Lotnicze szkolenie zapoznawcze sposobem na lęk przed lataniem
31-10-2013Podobno żeby prawdopodobieństwo poniesienia śmierci w katastrofie lotniczej było wystarczająco duże, aby usprawiedliwić strach przed lataniem, należałoby latać codziennie przez… dziewiętnaście tysięcy lat. Niestety takie zapewnienia nie pomagają tym, którzy zmagają się z paraliżującym lękiem zawsze wtedy, gdy przyjdzie im przekroczyć próg pokładu samolotu. Na niewiele zdają się też wiarygodne statystyki potwierdzające, że samolot pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu. Według niektórych szacunków nawet co drugi pasażer może doświadczać dyskomfortu związanego z lotem, a jeden na trzech odczuwa w takiej sytuacji silny stan lękowy. Zamiast szukać ukojenia w środkach uspokajających, tłumić lęk alkoholem czy całkiem zrezygnować z latania, można spróbować wziąć sprawy w swoje ręce i zmierzyć się z własnym strachem. Odpowiedzią na lęki okazać się może na przykład udział w szkoleniu lotniczym, bo jak twierdzą psychologowie, paradoksalnie żeby przestać bać się latać trzeba… odważyć się latać.
Oferta na szkolenia lotnicze w Warszawie jest bogata – na lotniskach w Modlinie, Sobieniach czy na bemowskich Babicach funkcjonuje w sumie aż trzynaście szkół pilotów. Dla osób, które dotyka problem strachu przed lataniem szczególnie interesujący będzie jeden punkt w ich ofercie – tzw. szkolenie zapoznawcze. Krótkie szkolenie składające się z części teoretycznej oraz praktycznej, polecane jest nie tylko młodym entuzjastom lotnictwa, miłośnikom symulatorów lotu ale również tym, których paraliżuje sama myśl o wzbijaniu się w przestworza. Jak przekonują eksperci, strach przed lataniem wywodzi się w większości przypadków z tego, że na poziomie podświadomości fakt, że samolot, ciężka metalowa konstrukcja, może wzbić się w powietrze i lecieć budzi w nas opór i niedowierzanie. Udział w zapoznawczym szkoleniu lotniczym to unikalna możliwość zgłębienia wiedzy na temat zasad lotu i oswojenia się z jego naukowymi podstawami. W trakcie instruktażu naziemnego uczestnik szkolenia zapoznany zostaje z zasadami aerodynamiki oraz podstawami konstrukcji samolotu, poznaje zasady funkcjonowania kontroli ruchu lotniczego, dowiaduje się o szeregu rygorystycznych procedur bezpieczeństwa oraz o wymagającym procesie szkolenia personelu lotniczego. Poznanie wyśrubowanych norm bezpieczeństwa, rygorów obsług technicznych, sprawdzeń i kontroli prowadzi do przekonania, że samolot jest rzeczywiście wyjątkowo bezpiecznym środkiem transportu – a to pierwszy krok w drodze ku przełamaniu oporów przed lataniem.
Nie mniej ważnym elementem szkolenia jest oczywiście odbycie przez kursanta krótkiego lotu szkolnego. Choć jest to z pewnością moment stresujący, szczególnie dla osoby odczuwającej strach przed lataniem, stanowi on bardzo cenne doświadczenie. Podczas lotu, w kontrolowanych warunkach, pod okiem świetnie wyszkolonego instruktora uczestnik będzie miał okazję na własnej skórze przekonać się, w jaki sposób reagują stery własnoręcznie pilotowanej maszyny. Dodatkową zaletą takiego szkolenia jest to, że, w przeciwieństwie do rozkładowego rejsu samolotem, pasażer ma świadomość, że jeśli natężenie odczuwanego przez pasażera dyskomfortu nie pozwoli na kontynuację lotu, samolot może w każdej chwili wylądować. Poczucie większej kontroli pozwala skutecznie rozładować negatywne emocje.
Oczywiście trudno wyobrazić sobie, że osoba dotknięta aerofobią z entuzjazmem zareaguje na zaproszenie do udziale w szkoleniu lotniczym, którego częścią jest odbycie lotu. Warto jednak podjąć to wyzwanie, bo efekt może okazać się terapeutyczny. Udział w szkoleniu pomoże odrzeć z domysłów i wyobrażeń sferę, która budzi w nas lęk, poznać mechanizmy zapewniania bezpieczeństwa, lepiej zrozumieć zjawisko lotu oraz doświadczyć kontroli nad jego przebiegiem. Szkolenie pozwoli też zrozumieć, że możemy skutecznie zarządzać własnym strachem. A kto wie, może nawet pozwoli… pokochać latanie a w dłoni dumnie będzie ściskana licencja pilota.
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)