Adrenalina na szychcie
16-10-2013Każdy górnik to sportowiec ekstremalny – bo zjeżdżając do kopalni tak naprawdę nigdy nie wie, czy wróci. O ile wiemy mniej więcej, na jaką wysokość człowiek może się wznieść, tak z głębokością sprawa wygląda nieco inaczej. Ale pod ziemię dziś może zjechać praktycznie każdy. I to wcale nie w Wieliczce.
Wydawnictwo Tartak wyrazów wydało właśnie pierwszą książkę z serii Górnictwo 2_0 - „Drugie życie kopalń”. Ja i Tomasz Jodłowski postanowiliśmy pokazać 22 kopalnie, które po zamknięciu (bądź decyzji o likwidacji, do której w ostatniej chwili nie doszło, jak w przypadku Silesii w Czechowicach Dziedzicach) dostały swoją drugą szansę. Faktem jest, że do wielu z nich na dół się już nie zjedzie, dlatego tym bardziej chcieliśmy przypomnieć ich historię i pokazać, że górnictwo węgla kamiennego na Górnym Śląsku – czy tego chcemy, czy nie – jest do dziś częścią historii Polski. Zwłaszcza, że dzięki staraniom wielu ludzi od zniszczenia udało się zachować nawet ponad dwustuletnie kopalniane budowle. Dziś, nawet bez zjeżdżania pod ziemię wyprawa w kilka z przedstawionych przez nas miejsc może się okazać nie lada wyczynem. Przykłady?
Ruda Śląska, dawna kopalnia Walenty-Wawel. Teren pilnie strzeżony przez ochroniarzy. Na miejscu dawnej przykopalnianej koksowni dziś centrum spedycyjne ma jedna ze znanych sieci handlowych. Okolice jednego z szybów straszą popalonymi dawno zgliszczami. Ale przy czynnej elektrociepłowni prawdziwa perełka – około stuletnia maszyna wyciągowa Siemensa, która jest sprawna do dziś! Na szczęście została zakonserwowana i nie pozwolono na jej niszczenie. A wspomniana elektrociepłownia Mikołaj w 2012 r. obchodziła swoje setne urodziny.
Inny przykład, chyba jeden z moich ulubionych, to Czeladź i teren działającej w latach 1887-2004 kopalni Saturn. I bynajmniej nie mam na myśli Pałacu Saturna i tamtejszych term (chodź to nietypowy sposób na zagospodarowanie pokopalnianych zabudowań), ale dalszy fragment ul. Dehnelów i galerię sztuki współczesnej Elektrownia w budynkach kopalnianej elektrowni (właśnie się rozbudowuje). A przybyszów wita niesamowity mural Raspazjana i Mony Tusz – personifikacja Saturna.
Ale czas jednak, by powiedzieć o kopalniach, gdzie zjeżdża się na dół. O ile najgłębszym obecnie poziomem wydobywczym węgla kamiennego w Polsce jest 1290 m w kopalni Budryk (działa i należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej), tak najgłębszą w europie trasą turystyczną udostępnioną zwiedzającym jest 320 m w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Tak, tak. Każdy może tam pojechać i zobaczyć, jak działa np. kombajn chodnikowy czy kombajn ścianowy, albo na czym polega praca górnika strzałowego i co kiedyś w kopalni robiły konie (Łyska z pokładu Idy chyba każdy pamięta?). Z kolei w podziemiach Królowej Luizy (także w Zabrzu, ale nieco płycej niż w Guido) można się dowiedzieć, jak działa kompleks strugowy do eksploatacji cienkich pokładów węgla. Cały kompleks Sztolni Dziedzicznej (najdłuższa budowla hydrotechniczna, 14,25 km, w europejskim górnictwie węglowym!) poddany jest obecnie rewitalizacji i jego otwarcie dla ruchu turystycznego jest planowane na przełomie 2014 i 2015 r. Trasa będzie liczyć ok. 3 km i będzie pokonywana nie tylko pieszo, ale też... łódkami.
Mogłabym te atrakcje górnicze wymieniać bez końca, dlatego zapraszam do lektury, a potem do spróbowania tego ekstremalnego sportu, jakim jest górnictwo. Choć w Guido tego nie poczujecie, ale w prawdziwej, działającej kopalni zjazd szolą (górnicza winda) jest czasem szybszy niż najszybszymi windami w Polsce.
Tekst: Karolina Baca-Pogorzelska
Zdjęcia: Tomasz Jodłowski (galeria poniżej)
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)