkanów Chile, Alaskan spine walls i inne. Przyłącz się do rewolucji i doświadczenia jednego z najbardziej spektakularnych, urzekających, i prowokujących do myślenia filmów, jakie kiedykolwiek stworzono w gatunku filmów sportowych.

Exposed to Dreams - Włochy, 2013, reż. Alessandro Filippini, Marianna Zanetta, 24' (film z Simone Moro)
Refleksje na temat współczesnego alpinizmu. Opowieść Simone Moro o jego działalności ratowniczej w Himalajach jako pilota helikopterów i wyprawie na Mount Everest wiosną 2012 roku. Film jest równocześnie wyrazem uznania dla włoskiego alpinisty Mario Curnisa, który pamięta dawne czasy i podziela niemiłe zaskoczenie Simone tłokiem na Mount Evereście, spowodowanym komercyjnymi wyprawami.
Rjukan Ice Paradice, Polska 2013, reż. Jan Wierzejski, 13’

Rjukan to małe i wiecznie zacienione miasteczko, położone 170 km na zachód od Oslo. Przez specyficzne warunki atmosferyczne panujące w dolinie otaczającej Rjukan, każdej zimy powstają tam liczne lodospady tworzące największy w Europie raj wspinaczki lodowej. Głównym bohaterem filmu jest Paweł Karczmarczyk, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, który na co dzień mieszka w Oslo i odwiedza Rjukan kilka razy w sezonie.

13.12.(piątek)
godz. 18.30
Festiwal w Lądku 2013 – ciekawsze filmy
Freedom Trail 15'
Cascada USA, 2012, reż. Anson Fogel 7'
Plątanina pnączy. Niekończący się deszcz. Podrzędne hoteliki. Błoto. Gryzące muszki. Agresywne mikroby... Czy to na pewno są wakacje? Ekipa kajakarzy górskich i filmowców (Erik Boomer, Tyler Bradt, Galen Volckhausen, Tim Kemple, Anson Fogel, Blake Hendrix i Skip Armstrong) przeszukuje las deszczowy w stanie Veracruz w Meksyku w poszukiwaniu doskonałego wodospadu ... i doskonałego ujęcia.
Wolverine Kanada, reż. Wiktor Skupinsky, 8'
"To nie tylko wspinaczka lodowa, to jest jak wspinaczka pod serakami, trzeba naprawdę mieć głowę na karku"- Will Gadd. Kilka lat po odkryciu przez Willa Gadda jaskini ukrytej za wodospadem w Helmcken Falls (British Columbia, Kanada), Anglik Tim Emmett wraz ze Słoweńcem Klemem Premrlem próbują swoich sił na dziewiczej drodze. Drogę nazwali Wolverine i wycenili ją na WI11 - jako najtrudniejszą dotychczas drogę lodową na świecie.
The Wide Boyzski Wielka Brytania, reż. Paul Diffley, 12'
Bohaterowie filmu WideBoyz - Paul Whittaker i Tom Randall to znani na całym świecie wspinacze w rysach i przerysach. Zrobili najtrudniejsze drogi w Stanach Zjednoczonych, ale czy uda im się pokonać drogi w polskiej Hejszowinie, w tym słynną drogę Jan Sebastian Dach? Zobaczycie na tym filmie!
Petzl Rock Trip China Francja, 2012, reż. Vladimir Cellier, 23'
Od 26 do 30 października 2011 roku ponad 600 wspinaczy dołączyło do naszego teamu Petzl RockTrip China. Odkrywali i podziwiali ponad 250 zupełnie nowych dróg w nieprawdopodobnym wapieniu, przygotowanych specjalnie na tę imprezę. W filmie zobaczymy m.in. Daniego Andradę robiącego pierwsze przejście super trudnej 7-wyciągowej drogi Corazon de Ensueno (8c 5.14b), którą wytyczył w 2010 roku właśnie z myślą o Rock Trip. Za to wybitne osiągnięcie dostał prestiżową nagrodę Climbing Magazine - Golden Piton.
Wypłukani Polska 2013, reż. Monika i Grzegorz Badurscy, 8'
Kanioning i alpinizm jaskiniowy to na pozór zbliżone formy działalności, polegające głównie na zjeżdżaniu na linie. Czy na pewno? Po obejrzeniu tego filmu każdy stwierdzi, że to absolutnie co innego. Krótkometrażowe kino akcji, czyli kanioningowe the best.
Rambo Polska, 2013, reż. Wojtek Kozakiewicz, 4'
Film o wicemistrzu Europy we wspinaczce na czas Marcinie Dzieńskim i o złożoności tego niezwykłego sportu.
Jestem Renata Polska, 2013, reż. Bartek Solik, 22'
Sportsmenka Renata Kałuża w 2007 roku uległa wypadkowi podczas wspinaczki - złamała kręgosłup i została trwale sparaliżowana od klatki piersiowej w dół. Mimo wielkiego bólu i po długotrwałej rehabilitacji Renata wróciła do sportu. Dzięki wsparciu rodziny i męża, ale przede wszystkim dzięki wyjątkowemu uporowi i hartowi ducha, bohaterka filmu powraca dziś w ukochane góry. Jeździ na nartach a na handbike'u odnosi światowe sukcesy. Leszek Możdżer użyczył do filmu swojej wyjątkowej muzyki.
Pasterz, Polska, 2013, reż. Klaudia Tasz, 3'
Film-wspomnienie z wycieczek w Tatry. Osią przekazu są ludzie i wizerunek Tatr jako oazy tolerancji. Wśród nich ukazany jest ks. Piotr, który dzięki Tatrom odprawił mszę świętą w ...Piekle.


Godz. 20.30
Wojciech Brański – Kangczendzonga 1978 (35-rocznica, moralne dylematy)
W 1978 roku wyprawa PKG zdobyła dwa dziewicze wierzchołki Kangczendzongi Środkowej i Południowej (ok. 8500 m). Wejścia te nabrałyby jeszcze większej wagi, gdyby przeforsowano dyskutowane ostatnio rozszerzenie uznawanych powszechnie ośmiotysięczników o wierzchołki. poboczne. O tej niezwykłej wyprawie opowiada jeden z uczestników wejścia na szczyt, przytaczając jednocześnie kwestię powstałych moralnych dylematów, gdy podczas ataku szczytowego jeden z uczestników zdecydował się na odwrót, a drugi chciał iść na szczyt.
Broad Peak. Zdobywcy historii Polska, 2013, reż. Dariusz Kmiecik, 26'
Broad Peak, Polacy, zima 2013. Uczestnicy tej wyprawy przeszli do historii jako pierwsi, którzy weszli zimą na Broad Peak. Niestety Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu nie udało się bezpiecznie zejść ze szczytu i dotrzeć do bazy. Film pokazuje m.in. jak wyglądały ostatnie godziny przygotowań do ataku szczytowego, sam atak i dramatyczne godziny powrotu do obozu IV. Film nie ma być formą sądu nad tym, co działo się na 8 000 n.p.m.., a jedynie zestawieniem faktów i relacji zarówno uczestników wyprawy, jak i rodzin zmarłych alpinistów.
Autana Wielka Brytania, 2012, reż. Alastair Lee, 58'
Tym razem Alastair Lee zabiera nas na niesamowitą wyprawę wspinaczkową do Wenezueli. Leo Houlding, Sean Leary i Jason Pickles chcą zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę tepui Cerro Autana w Amazonii. Najpierw jednak muszą się przedrzeć przez wojskowe check-pointy i odwiedzić nad Orinoko pewnego szamana, żeby dostać od niego pozwolenie na zdobywanie góry. Potem czeka ich lepka wilgoć, paskudne owady w dżungli, problemy z tragarzami, walka o dotarcie pod ścianę, genialne wspinanie i ... luksusowy biwak w jaskini pod szczytem.
14.12 (sobota)
godz. 14.00
Tatry w filmie
Pribehy tatranskich stitov – Posadnuti horami Słowacja, 2012, reż. Pavol Barabasz, 56'
16-letni chłopiec stanął kiedyś nad Morskim Okiem i zamarzył, by zostać pierwszym zdobywcą Mięguszowieckiego Szczytu. Szukał uznania? Pociągało go niezdobyte? Jego wyczyn zainspirował wielu. Do XIX wieku Łomnica była uważana za najwyższy szczyt Tatr i młodzież z Kieżmarku marzyła o zdobyciu go. Do dziś nie wiemy komu pierwszemu się to udało. Pokusa wspięcia się na Łomnicę trudną zachodnią ścianą przyciągnęła dwóch świetnych polskich taterników. Tylko jednemu z nich się to udało, ale obaj zapłacili górom najwyższą cenę.
Wyprawa na Mnicha Polska, 2012, reż. Maciej Stasiński 24'
Realna i zarazem symboliczna wyprawa na Mnicha w wykonaniu Józefa Pitonia - przewodnika, folklorysty, znawcy Podhala. Wyprawa odbywa się w 80. urodziny bohatera! Kompanów prowadzi znany przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Roj, wówczas 70-latek. Jest także pokolenie młodsze: 40-letni Jan Szaflarski i 30-letni Szymon Chyc Magdzin. Niby zwykła relacja z wycieczki, ale po obejrzeniu można odczuć metafizykę sytuacji...
Łojanci Polska, 2012, reż. Kontanty Strzelski, 5'
Konfrontacja młodego pokolenia taterników z Łojantami - taternikami, którzy swoją przygodę ze wspinaczką w górach zaczynali w latach 70-tych i odcisnęli na niej niebywałe piętno. Dla wielu młodych Łojanci są mentorami. Tłem reportażu jest wspinaczka drogą klasyczną na Mnicha z wyposażeniem z lat 70-tych.
Letnia turystyka górska - asekuracja turystyczna Polska 2013, reż. Jan Krzysztof, Jerzy Porębski, 26'
Wyprodukowany przez TOPR (producent wykonawczy Artica Production) kolejny, już czwarty odcinek Akademii Górskiej TOPR omawia kwestie bezpiecznego zachowania się oraz posługiwania sprzętem asekuracyjnym w wysokogórskich partiach Tatr na ubezpieczonych szlakach i w terenie eksponowanym.
Godz. 16.00
Ola Dzik – Dramat pod Nanga Parbat
Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o International Nanga Parbat Expedition 2013 - wyprawie na pakistański ośmiotysięcznik, dramatycznie przerwanej przez atak terrorystów na bazę 22 czerwca b.r. Pokaz nie koncentruje się jednak na szczegółach zamachu. Przede wszystkim jest opowieścią o grupie ludzi, których połączyła najpierw wspólna działalność alpinistyczna na zboczach Nanga Parbat, później zaś tragiczne wydarzenia, w wyniku których życie straciło 11 osób. Prelekcja opowiada też o samym Pakistanie, o jego gościnnych i serdecznych mieszkańcach, ale i o poważnych problemach, nękających ten kraj. Jest to także historia o tym, że góry mogą nie tylko zabijać ludzi, ale i ich ocalać, tak jak uratowały życie ponad czterdziestu wspinaczom, którzy tragicznej nocy znajdowali się w wyższych obozach.

Janusz Majer – wspomnienie o Arturze Hajzerze
Wieloletni przyjaciel od liny i w biznesie Artura Hajzera przybliża postać tej niezwykłej postaci w polskim himalaizmie, który już w wieku dwudziestu kilku lat wdarł się do światowej czołówki, a potem był założycielem tak znanych firm jak Alpinus i Hi-Mountain.
Razem z Januszem Majerem Artura będą wspominać zaproszeni goście.
Godz. 18.00
Adam Bielecki – Gasherbrum I i Broad Peak zimą
Zdobywca Gasherbruma I i Broad Peaku zimą opowiada o szczegółach tych wyjątkowych dla himalaizmu zimowego akcjach górskich. Dramatyzm wejścia na Broad Peak powoduje, że spojrzenie na te wydarzenia z perspektywy czasu wydaje się nadzwyczaj cenne, zwłaszcza po burzliwej dyskusji, jaka przetoczyła się przez polskie media.

Godz. 20.30
Aleksander Lwow – Broad Peak 1988
25 lat temu, w marcu 1988 r. razem z Maciejem Berbeką zaatakowałem w stylu alpejskim Broad Peak, z zamiarem dokonania I wejścia zimowego. Czwartego dnia wspinaczki ok. 15.00 dotarliśmy tuż pod przełęcz między szczytami Middle i Main, i tu się rozdzieliliśmy. Berbeka poszedł w górę, a ja zawróciłem do namiotu. Opowiem o tym, co się tam wtedy wydarzyło i odniosę do dramatu z roku 2013.

Po prelekcji panel dyskusyjny “Wokół wyprawy na Broad Peak”, udział biorą m.in.:
Wojciech Brański, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Jerzy Natkański, Krystyna Palmowska
15.12 (niedziela)
Godz. 16.00
Marek Janas
1974 – 2013; 40 lat wspomnień z Dachów świata
Garść obrazów i refleksji o zmieniającym się na naszych oczach świecie Gór Najwyższych i o zmieniającym się stylu naszej tam obecności. Od pierwszych wypraw w afgański Hindukusz, w Karakorum i w Himalaje – na początku „złotego okresu” polskiego himalaizmu, po nostalgiczne eskapady po własnych śladach, w Afganistanie i w pakistańskim Karakorum – wkrótce po tragedii na Nanga Parbat.
Lech Korniszewski – zimowe Manaslu 1984
W styczniu 1984 roku polska wyprawa weszła na Manaslu – pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą przez człowieka bez wspomagania tlenem. Na szczycie stanęli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. O losach tej trudnej wyprawy opowie jej kierownik i zarazem lekarz – prof. Lech Korniszewski.
Nanga Parbat Tragedy - przerwana wyprawa, Polska 2013, reż. Jerzy Zinczuk, 30'
Wiosną 2013 roku grupa wspinaczy pojechała w Himalaje. Ich celem było zdobycie Nanga Parbat – dziewiątego pod względem wysokości szczytu Ziemi. Dla dziesięciu z nich była to ostatnia wyprawa. Padli ofiarą zamachu terrorystycznego na niespotykaną w historii alpinizmu skalę. O tych wydarzeniach opowiadają ci, co przeżyli.
Godz. 18.00
Everest – a time lapse short film
Nepal, 2013, reż: Elia Saikaly, 2’
Złożony z kilku tysięcy zdjęć krótki time lapse o Mount Evereście pokazuje jego piękno i majestat.

Wyprawa na Everest Polska, 2012, reż. Darek Załuski, 44' (film z Wojtkiem Kukuczką)
Jak przebiega aklimatyzacja? Co zrobić, żeby wejść na Mount Everest? Wojtek Kukuczka oraz doświadczony lekarz i himalaista Robert Szymczak opowiadają o swoich wrażeniach z wyprawy.
Monika Witkowska – Everest 2013
Jak wygląda wspinanie na najwyższą górę świata? Na czym polegają trudności? Jakich wspinaczy można spotkać? Co się jada w wysokogórskich obozach? Jak się zachowuje organizm w Strefie Śmierci? Na ile prawdziwy jest obraz Everestu przedstawiany w mediach - na te i inne pytania odpowie tegoroczna jego zdobywczyni, a zarazem autorka właśnie wydanej książki na ten temat.
Godz. 20.00
Michał Jagiełło recytuje swoją poezję górską
Two on K2 Polska, 2013, reż. Darek Załuski 46', (film z Gerlinde Kaltenbrunner)
Wyprawa na K2 północnym filarem. Dla Gerlinde Kaltenbrunner jest to ostatni szczyt brakujący do Korony Himalajów. Jej mąż Ralf Dujmovits już zdobył Koronę wcześniej, teraz towarzyszy żonie w jej czwartej już próbie wejścia na K2. Obraz ten to zarazem próba pokazania wspaniałej relacji dwóch osób podczas najtrudniejszej próby.
Mustang - zaginione królestwo, Polska 2013, reż. Piotr Mila, Katarzyna Jabłońska, 17’
Dziś Mustang, region ukryty w Himalajach, utracił część swej niezależności politycznej. Jest to być może ostatni moment, kiedy można jeszcze uchwycić i udokumentować niegdyś zakazane Królestwo – dziś relikt kultury tybetańskiej. Niezwykłe krajobrazy, niezwykli ludzie i niezwykła historia schowana w samym sercu Himalajów. Film został zrealizowany podczas pierwszej wyprawy 'Mustang Art&Climb Expedition' do Królestwa Lo nazywanego Mustangiem.

Pełny program X Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

12.12. (czwartek) godz. 18.30
Jeremy Jones: Jeszcze dalej, USA, 2012, 85' (snowboard)
Film eksploruje najbardziej odległe górskie rejony, jednocześnie kontynuując misję Jonesa: dotarcia do trudno dostępnych zakątków i szczytów nieuczęszczanych tras, by móc zjechać z niemal pionowych grani i otwartych ośnieżonych przestrzeni. Dołącz do Jeremy'ego i jego zespołu, gdy idą JESZCZE DALEJ.

Biała Indianka, Polska 2013, reż. Klaudia Tasz, 5'
Krótki film pokazuje, jak wygląda rodzinny weekend, gdy mama jest zawodowo związana z górami i sportem ekstremalnym, jakim jest freeride i skialpinizm, a tata jest ratownikiem TOPR.

Godz. 20.30
All I Can - Wszystko co mogę – USA, 2011, 76', reżyseria: E. Carsland, D. Mossop
Niepowtarzalne kinowe doświadczenie: "All.I.Can" to wspaniały, zachwycający esej, który porównuje wyzwania wysokogórskiego narciarstwa do wyzwań globalnych zmian klimatu. Realizowane na sześciu kontynentach, w przeciągu 2 lat. Najlepsi na świecie narciarze dostarczają inspirujących spektakli, podczas gdy przełomowa kinematografia rozwija naszą wizję świata przyrody. Podróż przez majestatyczne szczyty pustyni Maroka, lodowate fiordy Grenlandii, kratery wulkanów Chile, Alaskan spine walls i inne. Przyłącz się do rewolucji i doświadczenia jednego z najbardziej spektakularnych, urzekających, i prowokujących do myślenia filmów, jakie kiedykolwiek stworzono w gatunku filmów sportowych.

Exposed to Dreams - Włochy, 2013, reż. Alessandro Filippini, Marianna Zanetta, 24' (film z Simone Moro)
Refleksje na temat współczesnego alpinizmu. Opowieść Simone Moro o jego działalności ratowniczej w Himalajach jako pilota helikopterów i wyprawie na Mount Everest wiosną 2012 roku. Film jest równocześnie wyrazem uznania dla włoskiego alpinisty Mario Curnisa, który pamięta dawne czasy i podziela niemiłe zaskoczenie Simone tłokiem na Mount Evereście, spowodowanym komercyjnymi wyprawami.
Rjukan Ice Paradice, Polska 2013, reż. Jan Wierzejski, 13’

Rjukan to małe i wiecznie zacienione miasteczko, położone 170 km na zachód od Oslo. Przez specyficzne warunki atmosferyczne panujące w dolinie otaczającej Rjukan, każdej zimy powstają tam liczne lodospady tworzące największy w Europie raj wspinaczki lodowej. Głównym bohaterem filmu jest Paweł Karczmarczyk, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, który na co dzień mieszka w Oslo i odwiedza Rjukan kilka razy w sezonie.

13.12.(piątek)
godz. 18.30
Festiwal w Lądku 2013 – ciekawsze filmy
Freedom Trail 15'
Cascada USA, 2012, reż. Anson Fogel 7'
Plątanina pnączy. Niekończący się deszcz. Podrzędne hoteliki. Błoto. Gryzące muszki. Agresywne mikroby... Czy to na pewno są wakacje? Ekipa kajakarzy górskich i filmowców (Erik Boomer, Tyler Bradt, Galen Volckhausen, Tim Kemple, Anson Fogel, Blake Hendrix i Skip Armstrong) przeszukuje las deszczowy w stanie Veracruz w Meksyku w poszukiwaniu doskonałego wodospadu ... i doskonałego ujęcia.
Wolverine Kanada, reż. Wiktor Skupinsky, 8'
"To nie tylko wspinaczka lodowa, to jest jak wspinaczka pod serakami, trzeba naprawdę mieć głowę na karku"- Will Gadd. Kilka lat po odkryciu przez Willa Gadda jaskini ukrytej za wodospadem w Helmcken Falls (British Columbia, Kanada), Anglik Tim Emmett wraz ze Słoweńcem Klemem Premrlem próbują swoich sił na dziewiczej drodze. Drogę nazwali Wolverine i wycenili ją na WI11 - jako najtrudniejszą dotychczas drogę lodową na świecie.
The Wide Boyzski Wielka Brytania, reż. Paul Diffley, 12'
Bohaterowie filmu WideBoyz - Paul Whittaker i Tom Randall to znani na całym świecie wspinacze w rysach i przerysach. Zrobili najtrudniejsze drogi w Stanach Zjednoczonych, ale czy uda im się pokonać drogi w polskiej Hejszowinie, w tym słynną drogę Jan Sebastian Dach? Zobaczycie na tym filmie!
Petzl Rock Trip China Francja, 2012, reż. Vladimir Cellier, 23'
Od 26 do 30 października 2011 roku ponad 600 wspinaczy dołączyło do naszego teamu Petzl RockTrip China. Odkrywali i podziwiali ponad 250 zupełnie nowych dróg w nieprawdopodobnym wapieniu, przygotowanych specjalnie na tę imprezę. W filmie zobaczymy m.in. Daniego Andradę robiącego pierwsze przejście super trudnej 7-wyciągowej drogi Corazon de Ensueno (8c 5.14b), którą wytyczył w 2010 roku właśnie z myślą o Rock Trip. Za to wybitne osiągnięcie dostał prestiżową nagrodę Climbing Magazine - Golden Piton.
Wypłukani Polska 2013, reż. Monika i Grzegorz Badurscy, 8'
Kanioning i alpinizm jaskiniowy to na pozór zbliżone formy działalności, polegające głównie na zjeżdżaniu na linie. Czy na pewno? Po obejrzeniu tego filmu każdy stwierdzi, że to absolutnie co innego. Krótkometrażowe kino akcji, czyli kanioningowe the best.
Rambo Polska, 2013, reż. Wojtek Kozakiewicz, 4'
Film o wicemistrzu Europy we wspinaczce na czas Marcinie Dzieńskim i o złożoności tego niezwykłego sportu.
Jestem Renata Polska, 2013, reż. Bartek Solik, 22'
Sportsmenka Renata Kałuża w 2007 roku uległa wypadkowi podczas wspinaczki - złamała kręgosłup i została trwale sparaliżowana od klatki piersiowej w dół. Mimo wielkiego bólu i po długotrwałej rehabilitacji Renata wróciła do sportu. Dzięki wsparciu rodziny i męża, ale przede wszystkim dzięki wyjątkowemu uporowi i hartowi ducha, bohaterka filmu powraca dziś w ukochane góry. Jeździ na nartach a na handbike'u odnosi światowe sukcesy. Leszek Możdżer użyczył do filmu swojej wyjątkowej muzyki.
Pasterz, Polska, 2013, reż. Klaudia Tasz, 3'
Film-wspomnienie z wycieczek w Tatry. Osią przekazu są ludzie i wizerunek Tatr jako oazy tolerancji. Wśród nich ukazany jest ks. Piotr, który dzięki Tatrom odprawił mszę świętą w ...Piekle.


Godz. 20.30
Wojciech Brański – Kangczendzonga 1978 (35-rocznica, moralne dylematy)
W 1978 roku wyprawa PKG zdobyła dwa dziewicze wierzchołki Kangczendzongi Środkowej i Południowej (ok. 8500 m). Wejścia te nabrałyby jeszcze większej wagi, gdyby przeforsowano dyskutowane ostatnio rozszerzenie uznawanych powszechnie ośmiotysięczników o wierzchołki. poboczne. O tej niezwykłej wyprawie opowiada jeden z uczestników wejścia na szczyt, przytaczając jednocześnie kwestię powstałych moralnych dylematów, gdy podczas ataku szczytowego jeden z uczestników zdecydował się na odwrót, a drugi chciał iść na szczyt.
Broad Peak. Zdobywcy historii Polska, 2013, reż. Dariusz Kmiecik, 26'
Broad Peak, Polacy, zima 2013. Uczestnicy tej wyprawy przeszli do historii jako pierwsi, którzy weszli zimą na Broad Peak. Niestety Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu nie udało się bezpiecznie zejść ze szczytu i dotrzeć do bazy. Film pokazuje m.in. jak wyglądały ostatnie godziny przygotowań do ataku szczytowego, sam atak i dramatyczne godziny powrotu do obozu IV. Film nie ma być formą sądu nad tym, co działo się na 8 000 n.p.m.., a jedynie zestawieniem faktów i relacji zarówno uczestników wyprawy, jak i rodzin zmarłych alpinistów.
Autana Wielka Brytania, 2012, reż. Alastair Lee, 58'
Tym razem Alastair Lee zabiera nas na niesamowitą wyprawę wspinaczkową do Wenezueli. Leo Houlding, Sean Leary i Jason Pickles chcą zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę tepui Cerro Autana w Amazonii. Najpierw jednak muszą się przedrzeć przez wojskowe check-pointy i odwiedzić nad Orinoko pewnego szamana, żeby dostać od niego pozwolenie na zdobywanie góry. Potem czeka ich lepka wilgoć, paskudne owady w dżungli, problemy z tragarzami, walka o dotarcie pod ścianę, genialne wspinanie i ... luksusowy biwak w jaskini pod szczytem.
14.12 (sobota)
godz. 14.00
Tatry w filmie
Pribehy tatranskich stitov – Posadnuti horami Słowacja, 2012, reż. Pavol Barabasz, 56'
16-letni chłopiec stanął kiedyś nad Morskim Okiem i zamarzył, by zostać pierwszym zdobywcą Mięguszowieckiego Szczytu. Szukał uznania? Pociągało go niezdobyte? Jego wyczyn zainspirował wielu. Do XIX wieku Łomnica była uważana za najwyższy szczyt Tatr i młodzież z Kieżmarku marzyła o zdobyciu go. Do dziś nie wiemy komu pierwszemu się to udało. Pokusa wspięcia się na Łomnicę trudną zachodnią ścianą przyciągnęła dwóch świetnych polskich taterników. Tylko jednemu z nich się to udało, ale obaj zapłacili górom najwyższą cenę.
Wyprawa na Mnicha Polska, 2012, reż. Maciej Stasiński 24'
Realna i zarazem symboliczna wyprawa na Mnicha w wykonaniu Józefa Pitonia - przewodnika, folklorysty, znawcy Podhala. Wyprawa odbywa się w 80. urodziny bohatera! Kompanów prowadzi znany przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Roj, wówczas 70-latek. Jest także pokolenie młodsze: 40-letni Jan Szaflarski i 30-letni Szymon Chyc Magdzin. Niby zwykła relacja z wycieczki, ale po obejrzeniu można odczuć metafizykę sytuacji...
Łojanci Polska, 2012, reż. Kontanty Strzelski, 5'
Konfrontacja młodego pokolenia taterników z Łojantami - taternikami, którzy swoją przygodę ze wspinaczką w górach zaczynali w latach 70-tych i odcisnęli na niej niebywałe piętno. Dla wielu młodych Łojanci są mentorami. Tłem reportażu jest wspinaczka drogą klasyczną na Mnicha z wyposażeniem z lat 70-tych.
Letnia turystyka górska - asekuracja turystyczna Polska 2013, reż. Jan Krzysztof, Jerzy Porębski, 26'
Wyprodukowany przez TOPR (producent wykonawczy Artica Production) kolejny, już czwarty odcinek Akademii Górskiej TOPR omawia kwestie bezpiecznego zachowania się oraz posługiwania sprzętem asekuracyjnym w wysokogórskich partiach Tatr na ubezpieczonych szlakach i w terenie eksponowanym.
Godz. 16.00
Ola Dzik – Dramat pod Nanga Parbat
Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o International Nanga Parbat Expedition 2013 - wyprawie na pakistański ośmiotysięcznik, dramatycznie przerwanej przez atak terrorystów na bazę 22 czerwca b.r. Pokaz nie koncentruje się jednak na szczegółach zamachu. Przede wszystkim jest opowieścią o grupie ludzi, których połączyła najpierw wspólna działalność alpinistyczna na zboczach Nanga Parbat, później zaś tragiczne wydarzenia, w wyniku których życie straciło 11 osób. Prelekcja opowiada też o samym Pakistanie, o jego gościnnych i serdecznych mieszkańcach, ale i o poważnych problemach, nękających ten kraj. Jest to także historia o tym, że góry mogą nie tylko zabijać ludzi, ale i ich ocalać, tak jak uratowały życie ponad czterdziestu wspinaczom, którzy tragicznej nocy znajdowali się w wyższych obozach.

Janusz Majer – wspomnienie o Arturze Hajzerze
Wieloletni przyjaciel od liny i w biznesie Artura Hajzera przybliża postać tej niezwykłej postaci w polskim himalaizmie, który już w wieku dwudziestu kilku lat wdarł się do światowej czołówki, a potem był założycielem tak znanych firm jak Alpinus i Hi-Mountain.
Razem z Januszem Majerem Artura będą wspominać zaproszeni goście.
Godz. 18.00
Adam Bielecki – Gasherbrum I i Broad Peak zimą
Zdobywca Gasherbruma I i Broad Peaku zimą opowiada o szczegółach tych wyjątkowych dla himalaizmu zimowego akcjach górskich. Dramatyzm wejścia na Broad Peak powoduje, że spojrzenie na te wydarzenia z perspektywy czasu wydaje się nadzwyczaj cenne, zwłaszcza po burzliwej dyskusji, jaka przetoczyła się przez polskie media.

Godz. 20.30
Aleksander Lwow – Broad Peak 1988
25 lat temu, w marcu 1988 r. razem z Maciejem Berbeką zaatakowałem w stylu alpejskim Broad Peak, z zamiarem dokonania I wejścia zimowego. Czwartego dnia wspinaczki ok. 15.00 dotarliśmy tuż pod przełęcz między szczytami Middle i Main, i tu się rozdzieliliśmy. Berbeka poszedł w górę, a ja zawróciłem do namiotu. Opowiem o tym, co się tam wtedy wydarzyło i odniosę do dramatu z roku 2013.

Po prelekcji panel dyskusyjny “Wokół wyprawy na Broad Peak”, udział biorą m.in.:
Wojciech Brański, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Jerzy Natkański, Krystyna Palmowska
15.12 (niedziela)
Godz. 16.00
Marek Janas
1974 – 2013; 40 lat wspomnień z Dachów świata
Garść obrazów i refleksji o zmieniającym się na naszych oczach świecie Gór Najwyższych i o zmieniającym się stylu naszej tam obecności. Od pierwszych wypraw w afgański Hindukusz, w Karakorum i w Himalaje – na początku „złotego okresu” polskiego himalaizmu, po nostalgiczne eskapady po własnych śladach, w Afganistanie i w pakistańskim Karakorum – wkrótce po tragedii na Nanga Parbat.
Lech Korniszewski – zimowe Manaslu 1984
W styczniu 1984 roku polska wyprawa weszła na Manaslu – pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą przez człowieka bez wspomagania tlenem. Na szczycie stanęli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. O losach tej trudnej wyprawy opowie jej kierownik i zarazem lekarz – prof. Lech Korniszewski.
Nanga Parbat Tragedy - przerwana wyprawa, Polska 2013, reż. Jerzy Zinczuk, 30'
Wiosną 2013 roku grupa wspinaczy pojechała w Himalaje. Ich celem było zdobycie Nanga Parbat – dziewiątego pod względem wysokości szczytu Ziemi. Dla dziesięciu z nich była to ostatnia wyprawa. Padli ofiarą zamachu terrorystycznego na niespotykaną w historii alpinizmu skalę. O tych wydarzeniach opowiadają ci, co przeżyli.
Godz. 18.00
Everest – a time lapse short film
Nepal, 2013, reż: Elia Saikaly, 2’
Złożony z kilku tysięcy zdjęć krótki time lapse o Mount Evereście pokazuje jego piękno i majestat.

Wyprawa na Everest Polska, 2012, reż. Darek Załuski, 44' (film z Wojtkiem Kukuczką)
Jak przebiega aklimatyzacja? Co zrobić, żeby wejść na Mount Everest? Wojtek Kukuczka oraz doświadczony lekarz i himalaista Robert Szymczak opowiadają o swoich wrażeniach z wyprawy.
Monika Witkowska – Everest 2013
Jak wygląda wspinanie na najwyższą górę świata? Na czym polegają trudności? Jakich wspinaczy można spotkać? Co się jada w wysokogórskich obozach? Jak się zachowuje organizm w Strefie Śmierci? Na ile prawdziwy jest obraz Everestu przedstawiany w mediach - na te i inne pytania odpowie tegoroczna jego zdobywczyni, a zarazem autorka właśnie wydanej książki na ten temat.
Godz. 20.00
Michał Jagiełło recytuje swoją poezję górską
Two on K2 Polska, 2013, reż. Darek Załuski 46', (film z Gerlinde Kaltenbrunner)
Wyprawa na K2 północnym filarem. Dla Gerlinde Kaltenbrunner jest to ostatni szczyt brakujący do Korony Himalajów. Jej mąż Ralf Dujmovits już zdobył Koronę wcześniej, teraz towarzyszy żonie w jej czwartej już próbie wejścia na K2. Obraz ten to zarazem próba pokazania wspaniałej relacji dwóch osób podczas najtrudniejszej próby.
Mustang - zaginione królestwo, Polska 2013, reż. Piotr Mila, Katarzyna Jabłońska, 17’
Dziś Mustang, region ukryty w Himalajach, utracił część swej niezależności politycznej. Jest to być może ostatni moment, kiedy można jeszcze uchwycić i udokumentować niegdyś zakazane Królestwo – dziś relikt kultury tybetańskiej. Niezwykłe krajobrazy, niezwykli ludzie i niezwykła historia schowana w samym sercu Himalajów. Film został zrealizowany podczas pierwszej wyprawy 'Mustang Art&Climb Expedition' do Królestwa Lo nazywanego Mustangiem.

Pełny program X Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

12.12. (czwartek) godz. 18.30
Jeremy Jones: Jeszcze dalej, USA, 2012, 85' (snowboard)
Film eksploruje najbardziej odległe górskie rejony, jednocześnie kontynuując misję Jonesa: dotarcia do trudno dostępnych zakątków i szczytów nieuczęszczanych tras, by móc zjechać z niemal pionowych grani i otwartych ośnieżonych przestrzeni. Dołącz do Jeremy'ego i jego zespołu, gdy idą JESZCZE DALEJ.

Biała Indianka, Polska 2013, reż. Klaudia Tasz, 5'
Krótki film pokazuje, jak wygląda rodzinny weekend, gdy mama jest zawodowo związana z górami i sportem ekstremalnym, jakim jest freeride i skialpinizm, a tata jest ratownikiem TOPR.

Godz. 20.30
All I Can - Wszystko co mogę – USA, 2011, 76', reżyseria: E. Carsland, D. Mossop
Niepowtarzalne kinowe doświadczenie: "All.I.Can" to wspaniały, zachwycający esej, który porównuje wyzwania wysokogórskiego narciarstwa do wyzwań globalnych zmian klimatu. Realizowane na sześciu kontynentach, w przeciągu 2 lat. Najlepsi na świecie narciarze dostarczają inspirujących spektakli, podczas gdy przełomowa kinematografia rozwija naszą wizję świata przyrody. Podróż przez majestatyczne szczyty pustyni Maroka, lodowate fiordy Grenlandii, kratery wulkanów Chile, Alaskan spine walls i inne. Przyłącz się do rewolucji i doświadczenia jednego z najbardziej spektakularnych, urzekających, i prowokujących do myślenia filmów, jakie kiedykolwiek stworzono w gatunku filmów sportowych.

Exposed to Dreams - Włochy, 2013, reż. Alessandro Filippini, Marianna Zanetta, 24' (film z Simone Moro)
Refleksje na temat współczesnego alpinizmu. Opowieść Simone Moro o jego działalności ratowniczej w Himalajach jako pilota helikopterów i wyprawie na Mount Everest wiosną 2012 roku. Film jest równocześnie wyrazem uznania dla włoskiego alpinisty Mario Curnisa, który pamięta dawne czasy i podziela niemiłe zaskoczenie Simone tłokiem na Mount Evereście, spowodowanym komercyjnymi wyprawami.
Rjukan Ice Paradice, Polska 2013, reż. Jan Wierzejski, 13’

Rjukan to małe i wiecznie zacienione miasteczko, położone 170 km na zachód od Oslo. Przez specyficzne warunki atmosferyczne panujące w dolinie otaczającej Rjukan, każdej zimy powstają tam liczne lodospady tworzące największy w Europie raj wspinaczki lodowej. Głównym bohaterem filmu jest Paweł Karczmarczyk, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, który na co dzień mieszka w Oslo i odwiedza Rjukan kilka razy w sezonie.

13.12.(piątek)
godz. 18.30
Festiwal w Lądku 2013 – ciekawsze filmy
Freedom Trail 15'
Cascada USA, 2012, reż. Anson Fogel 7'
Plątanina pnączy. Niekończący się deszcz. Podrzędne hoteliki. Błoto. Gryzące muszki. Agresywne mikroby... Czy to na pewno są wakacje? Ekipa kajakarzy górskich i filmowców (Erik Boomer, Tyler Bradt, Galen Volckhausen, Tim Kemple, Anson Fogel, Blake Hendrix i Skip Armstrong) przeszukuje las deszczowy w stanie Veracruz w Meksyku w poszukiwaniu doskonałego wodospadu ... i doskonałego ujęcia.
Wolverine Kanada, reż. Wiktor Skupinsky, 8'
"To nie tylko wspinaczka lodowa, to jest jak wspinaczka pod serakami, trzeba naprawdę mieć głowę na karku"- Will Gadd. Kilka lat po odkryciu przez Willa Gadda jaskini ukrytej za wodospadem w Helmcken Falls (British Columbia, Kanada), Anglik Tim Emmett wraz ze Słoweńcem Klemem Premrlem próbują swoich sił na dziewiczej drodze. Drogę nazwali Wolverine i wycenili ją na WI11 - jako najtrudniejszą dotychczas drogę lodową na świecie.
The Wide Boyzski Wielka Brytania, reż. Paul Diffley, 12'
Bohaterowie filmu WideBoyz - Paul Whittaker i Tom Randall to znani na całym świecie wspinacze w rysach i przerysach. Zrobili najtrudniejsze drogi w Stanach Zjednoczonych, ale czy uda im się pokonać drogi w polskiej Hejszowinie, w tym słynną drogę Jan Sebastian Dach? Zobaczycie na tym filmie!
Petzl Rock Trip China Francja, 2012, reż. Vladimir Cellier, 23'
Od 26 do 30 października 2011 roku ponad 600 wspinaczy dołączyło do naszego teamu Petzl RockTrip China. Odkrywali i podziwiali ponad 250 zupełnie nowych dróg w nieprawdopodobnym wapieniu, przygotowanych specjalnie na tę imprezę. W filmie zobaczymy m.in. Daniego Andradę robiącego pierwsze przejście super trudnej 7-wyciągowej drogi Corazon de Ensueno (8c 5.14b), którą wytyczył w 2010 roku właśnie z myślą o Rock Trip. Za to wybitne osiągnięcie dostał prestiżową nagrodę Climbing Magazine - Golden Piton.
Wypłukani Polska 2013, reż. Monika i Grzegorz Badurscy, 8'
Kanioning i alpinizm jaskiniowy to na pozór zbliżone formy działalności, polegające głównie na zjeżdżaniu na linie. Czy na pewno? Po obejrzeniu tego filmu każdy stwierdzi, że to absolutnie co innego. Krótkometrażowe kino akcji, czyli kanioningowe the best.
Rambo Polska, 2013, reż. Wojtek Kozakiewicz, 4'
Film o wicemistrzu Europy we wspinaczce na czas Marcinie Dzieńskim i o złożoności tego niezwykłego sportu.
Jestem Renata Polska, 2013, reż. Bartek Solik, 22'
Sportsmenka Renata Kałuża w 2007 roku uległa wypadkowi podczas wspinaczki - złamała kręgosłup i została trwale sparaliżowana od klatki piersiowej w dół. Mimo wielkiego bólu i po długotrwałej rehabilitacji Renata wróciła do sportu. Dzięki wsparciu rodziny i męża, ale przede wszystkim dzięki wyjątkowemu uporowi i hartowi ducha, bohaterka filmu powraca dziś w ukochane góry. Jeździ na nartach a na handbike'u odnosi światowe sukcesy. Leszek Możdżer użyczył do filmu swojej wyjątkowej muzyki.
Pasterz, Polska, 2013, reż. Klaudia Tasz, 3'
Film-wspomnienie z wycieczek w Tatry. Osią przekazu są ludzie i wizerunek Tatr jako oazy tolerancji. Wśród nich ukazany jest ks. Piotr, który dzięki Tatrom odprawił mszę świętą w ...Piekle.


Godz. 20.30
Wojciech Brański – Kangczendzonga 1978 (35-rocznica, moralne dylematy)
W 1978 roku wyprawa PKG zdobyła dwa dziewicze wierzchołki Kangczendzongi Środkowej i Południowej (ok. 8500 m). Wejścia te nabrałyby jeszcze większej wagi, gdyby przeforsowano dyskutowane ostatnio rozszerzenie uznawanych powszechnie ośmiotysięczników o wierzchołki. poboczne. O tej niezwykłej wyprawie opowiada jeden z uczestników wejścia na szczyt, przytaczając jednocześnie kwestię powstałych moralnych dylematów, gdy podczas ataku szczytowego jeden z uczestników zdecydował się na odwrót, a drugi chciał iść na szczyt.
Broad Peak. Zdobywcy historii Polska, 2013, reż. Dariusz Kmiecik, 26'
Broad Peak, Polacy, zima 2013. Uczestnicy tej wyprawy przeszli do historii jako pierwsi, którzy weszli zimą na Broad Peak. Niestety Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu nie udało się bezpiecznie zejść ze szczytu i dotrzeć do bazy. Film pokazuje m.in. jak wyglądały ostatnie godziny przygotowań do ataku szczytowego, sam atak i dramatyczne godziny powrotu do obozu IV. Film nie ma być formą sądu nad tym, co działo się na 8 000 n.p.m.., a jedynie zestawieniem faktów i relacji zarówno uczestników wyprawy, jak i rodzin zmarłych alpinistów.
Autana Wielka Brytania, 2012, reż. Alastair Lee, 58'
Tym razem Alastair Lee zabiera nas na niesamowitą wyprawę wspinaczkową do Wenezueli. Leo Houlding, Sean Leary i Jason Pickles chcą zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę tepui Cerro Autana w Amazonii. Najpierw jednak muszą się przedrzeć przez wojskowe check-pointy i odwiedzić nad Orinoko pewnego szamana, żeby dostać od niego pozwolenie na zdobywanie góry. Potem czeka ich lepka wilgoć, paskudne owady w dżungli, problemy z tragarzami, walka o dotarcie pod ścianę, genialne wspinanie i ... luksusowy biwak w jaskini pod szczytem.
14.12 (sobota)
godz. 14.00
Tatry w filmie
Pribehy tatranskich stitov – Posadnuti horami Słowacja, 2012, reż. Pavol Barabasz, 56'
16-letni chłopiec stanął kiedyś nad Morskim Okiem i zamarzył, by zostać pierwszym zdobywcą Mięguszowieckiego Szczytu. Szukał uznania? Pociągało go niezdobyte? Jego wyczyn zainspirował wielu. Do XIX wieku Łomnica była uważana za najwyższy szczyt Tatr i młodzież z Kieżmarku marzyła o zdobyciu go. Do dziś nie wiemy komu pierwszemu się to udało. Pokusa wspięcia się na Łomnicę trudną zachodnią ścianą przyciągnęła dwóch świetnych polskich taterników. Tylko jednemu z nich się to udało, ale obaj zapłacili górom najwyższą cenę.
Wyprawa na Mnicha Polska, 2012, reż. Maciej Stasiński 24'
Realna i zarazem symboliczna wyprawa na Mnicha w wykonaniu Józefa Pitonia - przewodnika, folklorysty, znawcy Podhala. Wyprawa odbywa się w 80. urodziny bohatera! Kompanów prowadzi znany przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Roj, wówczas 70-latek. Jest także pokolenie młodsze: 40-letni Jan Szaflarski i 30-letni Szymon Chyc Magdzin. Niby zwykła relacja z wycieczki, ale po obejrzeniu można odczuć metafizykę sytuacji...
Łojanci Polska, 2012, reż. Kontanty Strzelski, 5'
Konfrontacja młodego pokolenia taterników z Łojantami - taternikami, którzy swoją przygodę ze wspinaczką w górach zaczynali w latach 70-tych i odcisnęli na niej niebywałe piętno. Dla wielu młodych Łojanci są mentorami. Tłem reportażu jest wspinaczka drogą klasyczną na Mnicha z wyposażeniem z lat 70-tych.
Letnia turystyka górska - asekuracja turystyczna Polska 2013, reż. Jan Krzysztof, Jerzy Porębski, 26'
Wyprodukowany przez TOPR (producent wykonawczy Artica Production) kolejny, już czwarty odcinek Akademii Górskiej TOPR omawia kwestie bezpiecznego zachowania się oraz posługiwania sprzętem asekuracyjnym w wysokogórskich partiach Tatr na ubezpieczonych szlakach i w terenie eksponowanym.
Godz. 16.00
Ola Dzik – Dramat pod Nanga Parbat
Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o International Nanga Parbat Expedition 2013 - wyprawie na pakistański ośmiotysięcznik, dramatycznie przerwanej przez atak terrorystów na bazę 22 czerwca b.r. Pokaz nie koncentruje się jednak na szczegółach zamachu. Przede wszystkim jest opowieścią o grupie ludzi, których połączyła najpierw wspólna działalność alpinistyczna na zboczach Nanga Parbat, później zaś tragiczne wydarzenia, w wyniku których życie straciło 11 osób. Prelekcja opowiada też o samym Pakistanie, o jego gościnnych i serdecznych mieszkańcach, ale i o poważnych problemach, nękających ten kraj. Jest to także historia o tym, że góry mogą nie tylko zabijać ludzi, ale i ich ocalać, tak jak uratowały życie ponad czterdziestu wspinaczom, którzy tragicznej nocy znajdowali się w wyższych obozach.

Janusz Majer – wspomnienie o Arturze Hajzerze
Wieloletni przyjaciel od liny i w biznesie Artura Hajzera przybliża postać tej niezwykłej postaci w polskim himalaizmie, który już w wieku dwudziestu kilku lat wdarł się do światowej czołówki, a potem był założycielem tak znanych firm jak Alpinus i Hi-Mountain.
Razem z Januszem Majerem Artura będą wspominać zaproszeni goście.
Godz. 18.00
Adam Bielecki – Gasherbrum I i Broad Peak zimą
Zdobywca Gasherbruma I i Broad Peaku zimą opowiada o szczegółach tych wyjątkowych dla himalaizmu zimowego akcjach górskich. Dramatyzm wejścia na Broad Peak powoduje, że spojrzenie na te wydarzenia z perspektywy czasu wydaje się nadzwyczaj cenne, zwłaszcza po burzliwej dyskusji, jaka przetoczyła się przez polskie media.

Godz. 20.30
Aleksander Lwow – Broad Peak 1988
25 lat temu, w marcu 1988 r. razem z Maciejem Berbeką zaatakowałem w stylu alpejskim Broad Peak, z zamiarem dokonania I wejścia zimowego. Czwartego dnia wspinaczki ok. 15.00 dotarliśmy tuż pod przełęcz między szczytami Middle i Main, i tu się rozdzieliliśmy. Berbeka poszedł w górę, a ja zawróciłem do namiotu. Opowiem o tym, co się tam wtedy wydarzyło i odniosę do dramatu z roku 2013.

Po prelekcji panel dyskusyjny “Wokół wyprawy na Broad Peak”, udział biorą m.in.:
Wojciech Brański, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Jerzy Natkański, Krystyna Palmowska
15.12 (niedziela)
Godz. 16.00
Marek Janas
1974 – 2013; 40 lat wspomnień z Dachów świata
Garść obrazów i refleksji o zmieniającym się na naszych oczach świecie Gór Najwyższych i o zmieniającym się stylu naszej tam obecności. Od pierwszych wypraw w afgański Hindukusz, w Karakorum i w Himalaje – na początku „złotego okresu” polskiego himalaizmu, po nostalgiczne eskapady po własnych śladach, w Afganistanie i w pakistańskim Karakorum – wkrótce po tragedii na Nanga Parbat.
Lech Korniszewski – zimowe Manaslu 1984
W styczniu 1984 roku polska wyprawa weszła na Manaslu – pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą przez człowieka bez wspomagania tlenem. Na szczycie stanęli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. O losach tej trudnej wyprawy opowie jej kierownik i zarazem lekarz – prof. Lech Korniszewski.
Nanga Parbat Tragedy - przerwana wyprawa, Polska 2013, reż. Jerzy Zinczuk, 30'
Wiosną 2013 roku grupa wspinaczy pojechała w Himalaje. Ich celem było zdobycie Nanga Parbat – dziewiątego pod względem wysokości szczytu Ziemi. Dla dziesięciu z nich była to ostatnia wyprawa. Padli ofiarą zamachu terrorystycznego na niespotykaną w historii alpinizmu skalę. O tych wydarzeniach opowiadają ci, co przeżyli.
Godz. 18.00
Everest – a time lapse short film
Nepal, 2013, reż: Elia Saikaly, 2’
Złożony z kilku tysięcy zdjęć krótki time lapse o Mount Evereście pokazuje jego piękno i majestat.

Wyprawa na Everest Polska, 2012, reż. Darek Załuski, 44' (film z Wojtkiem Kukuczką)
Jak przebiega aklimatyzacja? Co zrobić, żeby wejść na Mount Everest? Wojtek Kukuczka oraz doświadczony lekarz i himalaista Robert Szymczak opowiadają o swoich wrażeniach z wyprawy.
Monika Witkowska – Everest 2013
Jak wygląda wspinanie na najwyższą górę świata? Na czym polegają trudności? Jakich wspinaczy można spotkać? Co się jada w wysokogórskich obozach? Jak się zachowuje organizm w Strefie Śmierci? Na ile prawdziwy jest obraz Everestu przedstawiany w mediach - na te i inne pytania odpowie tegoroczna jego zdobywczyni, a zarazem autorka właśnie wydanej książki na ten temat.
Godz. 20.00
Michał Jagiełło recytuje swoją poezję górską
Two on K2 Polska, 2013, reż. Darek Załuski 46', (film z Gerlinde Kaltenbrunner)
Wyprawa na K2 północnym filarem. Dla Gerlinde Kaltenbrunner jest to ostatni szczyt brakujący do Korony Himalajów. Jej mąż Ralf Dujmovits już zdobył Koronę wcześniej, teraz towarzyszy żonie w jej czwartej już próbie wejścia na K2. Obraz ten to zarazem próba pokazania wspaniałej relacji dwóch osób podczas najtrudniejszej próby.
Mustang - zaginione królestwo, Polska 2013, reż. Piotr Mila, Katarzyna Jabłońska, 17’
Dziś Mustang, region ukryty w Himalajach, utracił część swej niezależności politycznej. Jest to być może ostatni moment, kiedy można jeszcze uchwycić i udokumentować niegdyś zakazane Królestwo – dziś relikt kultury tybetańskiej. Niezwykłe krajobrazy, niezwykli ludzie i niezwykła historia schowana w samym sercu Himalajów. Film został zrealizowany podczas pierwszej wyprawy 'Mustang Art&Climb Expedition' do Królestwa Lo nazywanego Mustangiem.




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna