Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » David Colturi zwycięża

David Colturi zwycięża

16-07-2013

David Colturi, po raz pierwszy w karierze, sięgnął po koronę w Światowej Serii Red Bull Cliff Diving. W minioną niedzielę 14 lipca amerykański skoczek zwyciężył we włoskim Malcesine, drugie miejsce zajął jego rodak Steven LoBue, a pierwszą trójkę zamknął Anglik Gary Hunt, który prowadzi w klasyfikacji generalnej. Krzysztof Kolanus uplasował się na 9. pozycji.
W rywalizacji kobiet wygrała Niemka Anna Bader.

15 zawodników wykonało serię spektakularnych lotów z prędkością 85 km/h, skacząc z 27-metrowej platformy, umieszczonej na wiekowych ścianach zamku Scaliger. David Colturi zaprezentował swój nowy skok – triple triple – dzięki czemu objął prowadzenie w trzeciej rundzie i zwyciężył w Malcesine. Wygrana na półmetku tegorocznej rywalizacji zapewnia skoczkowi (400 pkt) 4 miejsce w czołówce serii Red Bull Cliff Diving 2013. Liderem stawki jest Gary Hunt (650 pkt), który wyprzedza Rosjanina Artema Silchenkę (540 pkt) o 110 punktów. Tuż za nimi znajduje się dziewięciokrotny mistrz świata Orlando Duque (490 pkt).

„To nie mogło stać się w lepszym momencie ani w lepszym miejscu. Fakt, że na miejscu wspierała mnie moja dziewczyna, a mój przyjaciel Steve (LoBue) zajął drugie miejsce, to jak spełnienie marzeń. Nigdy nie zdołasz wygrać zawodów Red Bull Cliff Diving, jeśli nie oddasz czterech perfekcyjnych skoków, i taki był właśnie mój cel. Zaliczyłem kilka dobrych ewolucji, na przykład w Bostonie w zeszłym roku, ale teraz odniosłem pełny sukces. Wykonałem też nowy skok i jestem gotowy na więcej”! – podsumowuje Colturi.

Krzysztof Kolanus bardzo dobrze wykorzystał swoją drugą dziką kartę, zajmując 9.lokatę na przystanku we Włoszech. Już podczas pierwszego startu w tegorocznej serii, w Kopenhadze zajął 7. miejsce. Po czterech przystankach, w klasyfikacji generalnej, zajmuje 14. miejsce ex aequo z Ukraińcem Anatoliy Shabotenko. A to dopiero jego drugie zawody.

W sobotę 13 lipca, blisko 20 tysięcy widzów zgromadzonych nad brzegiem jeziora Garda podziwiało także pierwsze w historii Red Bull Cliff Diving zawody dla kobiet. Po trzech rundach skoków z 20 metrowj platformy, rywalizację wygrała Niemka Anna Bader.

“To niesamowite uczucie – jestem bardzo zadowolona ze swoich skoków. Był to dla nas fantastyczny początek w tych zawodach. Byłam zdenerwowana, ale to raczej motywowało. Mam nadzieję, że uda nam się zaangażować w ten sport więcej kobiet. Ewolucja zawodów mężczyzn jest pewną inspiracją!”- komentuje Anna.

Amerykanki Ginger Huber i Tara Hyer-Tira zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, a na czwartym uplasowała się Kanadyjka Stephanie De Lima.

Teraz, po najbardziej intensywnym okresie sezonu, zawodnicy mogą odpocząć i przygotować się na kolejny przystanek Światowej Serii Red Bull Cliff Diving w Bostonie (USA), który odbędzie się 25 sierpnia. Będzie to piątą z ośmiu lokalizacji w tegorocznym kalendarzu zawodów.

ŚWIATOWA SERIA RED BULL CLIFF DIVING 2013
Estetyczny, przeczący prawom grawitacji spadek swobodny z prędkością bliską 100 km/h – cliff diving to sport ekstremalny w najczystszej postaci. Dziesięciu najlepszych na świecie cliff diverów oddaje skoki z wysokości 27 metrów, licząc jedynie na koncentrację, własne umiejętności i kontrolę nad ciałem. Do swoich skoków dodają salta i śruby, a trzy sekundy później uderzają w taflę wody. Światowa Seria Red Bull Cliff Diving to zawody na najwyższym poziomie, a wystąpią w niej zarówno najlepsi zawodnicy, jak i młode talenty. Tegorocznej, 5 edycja zawodów, rozegranych pomiędzy majem a październikiem, wyłoni nowego mistrza podczas ośmiu konkursów w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej.

Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama