Jedna łódź, jeden człowiek, dwa oceany
02-02-2008Potrzeba matką wynalazków – to kredo jak żadne inne odzwierciedla pracę wrocławskich programistów, pracujących przy projekcie Explona. Tym razem stworzyli specjalne urządzenie nawigacyjne, które pomoże Arkadiuszowi Pawełkowi opłynąć przylądek Horn – jako pierwszemu człowiekowi na świecie – na …pontonie!
Tworzenie nowych rozwiązań, przełamywanie trudnych wyzwań, które początkowo wydają się nie do rozwiązania, pomaganie innym w realizacji ich pasji i pionierskich wyczynów – takich zadań zespół Explony podejmuje się z przyjemnością. Dlatego nie zastanawiali się ani chwili, gdy Arkadiusz Pawełek zwrócił się do projektantów Explony z prośbą o zaprojektowanie urządzenia sterującego. Znany podróżnik pod koniec stycznia ma rozpocząć swoją dwutygodniową wyprawę: jako pierwszy człowiek na świecie zamierza opłynąć przylądek Horn na odkrytym pontonie typu RIB.
- „Nie da się nie spać dwa tygodnie” - w ten sposób Arek Pawełek uzasadnił potrzebę skonstruowania samosteru – wspomina Arkadiusz Rabiega z Explony.
Łódź typu RIB (Rigid Inflatable Boat) to jednoosobowy odkryty ponton z twardym dnem, napędzany silnikiem spalinowym. Miejsce dla sternika zamontowane jest dokładnie pośrodku, przed sobą ma on przyrządy nawigacyjne. Przy wzburzonym morzu, gdy fale z wielką siłą uderzają o burty pontonu, sternik musi kierować łodzią na stojąco. Jedynym schronieniem jest mały namiot w przedniej części łodzi.
Aby ponton płynął w wybranym przez sternika kierunku, musi być cały czas kierowany. Dlatego też niezbędny jest jakiś automat, który będzie prowadził łódź podczas snu sternika i włączał syrenę, gdy ponton z powodu zbyt dużego prądu i kąta do ustalonego kursu sam nie da rady manewrować. A opłynięcie przylądka Horn odkrytym pontonem stanowi ogromne wyzwanie, którego nie da się zrealizować w czasie krótszym niż dwa tygodnie.
- Można to porównać jedynie ze zdobyciem szczytu K2, najtrudniejszego z ośmiotysięczników. Moją ambicją jest, żeby ten zaszczyt przypadł polskiej załodze i banderze – podkreśla Arkadiusz Pawełek.
Trasa wyprawy prowadzi z Punta Arenas na Atlantyk, następnie na południe, wokół przylądka Horn. Kolejne etapy to wejście w kanały chilijskie. Międzytankowanie w Ushuaia, wyjście na Pacyfik, przejście do Cieśniny Magellana i żegluga na zachód do Punta Arenas. Całość trasy to przeszło 1200 mil morskich pod wiatr dochodzący nawet do 80 węzłów i zdradliwe prądy morskie. Po drodze nie ma przystanków ani zawijania do portów.
- Nie ma na rynku urządzeń, które potrafią sterować taką łodzią. Nasz pomysł wykorzystuje GPS do nawigacji oraz specjalny siłownik i pompę kręcącą sterem – wyjaśnia Piotr Paluszkiewicz z Explony.
Morze potrafi wywrócić wszystko. Dlatego łódź ma system odwracania po wywrotce. Niestety, można go użyć tylko dwa razy, bo na tyle wystarczy gazu w butlach ze specjalną niezamarzającą mieszanką. Wszystko, co jest zostanie zainstalowane na pontonie, musi być wodoszczelne.
- Nieszczelność, czy też wytrzymałość w ekstremalnych warunkach nie były głównym problemem. To mamy już opanowane. Najtrudniejsze było wyznaczenie algorytmów do logiki sterowania pontonem. Kiedy, jak często i jak mocno ma skręcać. To nie jest duży statek, tylko mały, poniewierany falami ponton – mówi Paweł Ludwików, programista Explony.
Teraz pozostało już tylko trzymać kciuki za powodzenie wypraw i za to, by wymyślone w ramach projektu Explona urządzenie spełniło swoje zadanie i pomogło sternikowi zrealizować pionierskie wyzwanie.
Dodatkowe informacje:
Explona
Explona to urządzenie nawigacyjne opracowane przez pasjonatów elektroniki i jazdy terenowej. W ramach projektu produkowane są przede wszystkim nowoczesne metromierze, czyli urządzenia służące do pomiaru odległości, zintegrowane z odbiornikiem nawigacji satelitarnej GPS.
Pierwsze urządzenie zaprojektowane przez wrocławską firmę zostało wykorzystane m.in. w rajdzie Dakar 2007. Więcej informacji: http://www.explona.com
Arkadiusz Pawełek
Skipper, doświadczony żeglarz i pilot łodzi motorowych, przez lata był członkiem załogi regatowej "Łódki Bols", w tym podczas słynnych regat Sydney - Hobart. Jest drugim człowiekiem na świecie, który na odkrytej łodzi pontonowej przepłynął samotnie Atlantyk.
Parametry łodzi typu RIB:
- Długość - 7,5 metra
- Szerokość - 2,66 metra
- Dwa silniki przyczepne po 50HP i zbiorniki paliwa dające autonomiczność 1000 mil
- Projektowana prędkość maksymalna - 27 węzłów
- Projektowana wyporność - 2250 kg.
Strona wyprawy : http://www.eurogroup.pl/arek/
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)