Sporty ekstremalne w powietrzu
21-04-2017Sportami ekstremalnymi nazywa się dyscypliny, których uprawianie wiąże się z ryzykiem zagrożenia życia lub poważnej kontuzji. Wykonywanie ich wymaga zazwyczaj umiejętności, przygotowania oraz sprzętu. Ekstremalnych sportów w powietrzu, jak spadochroniarstwo, dream jump czy bungee można spróbować pod okiem instruktora bez odbywania specjalnych kursów i szkoleń kwalifikacyjnych.
Dyscyplina lotnictwa sportowego
Spadochroniarstwo to skoki z samolotu z dużych wysokości. Skoczek ma na plecach spadochron, który otwiera w czasie lotu, za pomocą specjalnej liny. Ekstremalny skok na spadochronie w Warszawie lub innym mieście w Polsce odbywa się razem z instruktorem. Po profesjonalnym szkoleniu uczestnik zabawy leci awionetką do wysokości około 4000 metrów. Po odbyciu skoku otrzymuje się pamiątkowy certyfikat. W Polsce można szkolić się na samodzielnych skoczków, uczestnicząc w przyspieszonym kursie swobodnego spadania (AFF). Szkolenie dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną a kończy egzaminem, po którym zdobywa się kwalifikacje do oddawania samodzielnych skoków bez instruktora.
Skok na bungee
Bungee jumping to skakanie z dużych wysokości na elastycznej linie. To jeden z najbardziej popularnych sportów ekstremalnych, do uprawiania którego nie trzeba specjalnego przygotowania ani sprzętu. Liny mocuje się na mostach, wieżach oraz dźwigach na wysokościach sięgających nawet 90 metrów. Uprząż do skoczka przyczepiana jest w okolicy kostek oraz bioder. Nieszczęśliwe wypadki na bungee najczęściej mają miejsce na skutek złego dopasowania liny do wagi osoby skaczącej. Bungee organizują profesjonalne firmy, które zapewniają sprzęt oraz możliwość filmowania i fotografowania całego wydarzenia.
Dream jump, czyli skoki z wieżowców
Dream jump to wykonywanie skoków z dużych wysokości. Skoczek ma przymocowany do siebie specjalny układ asekuracyjny oraz dynamiczne liny, co daje mu nieskończone możliwości wykonywania różnego rodzaju akrobacji w powietrzu. Uczestnicy zabawy skaczą z np. z dachów wieżowców, mostów, kominów oraz skał. Skoki polegają zazwyczaj na tym, że mocuje się linę między dwoma budynkami. Na początku lot jest bardzo swobodny, ale po chwili nabiera się dużej prędkości.
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)