New Zealand Expedition 2011
23-01-2011MichaÅ‚ Apollo i Marek Å»oÅ‚Ä…dek 1 lutego wyruszajÄ… w Alpy PoÅ‚udniowe, aby zdobyć najwyższy szczyt Nowej Zelandii – Mount Cook 3764 m n.p.m. PoÅ‚udniowe Alpy sÄ… wzglÄ™dnie mÅ‚odym pasmem górskim ciÄ…gnÄ…cym siÄ™ z póÅ‚nocy na poÅ‚udnie na Wyspie PoÅ‚udniowej w Nowej Zelandii. Mount Cook jest najwyższym punktem Å‚aÅ„cucha, ma wysokość 3764 m n.p.m. i Å‚atwo go odróżnić od jego sÄ…siadów. Jest widzialny z obydwu brzegów morza na Wyspie PoÅ‚udniowej.
Góra, nazwana przez europejskich osadników imieniem osiemnastowiecznego brytyjskiego żeglarza, kapitana Jamesa Cooka, miaÅ‚a już wczeÅ›niej bardzo trafnÄ… nazwÄ™ Aoraki, co dla plemion Maori oznaczaÅ‚o „wiercÄ…cy chmury”.
Nowa Zelandia to paÅ„stwo wyspiarskie, poÅ‚ożone na poÅ‚udniowo-zachodnim Pacyfiku i skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z dwóch gÅ‚ównych wysp (PóÅ‚nocnej i PoÅ‚udniowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na poÅ‚udnie wysuniÄ™tÄ… częściÄ… Oceanii, na poÅ‚udniowy wschód od Australii. Tradycyjna maoryska nazwa paÅ„stwa, Aotearoa, jest najczęściej tÅ‚umaczona jako Kraj dÅ‚ugiej biaÅ‚ej chmury. Powierzchnia wysp jest mocno zróżnicowana. Na Wyspie PóÅ‚nocnej istnieje szereg pasm górskich ciÄ…gnÄ…cych siÄ™ równolegle do równin u wybrzeży. W centralnej części wyspy mieÅ›ci siÄ™ kilka stożków wulkanicznych (3 czynne), gejzery i wiele gorÄ…cych źródeÅ‚. Na Wyspie PoÅ‚udniowej znajdujÄ… siÄ™ Alpy PoÅ‚udniowe, z najwyższym szczytem – GórÄ… Cooka i najwiÄ™kszym lodowcem Tasmana o dÅ‚ugoÅ›ci ok. 29 km.
GÅ‚ównym celem wyjazdu jest Nowa Zelandia, ekipa odwiedzi również Tokio, Singapur i malezyjski stan Johor. The Clit Route, TD, 5, V, 2100 m
Droga wprost o dÅ‚ugoÅ›ci 2100 m, autorstwa J. Glasgow’a i P. Gough’a z 1970r. Jest to trudne wspinanie w lodzie i techniczne w serakach w poÅ‚owie wysokoÅ›ci Å›ciany. MiaÅ‚a tylko kilka powtórzeÅ„ i jest poważnym przedsiÄ™wziÄ™ciem.
Chociaż wedle miÄ™dzynarodowych standardów góra jest niska, a granica wiecznego Å›niegu przebiega również nisko Mt. Cook może być przyrównywany do kolosów himalajskich pod wzglÄ™dem specyfiki Å›cian oraz ich znaczenia [Guy Cotter].
Termin: 1 luty – 3 marzec 2011
oficjalna strona wyprawy
http://wyprawy.onet.pl/37321,ekspedycja.html
strona z poprzednimi wyprawami Marka i Michała
http://www.masalapeak.com/
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)