4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Polscy goście na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim

Polscy goście na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim

22-11-2017

Ryszard Pawłowski, Janusz Majer, Krzysztof Starnawski, Piotr Hercog, Magdalena Łączak, Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Marcin „Yeti” Tomaszewski, Wojciech Malawski, Sławomir Eysmont, Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk, Maciej Bedrejczuk, Łukasz Dudek, Jacek Matuszek, Damian Granowski, Tomasz Klimczak, Karolina Ośka, Michał Czech, Małgorzata Jurewicz, Józek Soszyński, Grzegorz Folta i wielu innych – Krakowski Festiwal Górski już tradycyjnie podsumuje najważniejsze górskie wydarzenia mijającego roku. 15. edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 1 do 3 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Polscy prelegenci wystąpią obok zagranicznych gości KFG, do których należą: Ines Papert, Peter Habeler, Ermanno Salvaterra, Davo Karničar, Marek Holeček, Matt Helliker oraz Michi Wohlleben. Festiwalowa scena będzie więc pełna niezwykłych i wybitnych osobowości!

Ryszard Pawłowski
Czołowy polski himalaista z 40-letnim stażem, zdobywca 11 ośmiotysięczników, aż pięciokrotnie stawał na wierzchołku Mount Everestu (8848 m), także instruktor wspinania, przewodnik wysokogórski, członek prestiżowego The Explorers Club. Wspinał się z najlepszymi, między innymi z Jerzym Kukuczką. Ma za sobą kilkaset wypraw w góry wysokie na całym świecie, ma też na koncie nowe drogi i wiele pierwszych polskich przejść. Na KFG Ryszard Pawłowski opowiadać będzie o swoim bogatym górskim życiorysie i wspinaczkowych osiągnięciach.

Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk i Maciej Bedrejczuk
Trudno o bardziej zgrany zespół niż ta trójka doświadczonych alpinistów. Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk i Maciej Bedrejczuk w lipcu tego roku pokonali w alpejskim stylu drogę Grigorienko-Prigoda (6a M5 WI4 A2, 2300 m) na zachodniej ścianie Uszby Południowej (4710 m n.p.m.). Rok wcześniej, także na Kaukazie, zrobili najprawdopodobniej dopiero pierwsze klasyczne przejście słynnej drogi Myszlajewa na północnej ścianie Czatyn-Tau (4412 m n.p.m.).

Marcin „Yeti” Tomaszewski, Wojciech Malawski i Sławomir Eysmont
Marcin „Yeti” Tomaszewski to alpinista i wspinacz wielkościanowy. W ramach autorskiego projektu „4 Żywioły”, z różnymi partnerami dokonał wielu wartościowych pierwszych przejść w Wenezueli, Norwegii, Pakistanie i na Ziemi Baffina. W tym roku kierował żeglarsko-eksploracyjną wyprawą na Grenlandię (Ekstremalnie i Wysoko), której celem było wytyczenie nowych dróg na dziewiczych ścianach. Marcin wspólnie z Wojtkiem Malawskim oraz Sławkiem Eysmontem, członkami wyprawy, opowiedzą o grenlandzkich, wspinaczkowych zdobyczach. Marcin podczas festiwalu poprowadzi także swoją osobistą prelekcję „#Yeti40”.

Damian Granowski i Tomasz Klimczak
Taternicy, alpiniści, miłośnicy wspinania zimowego. Jednym z najciekawszych osiągnięć Tomka Klimczaka jest skompletowanie trzech najpoważniejszych północnych ścian w Alpach (Eiger, Grandes Jorasses i Matterhorn). W tym roku w zespole z Damianem Granowskim dokonał pierwszego polskiego przejścia drogi Desmaison-Gousseault na północnej ścianie Grandes Jorasses.

Karolina Ośka i Michał Czech
Młodzi, zdolni, szukający wyzwań poza skalnymi rejonami. Karolina ma duże ambicje związane z górskim wspinaniem. A dowodem na to, jak świetnie udaje jej się realizować zamierzone cele jest powtórzenie, wspólnie z Michałem Czechem, legendarnego Freeridera (VI 5.13a) braci Huberów na El Capitanie w Yosemite. To dopiero drugie polskie klasyczne przejście drogi, pierwsze zrobił w 2014 roku Konrad Ociepka.

Małgorzata Jurewicz i Józek Soszyński
Taternicy, alpiniści, członkowie KW Trójmiasto. Mają na koncie wiele znaczących przejść, letnich i zimowych. W lutym br. pokonali drogę Costa Brava na ścianie Mongejury w dolinie Romsdal (najprawdopodobniej pierwsze zimowe przejście), a w lipcu zrobili pierwsze powtórzenie rosyjskiej hakowej drogi 600-metrową ścianą Helvetestinden na Lofotach. W tym roku wspinali się także na słynnym Zodiacu. Na KFG opowiedzą o tegorocznym wypadzie do Yosemite, swojej przygodzie z Zodiakiem (będzie też film) oraz o tym, jak w Dolinie radzili sobie pozostali Polacy – a trzeba przyznać, że w tym roku polskich akcentów nie brakowało.

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek
Wspinacze sportowi i górscy. Od kilku lat z sukcesami realizują projekt Alpine Wall Tour. W jego ramach udało im się przejść kilka wybitnych, górskich dróg, w tym: Drogę Hiszpańską (8b+, 500 m) na Cima Grande di Lavaredo, Brento Centro (8b, 1000 m) na Monte Brento i Bellavistę (8b+, 500 m) na Cima Ovest di Lavaredo. W sierpniu tego roku wrócili w Dolomity i pokonali, jako trzeci zespół, Project Fear (8c, 550 m) Dave’a MacLeoda na Cima Ovest, wariant do słynnej Pan Aromy. Apetyty chłopaków rosną…

Grzegorz Folta
Wspinacz, przewodnik tatrzański, znawca Tatr. Na przełomie lipca i sierpnia tego roku dokonał samotnego przejścia Głównej Grani Tatr. Dokonał tego bez asekuracji i zjazdów, depozytów oraz wsparcia zewnętrznego. Wyczyn ten zajął mu 149 godzin.

Janusz Majer
Himalaista, uczestnik i kierownik wypraw w góry najwyższe, w latach 1987-1993 wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu, wieloletni prezes Kluby Wysokogórskiego Katowice, organizator Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach w latach 1988, 1990, 1992. Szef programu „Polskie Himalaje”, którego częścią został program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Janusz Majer opowie na KFG o nowych celach eksploracyjnych w Himalajach i Karakorum.

Krzysztof Starnawski
Jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych nurków głębinowych na świecie, jedyny Polak nurkujący na ekstremalnych głębokościach. Także ratownik TOPR, instruktor, podróżnik. Ma na koncie imponujące rekordy, w tym odkrycie najgłębszej zalanej jaskini świata – Hranická Propast. To jednak nie rekordy są dla niego najważniejsze. Mówi o sobie: „Bardziej zależy mi na eksploracji, odkrywaniu tego co nieznane, pionierskie”.

Piotr Hercog
Czołowy biegacz górski w Polsce, organizator dużych imprez biegowych, w tym Supermaratonu Gór Stołowych i Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Brał udział w wielu górskich maratonach i ultramaratonach na całym świecie. W tym roku zwyciężył na dystansie 100 mil w patagońskim Ultra Fiord – uznawanym za jeden z najtrudniejszych biegów górskich świata, był także najlepszym zawodnikiem w kategorii obcokrajowców (foreigner category) w Tenzing Hillary Everest Marathon. Piotr opowie o swoim projekcie Hercog Mountain Challenge.

Magdalena Łączak
Podobnie jak Piotr Hercog, ścisła czołówka biegów ultra w naszym kraju. Specjalistka od dystansów 100-kilometrowych. W 2014 roku wywalczyła brązowy medal na Mistrzostw Świata SkyRunning Ultra, rok później zdobyła srebro na Mistrzostwach Europy SkyRunning Ultra. W tym roku była najszybsza na trasie Flexistav Bieg Granią Tatr.

K2 – zimowe wyzwanie
Na 15. KFG nie może zabraknąć dyskusji o najbliższym, wielkim wyzwaniu, jakie postawili przed sobą polscy himalaiści – zimowym wejściu na K2 (8611 m n.p.m.), ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Będzie to także jedna z ostatnich okazji, aby porozmawiać o szczegółach wyprawy, której początek planowany jest na 20 grudnia. W Krakowie pojawią się Krzysztof Wielicki (kierownik wyprawy) i Janusz Gołąb (kierownik sportowy wyprawy). Poza nimi ekipę zimowego K2 tworzą: Adam Bielecki, Maciej Bedrejczuk, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala, Jarosław Botor, Dariusz Załuski i Denis Urubko. Jak mówi Janusz Gołąb: „K2 zimą to trzeci, niezdobyty do tej pory biegun ziemi.”

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.kfg.pl oraz na festiwalowym profilu www.facebook.com/FestiwalGorski




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna