Kursy Lawinowe
10-02-2010Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowało cykl Kursów Lawinowych przeznaczonych dla freeriderów. Głównym celem szkoleń, jest przekazanie narciarzom i snowboardzistom podstawowych informacji na temat lawin i zasad bezpiecznego poruszania się z dala od wyznaczonych tras.
Każda osoba, która uprawia freeride, czyli narciarstwo i snowboard poza trasowe marzy o tym samym – znalezieniu własnego, nienaruszonego kawałka głębokiego śniegu. Uczucie unoszenia się w białym puchu czy pozostawienie pierwszego śladu na jakimś szczycie jest według wielu nieporównywalne z niczym innym. W Polsce i na świecie w szybkim tempie rośnie popularność tej formy uprawiania sportów zimowych. Wyjazd poza trasę wiąże się jednak ze zwiększonym ryzykiem wypadku lawinowego, dlatego rola edukacji w tym zakresie z każdym sezonem zyskuje na znaczeniu.
W 2009 roku Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zorganizowało pierwszy Kurs Lawinowy przeznaczony dla narciarzy i snowboardzistów. Niesamowite zainteresowanie z jakim spotkało się pierwsze szkolenie sprawiło, że w tym roku Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu przy wsparciu firm The North Face®, Armada Skis, Ortovox oraz Gore zorganizowało 5 kolejnych, niekomercyjnych kursów, w których weźmie udział ponad 100 freeriderów.
Trwające dwa dni zajęcia obejmują części teoretyczną i praktyczną, w czasie których organizowane są pozorowane akcje ratunkowe, omawiane są podstawy badania pokrywy śnieżnej, prezentowane są różne modele detektorów lawinowych i innych elementów podstawowego wyposażenia freeriderów.
Co jednak najważniejsze, uwaga uczestników zwracana jest na kwestię podejmowania właściwych decyzji. Wybór oparty o zgromadzone wcześniej informacje i obserwację sygnałów wysyłanych przez góry jest pierwszym krokiem do uniknięcia zagrożeń. Jak powiedział Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR:
Poruszanie się w górach polega na podejmowaniu decyzji, a to jest bardzo trudne. Jeżeli ktoś zrezygnuje przy najmniejszych oznakach zagrożenia to nigdy nie zjedzie na nartach poza trasą. Równocześnie ktoś, kto przekroczy pewne granice stworzy zagrożenie dla siebie i dla innych. Do podejmowania decyzji potrzebne są wiedza i doświadczenie, których podstawą są informacje przekazane na takim Kursie.
Tak jak w ubiegłym roku bazą Kursu jest Schronisko Murowaniec na Hali Gąsiennicowej, szkolenie prowadzą ratownicy TOPR. Organizatorzy zapewniają sprzęt lawinowy. W połowie stycznia odbył się pierwszy Kurs, kolejne odbędą się w dniach:
5 – 7 marca
19 – 21 marca
26 – 28 marca
9 – 11 kwietnia
Więcej informacji na www.ski2die.pl
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)