4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Aktywność w sieci: czym dzielimy się z innymi?

Aktywność w sieci: czym dzielimy się z innymi?

24-02-2016

W Polsce nie tylko systematycznie rośnie liczba internautów korzystających z mediów społecznościowych. Zwiększa się również ich aktywność. Sprzyja temu rozwój rynku urządzeń mobilnych oraz aplikacji umożliwiających szybkie i łatwe udostępnianie zdjęć lub filmów wysokiej jakości.

W naszym kraju z internetu korzysta już prawie 25 milionów użytkowników, co stanowi 70 procent ogółu Polaków. Takie dane przedstawił we wrześniu 2015 roku Gemius, który od ponad 10 lat regularnie gromadzi informacje w ramach ogólnopolskiego Megapanelu.. Ankieterzy pytali respondentów również o korzystanie z mediów społecznościowych. Okazało się, że każdego miesiąca Facebooka odwiedza już ponad 20 milionów osób, czyli 4/5 wszystkich polskich internautów. Drugą najpopularniejszą platformą społecznościową jest Twitter. W zeszłym roku korzystało z niego średnio 3,3 mln użytkowników miesięcznie.

Dlaczego się dzielimy?

Mijają dwa lata od momentu, kiedy Mark Zuckerberg poinformował na swoim blogu, że liczba aktywnych użytkowników Facebooka przekroczyła miliard. Przy okazji Facebook zdradził, że na serwisie znajduje się już ponad 219 miliardów zdjęć (265, jeśli liczyć również wykasowane). Dlaczego tak chętnie publikujemy wykonane przez nas zdjęcia oraz filmy w sieci? Pierwsza odpowiedź jest prozaiczna. Ponieważ za sprawą urządzeń przenośnych oraz rozwoju technologii komunikacyjnych jest to coraz łatwiejsze.

Aby opublikować zdjęcie w internecie, nie musimy, jak dawniej, przenosić zawartości pamięci aparatu na komputer, aby następnie przejrzeć treść nośnika i ją udostępnić. Powszechność urządzeń mobilnych jest kolejnym powodem wzrostu tej aktywności. Dane prezentowane w najnowszej edycji badania „Polska jest MOBI 2015” mówią o ponad 20 milionach użytkowników smartfonów w Polsce oraz wskazują, że posiada je ponad 2/3 Polaków w grupie wiekowej 15+. Natomiast w maju ubiegłego roku odsetek posiadaczy tabletów w tej grupie przekroczył 20 procent.

Jednak samo podzielenie się zdjęciem, filmem lub informacją o miejscu pobytu nie jest tak ważne, jak szybkość zamieszczenia materiału,jego aktualność i jakość. Producenci starają się wychodzić naprzeciw temu zapotrzebowaniu. Przykładem jest wdrożenie Near Field Communication (NFC), czyli bezdotykowej i bezprzewodowej technologii komunikacyjnej korzystającej z fal radiowych, umożliwiającej dostęp do informacji cyfrowych oraz wymianę danych. System jest wykorzystywany przy szybkim udostępnianiu wysokiej jakości zdjęć w jednym z outdoorowych modeli aparatów fotograficznych Nikona Coolpix AW130.

Czym się dzielimy?

Przykładem, który obrazuje chęć Polaków do dzielenia się osiągnięciami sportowymi na Facebooku, są aplikacje na urządzenia mobilne typu open graph, takie jak Endomondo, Runkeeper czy Runastic. Za ich pomocą użytkownicy Facebooka dzielą się pokonanym dystansem biegowym, długością przejechanej na rowerze trasy, tempem oraz ilością spalonych kalorii. Liczba użytkowników tych aplikacji wzrasta, a jednocześnie z każdym rokiem przybywa Polaków deklarujących aktywność fizyczną.

Z badania CBOS przeprowadzonego w 2014 roku wynika, że 2/3 ankietowanych uprawiało sport lub ćwiczyło w ciągu ostatniego roku, a 40 proc. robiło to regularnie. Jeżeli chodzi o najpopularniejszy rodzaj aktywności, ponad połowa badanych wskazała jazdę na rowerze, 28 proc. pływanie, 18 proc. bieganie, 16 proc. turystykę pieszą, 14 proc. piłkę nożną oraz siatkówkę, a 13 proc. gimnastykę, aerobik lub fitness.

W porównaniu z danymi sprzed kilku lat, obok form aktywności obarczonych niskim ryzykiem, wzrosła również popularność sportów ekstremalnych. W tej grupie trzema najpopularniejszymi kategoriami okazały się te związane z aktywnością za kierownicą (rajdy samochodowe, motocross, quady), w powietrzu (skoki ze spadochronem, bungee, paralotnie, loty szybowcowe) oraz w wodzie (nurkowanie, sporty motorowodne).

Podróże

Kolejnym istotnym tematem, którym dzielimy się z innymi w mediach społecznościowych, są nasze wakacyjne wyjazdy. Szczególnie te zagraniczne. Mimo że w 2015 roku (podobnie jak w latach poprzednich) najczęściej wypoczywaliśmy w kraju, badania CBOS z cyklu „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków” wykazują, że z każdym rokiem coraz większa liczba rodaków wyjeżdża za granicę. Coraz liczniejsi z nas preferują aktywność na stokach narciarskich ponad wylegiwanie się pod palmami.




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna