Monster Jam w Polsce
28-05-2009Przyjdź i zobacz starcie najpotężniejszych pojazdów sportowych na świecie w ramach legendarnych zawodów Monster Jam. Skoki na odległość kilkudziesięciu metrów, efektowne slajdy i szczęk miażdżonej blachy. To wszystko już 30 maja tylko na największym obiekcie sportowym w Polsce – Stadionie Śląskim w Chorzowie! W tym bezprecedensowym wydarzeniu weźmie udział 10 najlepszych zespołów z USA. Zobaczymy m.in.: wielokrotnych mistrzów świata Grave Digger i Maxiumum Destruction. Na starcie w Chorzowie pojawi się również futurystyczna ekipa Batmana. Rywalizacja w zawodach Monster Jam odbywa się na specjalnie skonstruowanych pojazdach
– półciężarówkach Monster Truck. Charakterystyczne olbrzymie koła oraz półtora tysiąca koni mechanicznych pod maską. To najkrótsza charakterystyka tych ekstremalnych pojazdów.
Podczas polskiej odsłony ORLEN Monster Jam zostaną rozegrane dwie konkurencje. Emocjonujący wyścig równoległy oraz freestyle, czyli 90 sekund bezkompromisowego miażdżenia wraków i potężnych skoków z ziemnych ramp. W przerwie igrać z grawitacją będą zawodnicy
FMX (Freestyle MotoCross) z grupy fmx4ever.
Ale wcześniej niepowtarzalna okazja dla wszystkich pasjonatów motoryzacji – impreza Pit Party, czyli spotkanie „oko w oko” z Monster Truckiem za kulisami. To jedyna taka okazja aby z bliska obejrzeć prawdziwego monstera i porozmawiać z obsługa techniczną, która serwisuje te czterokołowe bestie.
Poważnej adaptacji poddany zostanie również Stadion Śląski. Zamontowane zostanie profesjonalne oświetlenie sceniczne, nagłośnienie oraz efekty specjalne. Na zabezpieczonej płycie boiska przy wykorzystaniu setek ton ziemi powstanie spektakularny tor przeszkód, który urozmaicą wraki autobusów, samochodów kampingowych i zwykłych aut osobowych. Podczas trwania zawodów organizatorzy gwarantują drastyczne zmniejszenie ich objętości!
Zawody w Chorzowie to nie tylko inauguracja europejskiej trasy Monster Jam 2009 European Tour, ale także start nowego projektu – ORLEN Power Inspiration – szerokiej platformy marketingowej, która w przyszłości będzie promować wydarzenia podobnej rangi.
ORLEN Monster Jam, 30 maja 2009 r., Stadion Śląski w Chorzowie, start o godz. 20.00, otwarcie bram 17.30 Pit Party (Pola Marsowe): 14.00 – 17.00, wstęp tylko do godziny 16.00
CO TO JEST MONSTER JAM?
Zawody Monster Jam organizowane są TYLKO na największych stadionach świata, które spełniają surowe kryteria. Niezwykle ważne jest aby obiekt był pojemny, posiadał odpowiednią infrastrukturę, nowoczesne i profesjonalne zaplecze techniczne oraz atrakcyjną lokalizację.
Monster Jam to jedno z najważniejszych wydarzeń w sportach motorowych w USA. Od 25 lat, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano zawody, format ten cieszy się za oceanem niesłabnącą popularnością. Rocznie tylko w USA odbywa się ponad 350 imprez Monster Jam, a roczna sprzedaż biletów osiąga poziom 3,5 mln sztuk!
W Europie impreza debiutowała sześć lat temu w Belgi. Od tamtej pory, co roku, organizuje się kolejne edycje. W tym sezonie dzięki PKN ORLEN zawody odbędą się po raz pierwszy w Europie Wschodniej, a polska odsłona będzie od razu inauguracją europejskiej serii.
Monster Truck
Pojazdy Monster Truck to najpotężniejsze samochody sportowe na świecie! Ponad półtorametrowej wysokości koła, amortyzatory o bardzo długim skoku wypełnione azotem i silnik napędzany metanolem generujący potężną moc 1500 koni mechanicznych, dokładnie taki sam jaki montuje się w dragsterach. Pod karoserią z włókna szklanego plątanina stalowych rur i wsporników tworzących klatkę bezpieczeństwa, która ma tylko jedno zadanie: za wszelką cenę ochronić kierowcę. To „coś” potrafi się wzbić na wysokość drugiego piętra i pokonać w locie dystans prawie 35 metrów!
Pozornie ociężałe i pozbawione pakietów aerodynamicznych monstery potrafią rozpędzić się do 160 km/h. Motor jest tak wyżyłowany, że zaledwie po kilku minutach pracy na pełnych obrotach konieczna jest 20 minutowa przerwa techniczna, którą wykorzystuje się do obniżenia temperatury bloku silnika. Monster Truck to prawdziwa czterokołowa bestia. Potężna moc i niszczycielska siła w jednym.
Organizatorzy zawodów Monster Jam posiadają największą flotę samochodów sportowych na świecie, a wszystkie pojazdy zbudowane są w oparciu o przepisy Amerykańskiego Stowarzyszenia Hot Rodów (USHRA).
Konkurencje
Podczas zawodów Monster Jam zespoły rywalizują w dwóch konkurencjach: wyścig równoległy oraz freestyle.
W ramach pierwszej konkurencji zawodnicy ścigają się w parach pokonując po drodze tor przeszkód zlokalizowany na płycie boiska. Przeszkody to oczywiście wraki samochodów oraz liczne muldy i ziemne rampy (hopy). Zwycięża kierowca, który jako pierwszy przekroczy linię mety i zgromadzi najmniej karnych sekund. Czas doliczany jest w przypadku ominięcia przeszkody lub pokonania jej niezgodnie z zasadami rywalizacji (każda przeszkoda musi zostać równocześnie najechana przez dwa, przednie koła). Za takie przewinienie dolicza się każdorazowo 5 sekund do końcowego czasu.
Freestyle to natomiast indywidualny przejazd każdego z zawodników – w czasie regulaminowych 90 sekund kierowcy półciężarówek prezentują to z czego słyną prawdziwe Monster Trucki: ogromną moc i super wytrzymałe zawieszenie.
Popkultura Monster Jam
W późnych latach 90-tych stało się oczywiste, że w zawodach Monster Jam tkwi wielki potencjał marketingowy. Ten sport budził wielkie emocje wśród widzów. Wiele znanych firm zaczęło umieszczać na truckach swoje logo i oznaczać je jako własność.
Zabawkowy potentat, firma Mattel, użyła marki Hot Wheels, aby wypuścić nową serię samochodzików wzorowanych na Monster Truck. Zabawki stały się przebojem całej marki i są trzecie na liście najlepiej sprzedających się wszystkich wypuszczonych do tej pory serii. Na całym świecie każdego roku sprzedaje się ponad 10 milionów Monster Jam Hot Wheels!
Firma Warner Bros wykorzystała marki Batman i Superman by wypromować nowy towar, jakim były zabawki wzorowane na ciężarówkach.
Nintendo postanowiło wykorzystać Monster Truck w jednej z ikon gier konsolowych Donkey Kong. Był to pomysł, który wyniósł Monster Jam na szczyty popularności w rozrywce elektronicznej.
Spektakularny sukces marketingowy odniosła również firma Activision, która sprzedała ponad 1 milion egzemplarzy gry Monster Jam. Tym samym stała się ona numerem 4 na liście najbardziej popularnych tytułów na konsole Play Station 2 w latach 2007 – 2008.
Zawody Monster Jam to także potężna oglądalność telewizyjna i relacje w ponad 100 krajach świata każdego roku!
Monster Jam dla całej rodziny
Zawody Monster Jam od ponad 25 lat biją w USA rekordy popularności i gromadzą na stadionach całe rodziny. Od sześciu lat organizuje się również europejską serię. Monster Jam to impreza przeznaczona dla wszystkich.
HISTORIA POJAZDÓW MONSTER TRUCK
Pokazy Monster Jam z udziałem specjalnie przygotowanych i tuningowanych półciężarówek stały się popularne w USA w latach 80-tych, jednak ich debiut na sportowych arenach datuje się prawie dekadę wcześniej.
Monstrualne pick-upy – jeszcze wtedy znane bardziej pod nazwą Bigfoot – były nieodłącznym uzupełnieniem tzw. zawodów „tractor pulling”, czyli przeciągania przez podrasowane traktory olbrzymich obciążników na czas. W przerwach między tymi zmaganiami odbywały się specjalne konkursy na największą i najbardziej ekstremalną półciężarówkę.
Po pewnym czasie nastapiła zamiana ról. Przebudowane do monstrualnych rozmiarów pick-upy (a warto podkreślić, że średnica ich kół była wtedy o pół metra mniejsza niż tych obecnych!) przyćmiły główną imprezę. To ich obecność stała się dla fanów magnesem. Gdy w 1982 roku w hali Pontiac Silverdome Bob Chandler, jeden z pierwszych konstruktorów pojazdów Bigfoot, po raz pierwszy na oczach tysięcy rozentuzjazmowanych widzów zmiażdzył zaparkowane wraki, stało się jasne, że era zawodów „tractor pulling” odeszła bezpowrotnie.
Mniej więcej w tym samym czasie w środowisku konstruktorów potężnych półciężarówek pojawiła się nowa nazwa – Monster Truck – która zastąpiła dotąd obowiazującą.
Szybki rozwój technologi w latach 90-tych ubiegłego stulecia, przyczynił się do podniesienia mocy jedostek napędowych i zwiększenia wytrzymałości zawieszenia. Stąd był już tylko krok do rywalizacji sportowej. Tak oto narodziły się zawody Monster Jam!
Kolejnym punktem zwrotnym w rozwoju tej dyscypliny było zastąpienie blaszanych karoserii włóknem szklanym. Stare siedmiotonowe półpółciężarówki „schudły” do 4,5 ton, a potężne silniki wypełniło wysokooktanowe paliwo.
Jednak największym osiągnięciem technicznym było wprowadzenie amortyzatorów wypełnionych azotem. Wcześniejsze Monster Trucki wyposażone były w amortyzatory sprężynowe, które ograniczały dystans, jaki pojazdy mogły pokonać w powietrzu przeskakując nad przeszkodami.
– Zawieszenie, którego dziś używamy jest niesamowite! – mówi Dennis Anderson, kierowca Grave Digger – Na starych amortyzatorach sprężynowych mogliśmy jeździć bardzo krótko, bo szybko ulegały zniszczeniu i nic nie mogliśmy na to poradzić. Teraz są one tak trwałe, że dzięki nim wzrósł standard wyścigów, a fani są bardziej podekscytowani.
Gigantyczne Pick-upy: Zwykle wysokie i szerokie na prawie 4 metry. Muszą ważyć minimum 4 tony, lecz niektóre z nich to pojazdy o masie nawet 5,5 tony. Im lżejsze nadwozie, tym więcej materiałów można przeznaczyć do budowy ramy i silnika, co w efekcie przekłada się na ich końcową wytrzymałość. Ponadto dzięki odchudzeniu karoserii (i wzmocnieniu konstrukcji nośnej) punkt ciężkości zawieszony jest niżej, przez co samochód jest bardziej stabilny, a także bardziej zwrotny.
Silniki: Budowane na zamówienie, superdoładowane i napędzane metanolem, silniki Monster Trucków spalają prawie 10 litrów mieszanki na jeden wyścig. Pojemność silnika zgodnie z zasadami USHRA jest ograniczona do 10 000 cm3. W ciągu całego sezonu zespoły wymieniają średnio po 5 silników.
Nadwozie: Jest wykonane z wysokiej klasy włókna szklanego i jak prawie wszystko w monsterach zaprojektowane i zbudowane na zamówienie.
Opony: Wytwarzane przez czołowych producentów muszą być wysokie na 1,7 metra i szerokie na ponad 1 metr. Przeciętna ekipa obsługująca Monster Trucka wykorzystuje 8 opon w ciągu jednego roku. Opony wykonywane są na zamówienie i ręcznie przycinane tak, by idealnie pasowały do warunków panujących na torze. Przycinanie jednej opony trwa w przybliżeniu 50 godzin.
Amortyzatory: Większość Monster Trucków wyposażonych jest w specjalne amortyzatory gazowe wypełnione azotem. W zależności od konstrukcji i masy, trucki posiadają po jednym lub po dwa amortyzatorze na koło. W całkowity zestaw wchodzi amortyzator zewnętrzno-cewkowy oraz sprężyna.
Zmiażdżone samochody: Pełnowymiarowe samochody z żelazną ramą są typowymi pojazdami niszczonymi podczas zawodów Monster Jam. Im większe wraki tym lepiej. Samochody, w tym również vany, autobusy, przyczepy campingowe, samoloty oraz karetki pozyskiwane są z lokalnych złomowisk i zwracane po każdym wyścigu.
Ze względów bezpieczeństwa pojazdy, które przeznaczone są do zniszczenia nie mogą być dwudrzwiowe. Ponadto zabrania się stosowania wraków, których typ nadwozia to tzw. hatchback. Przed zawodami Monster Jam z wraków usuwa się: zbiorniki z paliwem i gazem, akumulatory, elementy szklane oraz płyny eksploatacyjne takie jak: płyn do chłodnic, płyny hamulcowe oraz oleje przekładniowe.
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)