4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Nunczako - jak zacząć ćwiczyć?

Nunczako - jak zacząć ćwiczyć?

21-11-2017

Nunczako to jedna z tych broni, które stały się legendą samą w sobie, fascynując wielu miłośników sztuk walki. Skąd się wzięło, gdzie je można kupić i jak nim ćwiczyć?

Historia nunczako

Gdyby zapytać przypadkowe osoby o skojarzenia związane z nunczako, zapewne wspomniałyby o ninjutsu lub kung-fu. Nic bardziej mylnego! Żadna z wymienionych sztuk walki nie ma zbyt wiele wspólnego z tą bronią. W pierwszym przypadku fałszywy obraz wykreowały komiksy i filmy animowane (w szczególności słynne „Żółwie Ninja”), w drugim – niskobudżetowe filmy o sztukach walki.

Skąd więc naprawdę wzięło się nunczako? Otóż pojawiło się w XVII wieku na Okinawie, gdzie chłopstwu nie wolno było nosić broni. By móc się bronić przed ewentualnymi agresorami, w ramach karate i kobudo zaczęto sięgać po różne narzędzia nadające się do obrony, wśród nich m.in. kij, czy skrócona i zmodyfikowana wersja cepa – właśnie w postaci nunczako. Warto jednak zauważyć, że choć broń ta jest bardzo niebezpieczna, to nie zyskała popularności ze względu na trudność w panowaniu nad nią.

Nunczako dzisiaj

Współcześnie po nunczako na treningach sięga się rzadko – a i to w ramach ćwiczeń uzupełniających. Co więcej, w niektórych krajach, w tym w Polsce, jest bronią wymagającą zezwolenia. Można jednak korzystać z jego piankowego odpowiednika w postaci nunczako treningowego, wykonanego z utwardzonej gąbki, dzięki czemu nie jest aż tak groźne (również dla osoby ćwiczącej – łatwo bowiem trafić samego siebie).

Jak zacząć ćwiczyć?

Zanim rozpoczniesz treningi z użyciem nunczako, postaraj się wzmocnić nadgarstki i palce (zwłaszcza, ze nieraz je obijesz w trakcie ćwiczeń) oraz postaraj się poprawić koordynację rąk. Jeśli chodzi o ćwiczenia wzmacniające – doskonale sprawdzą się w tym zakresie pompki na palcach, najlepiej w różnych wariantach.

Sam trening najlepiej zacząć od prób płynnego kręcenia ósemek i odbijania nunczako od bioder. Później można próbować ruchów zaczynających się na przechwycie broni za ramieniem (jedną ręką przerzucając ją do tyłu, drugą chwytając pod pachą lub za plecami), wykonując kilka ósemek, a następnie kończąc w tym samym ułożeniu. Bardziej zaawansowane ćwiczenia najlepiej wykonywać pod okiem trenerów, którzy mieli już styczność z nunczako.




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna