Szykuj formę na zimę
09-11-2016Zima to jeden z najlepszych okresów treningowych. Brzmi zaskakująco? Tylko wtedy, gdy oceniasz wyłącznie warunki zewnętrzne. Trochę inaczej przedstawia się sprawa, gdy weźmiesz pod uwagę także to, ile możesz zyskać trenując właśnie w trakcie tej pory roku.
Dlaczego ćwiczyć w zimie?
Co można zyskać trenując zimą na świeżym powietrzu? Pomijając rzecz tak oczywistą, jak zahartowanie organizmu, zimowy jogging, czy nordic walking, znakomicie poprawiają tak zwaną siłę biegową.
W cieplejszych miesiącach przełoży się to na lepsze radzenie sobie z takimi sytuacjami, jak bieganie pod wiatr, w terenie pofałdowanym (jeśli zamierzasz kiedyś wystartować w górach, będzie to miało znaczenie), lecz również w trakcie wyjątkowo długich startów, gdy po 20-30 kilometrach nogi zaczynają naprawdę ciążyć, a mimo to trzeba je dalej stawiać do przodu.
Jak się przygotować do trenowania zimą?
Bieganie zimą to jedno, ale warto o nim myśleć już jesienią. Jeżeli odpowiednio wcześnie zadbasz o dobrą formę, łatwiej będzie Ci w trakcie zimowych przebieżek utrzymać regularny oddech, co ze względu na temperaturę otoczenia będzie miało spore znaczenie.
Niestety, pewnym problemem może być typowo jesienna aura. Częste deszcze, a w przypadku niektórych tras kałuże i błoto, mogą skutecznie zniechęcić przed wyjściem nawet bardzo upartych biegaczy. Ba, deszcz zniechęca nawet do tego, żeby wyjść chociaż na siłownię – w końcu po drodze też się zmoknie. Pewnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie w swoim domu kącika przeznaczonego właśnie na ćwiczenia.
Domowe treningi
Korzystając z takie rozwiązania masz w zasadzie dwa wyjścia.
Pierwsze to wykonywanie ćwiczeń przy pomocy akcesoriów treningowych dostępnych w sklepach sportowych. Można je zresztą zamówić za pośrednictwem sklepów internetowych, np. ze strony prosportowy.pl i otrzymać prosto do domu. Wykorzystanie hantli, kettlebelli, platform bosu, drążków mocowanych w drzwiach (można do nich doczepić także taśmy TRX), czy taśm oporowych, pozwala wymusić większy wysiłek, niż przy standardowych ćwiczeniach.
Druga opcja to zainwestowanie w rower stacjonarny lub – jeśli mamy na to miejsce – orbitrek. Maszyny tego typu często posiadają możliwość ustawienia większego oporu, co wpływa na siłę, którą musimy włożyć w trening. Tym samym możesz zabezpieczyć sam siebie przed korzystaniem z najmniejszej linii oporu i ćwiczyć wystarczająco mocno, by zimą faktycznie przystąpić do solidnych sesji treningowych.
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)