VII Krakowski Festiwal Górski
01-12-20094-6 grudnia 2009 r. To największa tego typu impreza w Polsce i trzecia co do wielkości na świecie, która gromadzi czołówkę alpinistów polskich i światowych oraz miłośników gór. W tym roku na festiwalu pojawią się m.in. Tommy Caldwell, Patxi Usobiaga, Rafał Sławiński, Kinga Baranowska. Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w spektakularne wydarzenia, w tym Konkurs Filmu Górskiego o Grand Prix VII KFG, przegląd filmów z Banff Mountain Festiwal w Kanadzie oraz Finał Pucharu Polski w boulderingu (wspinaczce sportowej). VII KFG to również festiwal rocznicowy, z racji obchodów 100-lecia TOPR, 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje na Nanda Devi oraz 20-lecia śmierci Jerzego Kukuczki.
Festiwal w skrócie to
Tegorocznymi Gwizdami KFG będą:
* legenda doliny Yosemite Tommy Caldwell,
* jeden z najbardziej utalentowanych wspinaczy sportowych świata Patxi Usobiaga
* czołowy kanadyjski himalaista Rafał Sławiński.
* Poza światową czołówką wspinaczy, jak co roku festiwal odwiedzą najbardziej cenieni polscy ludzie gór, m.in. Kinga Baronowska, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik
Wydarzenia festiwalowe:
* Pokazy filmowe, w tym z kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival.
* Grand Prix KFG 2009 – nagroda dla najlepszej polskiej produkcji filmowej o górach
* „Jedynka” – nagroda za wybitne osiągnięcie na polu alpinizmu i wspinaczki przyznawana przez Polski Związek Alpinizmu
* Finał Pucharu Polski w boulderingu (wspinaczce sportowej)
* Panele tematyczne: „Bezpieczne Góry”, Freeride
* Małe KFG – specjalny panel dla dzieci
* Targi sprzętu turystycznego i ofert zimowych
Sobota (5 grudnia) na 7. KFG
Sobotnie przedpołudnie na VII Krakowskim Festiwalu Górskim to m.in. warsztaty, panele dyskusyjne i pokazy polskiego filmu górskiego. Będzie można wybierać między pokazem konkursowym o Grand Prix KFG 2009 (w sobotę zobaczymy pierwszą porcję polskich filmów konkursowych), warsztatami fotografii cyfrowej i warsztatami oraz wykładami BEZPIECZNE GÓRY o zasadach bezpieczeństwa i wspinania w górach.
Wykłady poświęcone zagrożeniom lawinowym w Tatrach, wypadkom, technikom poszukiwania i ratowania poszkodowanego poprowadzą przedstawiciele TOPR: Jakub Jasiński, Marcin Maciata i Andrzej Maciata. Natomiast podczas górskich warsztatów instruktor alpinizmu PZA Waldek Niemiec oraz przewodnik tatrzański Tomek Nodzyński będą starali się przekazać część swojego doświadczenia związanego z zaawansowaną turystyką wysokogórską. W tym roku zajmą się kwestiami nocy w górach, począwszy od planowanych i komfortowych noclegów w schroniskach i namiotach aż po niespodziewane biwaki.
Obok warsztatów i wykładów będzie można wziąć udział w dyskusji na temat Sporty górskie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak również posłuchać o tegorocznych osiągnięciach Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych Nasze Skały.
Popołudnie i wieczór to z kolei prelekcje festiwalowych gwiazd. Spotkania ze wspinaczami poprzedzone będą pokazem specjalnym Wyprawa na Nanda Devi East (7434m) – 70 lat polskiego himalaizmu. Polscy alpiniści – Marcin Miotk, Grzegorz Mróz i Jan Lenczowski – opowiedzą o tegorocznej wyprawie w indyjskie Himalaje, zorganizowanej w 70-tą rocznicę zdobycia przez Polaków dziewiczego wierzchołka Nanda Devi. Interesującym elementem pokazu będzie prezentacja oryginalnego materiału filmowego z wyprawy w 1939 roku, odnalezionego w Londynie po kilkudziesięciu latach poszukiwań.
Wspinanie skalne z najwyższej półki zaprezentuje w sobotę Mateusz Haładaj, jeden z najlepszych polskich wspinaczy sportowych, zarazem jeden z dwóch Polaków, którym udało się pokonać w skałach trudności 9a. Premierą w tym stopniu była dla Mateusza droga Erfolg ist trainierbar reclimbed w Adlitzgraben. Jesienią łodzianin dodał do swojej kolekcji Los Inconformistas w Rodellar.
Natomiast Wojciech Kozub, Krzysztof Starek i Marcin Michałek wspominać będą wejście na dziewiczą, północną ścianę szczytu Ombigaichen 6573 m, znajdującego się w otoczeniu doliny Nare w Nepalu.
W trzeciej polskiej odsłonie wystąpi Łukasz Dudek. To pierwszy Polak, który wprowadził nasze wspinanie sportowe na europejski poziom trudności 9a, przechodząc w lutym br. drogę Martin Krpan w Mišja Peč (Ospi, Słowenia). Takie trudności powtórzył potem jeszcze dwa razy, prowadząc linię Underground we włoskim Arco (Massone) oraz Sanjski par extension 9a w Mišja Peč.
Polską bohaterką świata gór w festiwalową sobotę będzie nasza czołowa himalaista Kinga Baranowska, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników. W tym roku, jako pierwsza Polka, weszła na trzeci szczyt świata Kangchendzongę (8586 m). Swoje wejście zadedykowała wybitnej himalaistce Wandzie Rutkiewicz, która zaginęła na stokach Kangchendzongi w 1992 roku.
Zagranicznymi gwiazdami wieczoru będą dwie wielkie osobowości świata wspinaczkowego: Bask Patxi Usobiaga i Amerykanin Tommy Caldwell. Jako pierwszy na scenę wyjdzie Usobiaga, jeden z najlepszych wspinaczy sportowych na świecie, mistrz światowego onsajtu. Do niego należy absolutnie topowe przejście OS na drodze Bizi Euskaraz o trudnościach 8c+. Na koncie ma również dwie wygrane w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2006 i 2007). Jest też aktualnym Mistrzem Świata z Xining w konkurencji „prowadzenie”.
Potem będziemy mieć przerywnik filmowy. Na festiwalowym ekranie pojawi się komplet filmów ze słynnego Banff Mountain Film Festival. Zobaczymy, między innymi, szalone ewolucje narciarskie, zapierający dech w piersiach highlining, tradycyjną wspinaczkę na najwyższym światowym poziomie, skoki BASE Jumping etc.
I wreszcie ostatni, ale za to jaki, akcent festiwalowej soboty – spotkanie z Tommy Caldwellem, który należy do grona najbardziej wszechstronnych wspinaczy amerykańskich. Jest autorem ekstremalnych dróg sportowych w Stanach – m.in. pierwsze przejścia legendarnych Kryptonite 5.14c/d (9a) i Flex Luthor 5.15a (9a+). Do niego należą również przełomowe i pierwsze klasyczne wspinaczki na 1000-metrowej ścianie El Capitana.
Sobota na 7. KFG to również eliminacje Finału Pucharu Polski w Boulderingu. Odbędą się na dużej ścianie Klubu Sportowego Korona Kraków (ul. Kalwaryjska 9/15). Na niedzielny finał zapraszamy już na Salę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego (ul. Rakowicka 27).
Niedziela (6 grudnia) na VII Krakowskim Festiwalu Górskim
6 grudnia (niedziela) to na Krakowskim Festiwalu Górskim, z jednej strony, czas podsumowań i nagradzania najlepszych, z drugiej zaś, kolejne spotkania z gwiazdami, warsztaty Freeride, podsumowanie działalności inicjatywy Tatry bez Młotka oraz wielkie sportowe emocje czyli finał Pucharu Polski w Boulderingu.
Największą gwiazdą finałowej niedzieli będzie polski wspinacz, od lat mieszkający w Kanadzie, Rafał Sławiński. Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych w Ameryce. W swoim dorobku ma najwyższej klasy przejścia w Kanadyjskich Górach Skalistych, w górach Alaski i w Himalajach. Obszerny materiał opisujący wybitne dokonania Sławińskiego na scenie wspinaczkowej opublikowaliśmy na www.wspinanie.pl.
W niedzielę, po raz drugi (po sobotniej prelekcji), spotkamy na festiwalu czołową postać wspinania sportowego na świecie Patxi Usobiagę. Tym razem Bask wystąpi w roli nauczyciela, prowadząc warsztaty wspinaczkowe.
Polskie wspinanie zaprezentuje zespół Michał Król i Andrzej Sokołowski. Doświadczeni alpiniści opowiedzą o swojej tegorocznej wyprawie Tien-Shan Kokshaal Too Range Expedition 2009, której celem było poprowadzenie drogi mikstowej na Piku Mińsk (ok. 5200 m).
W świat klasycznej wspinaczki wielkościanowej przeniesie nas Adam Pustelnik, któremu udało się tego lata poprowadzić legendarną 6-wyciągową drogę Silbergeier (8b, 200 m) w Rätikonie. Usłyszymy również o jesiennym pobycie Adama w Indian Creek, skąd przywiózł między innymi Ruby’s Cafe 5.13 - Flasz, co jest najtrudniejszą, tradycyjną drogą pokonaną przez Polaka w tym stylu.
Na zakończenie polskich prelekcji zobaczymy ponownie górski zespół (Wojciecha Ryczera i Rafała Zająca), który wprowadzi nas w dziki rejon górskiego pasma Zachodniego Kokszał Tau, z którego przywiózł dwie nowe drogi: Z-K (D+, 600 m) na Piku Plaza i Nordic Walking (AI5/5+, M4 z miejscem M5, 1000 m) na dziewiczym Piku Granitsa.
Ostatni dzień festiwalu to również trzy odsłony specjalne – czyli trzy wielkie finały. Pierwszy z nich to wręczenie prestiżowej Jedynki, nagrody środowisk alpinistycznych za wybitne osiągnięcie na polu alpinizmu i wspinaczki sportowej. W tym roku do tytułu pretendowało aż piętnaście zespołów oraz wspinaczy, reprezentujących wspinanie skałkowe i górskie.
W niedzielny wieczór jury wybierze również najlepszy polski film górski, biorący udział w konkursie o Grand Prix KFG 2009. Rozstrzygnięcie poprzedzone będzie przedpołudniowym pokazem pozostałych obrazów konkursowych (pierwsza część zaprezentowana zostanie w sobotę, 5 grudnia).
I wreszcie trzeci finał i zarazem spora dawka adrenaliny, czyli decydująca faza Pucharu Polski w Boulderingu. Na Krakowskim Festiwalu Górskim jest to absolutna premiera zawodów tej rangi. Dzięki temu pucharowa rywalizacja zyska zupełnie nową, niespotykaną dotąd "otoczkę" w postaci festiwalowych wydarzeń.
Ważnym wydarzeniem niedzieli będą również Warsztaty Freeride, które odbędą się na KFG już po raz drugi (swoją premierę miały w 2008 roku). Będzie mowa, między innymi, o sprzęcie oraz o polskich i europejskich miejscówkach freeride’owych. Warsztaty poprowadzą Piotr Gnalicki, Kostek Strzelski, Jakub Radliński, Tomek Dębiec, Kris Lizak i Piotr Gąsiorowski.
Szczegółowy program 7. KFG na stronie organizatora: www.kfg.pl
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)