Rekord świata skoków BASE pobity
03-06-201360 lat po pierwszym zdobyciu Mount Everestu, rosyjski B.A.S.E. jumper Valery Rozov skoczył na spadochronie z północnej ściany najwyższej góry świata. Jego skok z wysokości 7220 metrów n.p.m. to najwyższy tego typu wyczyn w historii!
Niemal w 60. rocznicę pierwszego wejścia na najwyższą górę świata (8848 m n.p.m.) dokonanego 29 maja 1953 roku przez Edmunda Hillary’ego i Tensinga Norgaya, 48-letni rosyjski as sportów ekstremalnych z sukcesem zakończył jeden ze swoich najśmielszych projektów.
Przygotowania do tego niecodziennego wyczynu zajęły blisko dwa lata, w trakcie których między innymi opracowano zupełnie nowy model kombinezonu dla Rozova (Wingsuit). Czterej Szerpowie, ekipa filmowa, fotograf i Valery spędzili na miejscu trzy tygodnie. Sam skok nastąpił 5 maja. B.A.S.E. Jumping to skoki spadochronowe z wysokich budynków lub naturalnych form krajobrazu z opóźnionym otwarciem spadochronu. Ich nazwa wzięła się od pierwszych liter nazw obiektów, z których się skacze: budynek (ang. Building), maszt nadawczy ( ang. Antenna), przęsło mostu (ang. Span), ziemia (ang. Earth). Lot z Everestu jest pierwszym jak dotąd skokiem z tak dużej wysokości.
Zespół rozpoczął wejście na górę trasą północną po stronie chińskiej. Rozov wybrał do skoku punkt położony na wysokości 7220 m n.p.m. Wspinaczka do tego punktu zajęła mu cztery dni. Wyczynu dokonał dokładnie o 14:30 czasu miejscowego, przy temperaturze sięgającej -18 st. Celsjusza. Ponieważ skalna półka, z której skoczył nie była zbyt wysoka, pierwsza faza lotu była przełomowa. W rozrzedzonym powietrzu Rosjanin potrzebował więcej czasu niż zwykle aby przejść z fazy swobodnego spadku do lotu z wykorzystaniem swojego skrzydlatego stroju (Wingsuit). Gdy to się już udało, Valery leciał przez około minutę równolegle do północnej ściany Mount Everestu osiągając prędkość około 200 km/h, aby wylądować szczęśliwie na lodowcu Rongbuk położonym na wysokości 5950 m n.p.m.
„Dopiero, gdy wróciłem do domu, zrozumiałem, jak trudne było to dla mnie wyzwanie – zarówno fizycznie jak i psychicznie” – powiedział Rozov będąc już w domu w Moskwie. “Kiedy patrzę na filmy, uświadamiam sobie, że dużo więcej czasu niż zazwyczaj zajęło mi przejście z lotu swobodnego do fazy lotu na skrzydle”.
Valery Rozov nie jest nowicjuszem. Wcześniej zasłynął między innymi skokiem do czynnego wulkanu na Kamczatce w 2009 roku czy z góry Ulvetanna na Antarktydzie. Jego ostatnim wyczynem, który miał przygotować go na najwyższą górę świata, był skok z góry Shivling w Himalajach z wysokości 6420 m n.p.m. Do dziś Rosjanin ma na swoim koncie ponad 10 tysięcy skoków.
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)