Wywiad z Pauliną Ligocką
29-05-2009Na desce zaczęłam jeździć w 1997roku. Były to początki snowboardu w Polsce, coś nowego, innego. Od początku byłam zafascynowana freestylem. Śmieszna historia, pamiętam moje pierwsze zawody - Mistrzostwa Polski w big air. Nie potrafiłam jeszcze jeździć, ale postanowiłam wystartować. Na pożyczonej desce, z rozwalonymi wiązaniami. Pojechałam na wprost na skocznie, dość zresztą sporą, jak na tamte czasy, zrobiłam "teczkę" i indy i zdobyłam 2-gie miejsce w juniorach. To były czasy. Rozwijaliśmy ten sport. Narciarze byli totalnie anty - snowboardowi. Pamiętam stoki, które były dla nas zamknięte, mnóstwo tabliczek "zakaz wjazdu snowboardom", często też nie byliśmy wpuszczani na wyciągi. Ale przezwyciężyliśmy to, snowboard urósł w siłę...
Zima zniknęła zupełnie, ale nie na naszym portalu. Specjalnie dla was prezentujemy wywiad z Pauliną Ligocką, czołową Polską snowboardzistką. Z Pauliną zmawiał portal eXsports.info podczas wiosennego wyjazdu do Livigno.
eXsports.info: Jak wyglądał Twój początek z deską?
Paulina Ligocka: Na desce zaczęłam jeździć w 1997roku. Były to początki snowboardu w Polsce, coś nowego, innego. Od początku byłam zafascynowana freestylem. Śmieszna historia, pamiętam moje pierwsze zawody - Mistrzostwa Polski w big air. Nie potrafiłam jeszcze jeździć, ale postanowiłam wystartować. Na pożyczonej desce, z rozwalonymi wiązaniami. Pojechałam na wprost na skocznie, dość zresztą sporą, jak na tamte czasy, zrobiłam "teczkę" i indy i zdobyłam 2-gie miejsce w juniorach. To były czasy. Rozwijaliśmy ten sport. Narciarze byli totalnie anty - snowboardowi. Pamiętam stoki, które były dla nas zamknięte, mnóstwo tabliczek "zakaz wjazdu snowboardom", często też nie byliśmy wpuszczani na wyciągi. Ale przezwyciężyliśmy to, snowboard urósł w siłę. Jesteśmy silnym, niezależnym sportem, to mnie bardzo cieszy i mam nadzieję, że dalej będziemy się rozwijać w dobrym kierunku.
eXsports.info: Czy trudno jest osiagnąc sukces w tym sporcie w naszym kraju?
Paulina Ligocka: Bardzo trudno. Zwłaszcza w half pipie. Wszyscy wiemy, że w Polsce nie ma żadnego half pipu, nie ma gdzie trenować, nie ma odpowiedniego sprzętu, niepewne warunki atmosferyczne i tak itd. Do najbliższego pipu musimy jeździć kilkaset kilometrów. Żałuję, że tak. Mam nadzieję jednak, że zmieni się ta sytuacja w najbliższym czasie.
eXsports.info: Jakie korzyści przynosi Ci bycie w kadrze?
Paulina Ligocka: Sądzę, że nie osiągnęłabym tego wszystkiego bez kadry. Po pierwsze kadra finansuje większość moich wyjazdów, treningów i zawodów. Wiadomo, że trenowanie snowboardu jest bardzo drogie. Po drugie, mam wspaniałego trenera - Władka Ligockiego, który pomaga mi udoskonalać mój snowboarding, uczy nowych tricków. Poza tym, udało się nam zbudować sprawny "sztab" ludzi, z którymi pracuję - super fizjoterapeutka - Pani Danusia Tadel i trener asystent Michał Starzyński. Wszystko działa jak należy.
eXsports.info: Co sprawia Ci największa satysfakcje w snowboardzie?
Paulina Ligocka: Satysfakcję... hm, nauka nowych tricków, jazda z przyjaciółmi, starty w różnych prestiżowych zawodach i oczywiście osiąganie jak najlepszych wyników.
eXsports.info: Czy w snowboardingu jest ktoś kto Cię inspiruje?
Paulina Ligocka: Każdy, kto ma wpływ na rozwój snowboardu jest dla mnie inspiracją. A teraz jeżdżąc w Roxy, bardzo inspirują i motywują mnie dziewczyny z teamu.
eXsports.info: Co uważasz za swoje największe osiagniecie w dotychczasowej karierze?
Paulina Ligocka: Nie tylko moje wyniki są przedstawiają moje osiągnięcia, ale także to, że jestem w różnych bardzo mocnych teamach i instytucjach. Wracając do wyników, za największe uważam między innymi dwukrotne 3-cie miejsce na Mistrzostwach Świata, 3-cie miejsce na Burton European Open, 4-te na US Open, zwycięstwa i miejsca na podium Pucharu Świata, Mistrzostwo i v-ce Mistrzostwo Świata Juniorów.
eXsports.info: Co mogła byś doradzić ludziom, którzy zaczynają przygodę z deską?
Paulina Ligocka: Żeby się nie poddawali. Na początki snowboard jest bardzo trudny i łatwo się zniechęcić. A potem żeby cieszyli się każdym, nawet najmniejszym postępem i każdą chwilą spędzoną na desce.
eXsports.info: Co robisz gdy nie jeździsz na desce?
Paulina Ligocka: Spędzam czas z narzeczonym, rodziną i przyjaciółmi. Staram się nadgonić studia - jestem na studiach uzupełniających magisterskich na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, nie jest łatwo pogodzić naukę z deską ale staram się, zależy mi na tym żeby szybo skończyć te studia. Poza tym organizuję campy snowboardowe - Paulina Ligocka Roxy Camp, planuję zorganizowanie dużych zawodów snowboardowych w przyszłym roku. Uprawiam różne sporty - tenis, surfing, wakeboarding, gram w golfa.
eXsports.info: Wiadomo,że snowboard to bardzo kontuzjogenny sport,jak Ty sobie radzisz z kontuzjami?
Paulina Ligocka: Właśnie pisząc ten wywiad jestem na rehabilitacji. Pani Danusia Tadel - moja fizjoterapeutka naprawia mi rękę, kolano, bark i plecy. Od początku mojej kariery miałam między innymi zerwane wiązadło krzyżowe w kolanie, naciągnięte ścięgna, kilka złamań. Snowboard rzeczywiście jest bardzo kontuzjogenny. Kontuzje powodują pewne blokady, strach przed nauką nowych tricków. Ale z drugiej strony silnie motywują, bo chcemy udowodnić sobie, że jesteśmy w stanie zrobić to co chcemy. Często zdarza się tak, że zawodnicy wracając po kontuzji do deski skaczą lepiej i odważniej.
eXsports.info: Czy Twoje podejście do snowboardu zmieniło się w jakiś sposób po
osiągnięciu pierwszych sukcesów?
Paulina Ligocka: Po kilku udanych startach na początku kariery uświadomiłam sobie, że chcę zostać zawodową snowboardzistką.
eXsports.info: Jaki jest Twój ulubiony trick?
Paulina Ligocka: Każdy wylondowany:) Ale moimi faworytami na HP są na pewno: McTwist, bs 5, fs 900, natomiast na skoczni preferuję bs obroty.
eXsports.info: Twoja ulubiona miejscówka?
Paulina Ligocka: Bardzo lubię jeździć w Whistler w Kanadzie, Snowmass i Breckenridge w Colorado, Mammoth i June Mtn w Californi. W Europie natomiast lubię Livigno, Les2Alpes i Zermatt.
eXsports.info: Co będziesz robić po zakończeniu kariery sportowej?
Paulina Ligocka: Nie wiem jeszcze. Na pewno coś związanego ze sportem, ze snowboardem. Chciałabym rozwijać i promować ten sport we wszystkich kierunkach.
eXsports.info: Dzięki za wywiad i do zobaczenia na stoku.
Wywiad przeprowadził: Michał Ackarmann / www.exsports.info
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)