Elbrus 2011 expedition
23-01-2011Plany zdobycia Elbrusa pojawiły się jeszcze tuż przed wyjazdem w Alpy na Mont Blanc. Wokół obydwu tych szczytów narosło dużo sprzeczności na temat, który z nich reprezentuje Europę, jako jej najwyższy szczyt. Góra (ros. Эльбрус) położona jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie republiki Kabardzko-Bałkarskiej, 11km od granicy Rosji z Gruzją. Szczyt ma dwa wierzchołki – zachodni i wschodni oddalone od siebie o około 3km, z różnicą wypiętrzenia zaledwie 21m.
Zachodni wierzchołek, zdobyty po raz pierwszy w 1874r. z wysokością 5642m n.p.m. stanowi najwyższy szczyt całego Kaukazu, Rosji oraz Europy (według Messnera). Jako najwyższy, zaliczany jest do Korony Ziemi, widniejąc na liście siedmiu (konkretnie dziewięciu), najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Według Messnera i jego zwolenników jest reprezentantem Europy, jednak według unii geograficznej leży już poza jej granicami, a reprezentantem naszego kontynentu jest Mont Blanc – 4810m n.p.m. Żeby poszczycić się zdobyciem najwyższego szczytu Europy trzeba dla pewności zaliczyć obydwie góry. Mont Blanc już zdobyliśmy, teraz celem naszej wyprawy jest Elbrus.
Plan wyprawy
Tegoroczny rekord trasy extreme w biegu na Elbrus należy do Polaka Andrzeja Bargiela i wynosi 3 godziny 23 minuty. Przy sprzyjającej pogodzie Elbrus można zdobyć w jeden dzień dzień ale tylko z odpowiednią wcześniejszą aklimatyzacją i bez zbędnego obciążenia. Nasza droga podzielona jest na kilka dni, ze względu na dużą różnicę wysokości, potrzebę aklimatyzacji oraz potrzebę wniesienia całego ekwipunku i sprzętu biwakowego ze sobą.
Sam dojazd na miejsce pociągami zajmie nam około 2-3 dni ciągłej jazdy przez terytorium Ukrainy i Rosji. Po przyjeździe zamierzamy zatrzymać się w miejscowości Tereskol (300m n.p.m.) na biwak i na drugi dzień przez wioskę Azau dotrzeć aż do stacji Mir i znanej bazy "Beczki" na wysokości 3470m n.p.m. Kolejny dzień wspinaczki to przewyższenie 730m i trasa do ruin niegdyś prześwietnego schroniska Priut11 (4200m n.p.m.). Czwartego dnia od wyruszenia, bardzo wcześnie rano planujemy atak szczytowy, jednocześnie mając 4 dni rezerwy na ewentualne problemy z wysokością oraz dość częste załamania pogody. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie 6-7 dnia od wyruszenia powinniśmy stanąć na najwyższym szczycie Kaukazu.
Szczegółowy plan wyprawy oraz mapka dostępna na stronie wyprawy (www.elbrusexpedition.pl).
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)