Dekalog narciarza, czyli jak zachować bezpieczeństwo na stoku?
23-10-2015Małymi kroczkami zbliża się zima. A jak zima to narty i białe szaleństwo. Uwielbiasz szusować? Może to twój pierwszy sezon? A może za punkt honoru postawiłeś sobie w tym roku nauczyć się jeździć na deskach? Nieważne jaką masz motywację która ciągnie cię na stok. I tak powinieneś znać na wyrywki dekalog każdego narciarza, który składa się z ogólnych zasad i wytycznych określonych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Do sezonu jeszcze trochę zostało, na pewno zdążysz przyswoić wszystkie te „narciarskie przykazania” zanim zaczniesz je wykorzystywać w praktyce.
1. Pamiętaj o innych osobach na stoku!
Szusując nie możesz stwarzać zagrożenia innym narciarzom. Twoim zadaniem jest takie manewrowanie, by nie spowodować żadnej szkody – ani na osobie, ani na jej sprzęcie. Powinieneś przed wyjazdem na narty udać się od serwisu i poddać sprzęt konserwacji. Sprawne deski nie spowodują żadnego wypadku. I choć nie jest to twoim obowiązkiem, warto pomyśleć o kasku i goglach, które zabezpieczą cię w razie wypadku i ułatwią szusowanie.
2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy!
Zawsze, ale to zawsze musisz dostosować szybkość zjeżdżania do twoich umiejętności – jeśli dopiero uczysz się jeździć, nie szarżuj, nie popisuj się i nie zjeżdżaj na „krechę”. Prędkość szusowania należy też dobrać pod kątem warunków pogodowych, jakie panują na stoku oraz do rodzaju trasy. Nieodpowiedni sposób poruszania się na stoku najczęściej prowadzi do utraty panowania nad nartami czy niezauważenia innego narciarza, co często skutkuje wypadkiem. Twoim obowiązkiem jest wybranie takiej prędkości i takiego sposobu jazdy, by nie utracić kontroli i móc się zatrzymać jak najprędzej. W miejscach szczególnie zatłoczonych nie można szaleć, należy jechać powoli. Niską prędkość musisz także zachować w okolicach wyciągów, na zakończeniu trasy lub w razie zmniejszenia się widoczności - z powodu zmiany pogody lub złych warunków na stoku.
3. Wybierz kierunek jazdy!
Zanim rozpoczniesz zjeżdżanie, z góry masz doskonały widok, jesteś więc w stanie zauważyć narciarzy poniżej ciebie. Dlatego powinieneś wybrać taki kierunek szusowania, by uniknąć zderzenia z innymi użytkownikami trasy. Zasady uprawiania narciarstwa i snowboardingu są jasne i przyjmuje się, że każdy na stoku je zna i ich przestrzega. Jedna z takich zasad mówi, że pierwszeństwo ma ten, kto znajduje się przed tobą lub niżej ciebie – także to ty jesteś odpowiedzialny za ludzi szusujących z przodu.
4. Wyprzedzaj z rozwagą!
Masz zamiar przyspieszyć i wyprzedzić sunącego przez tobą narciarza? Spokojnie, musisz to zrobić z rozwagą i z zachowaniem ustalonych zasad. Wyprzedzanie jest możliwe po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, ale – uwaga - w takiej odległości, która pozwoli nie uszkodzić wymijanego narciarza. Jeśli spowodujesz wypadek omijając lub wyprzedzając innego uczestnika ruchu na stoku, to wina za zaistniałe zdarzenie będzie tylko i wyłącznie po twojej stronie.
5. Uważaj na skrzyżowaniu tras!
Skrzyżowania tras są niebezpieczne, dlatego każdy narciarz zamierzający wykonać zjazd na trasie lub pólku narciarskim ma obowiązek sprawdzić, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Jak to zrobić? Trzeba patrzeć zarówno w górę, jak i w dół. Ta sama zasada odnosi się do każdorazowego ruszania z miejsca po chwilowym zatrzymaniu. Nieprawidłowe wykonanie tych manewrów przy włączaniu się do ruchu bardzo często prowadzi do wypadków.
6. Nie zatrzymuj się na trasie!
Tylko absolutna konieczność uprawnia cię do zatrzymania się na trasie. Nie wolno stawać bez powodu, a szczególnie w miejscach o ograniczonej widoczności czy na zwężeniach. Jeśli upadniesz, to jak najszybciej postaraj się zejść z trasy, by nikt w ciebie nie wjechał.
7. Podchodź poboczem trasy!
Tylko jeden sposób podchodzenia jest właściwy - jeśli schodzisz pieszo w dół lub z powodu złej widoczności nie możesz się dalej poruszać, zejdź w ogóle z trasy i idź poza nią. Dlaczego? Ponieważ trasy narciarskie z reguły są jednokierunkowe, każda osoba idąca „pod prąd” stwarza zagrożenie dla szusujących. W dodatku pozostawione na torze ślady butów powodują pogorszenie warunków jazdy.
8. Stosuj się do znaków narciarskich!
Twoim obowiązkiem jest stosowanie się do znaków ustawionych wzdłuż trasy narciarskiej. Ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do wypadku. Warto wiedzieć, że poszczególne trasy narciarskie posiadają oznakowany kolor trudności, chronologicznie od najłatwiejszej: zielony, niebieski, czerwony i czarny. To ty musisz podjąć decyzję, która trasa odpowiada twoim umiejętnościom. Podczas szusowania zauważysz też znaki informujące o utrudnieniach lub niebezpieczeństwach (o lawinach, zamknięciu, skróceniu trasy itp.). Dzięki stosowaniu się do oznaczeń można uniknąć wypadku.
9. Pomagaj w razie wypadku!
Obowiązkiem każdego narciarza, który znalazł się w pobliżu wypadku jest udzielenie pomocy poszkodowanemu. To nie tylko zasada prawna, ale też etyczna – żeby tak po ludzku pomóc, a nie pozostawić osobę ranną samej sobie. Zacząć należy od udzielenia pierwszej pomocy (wraz z zawiadomieniem odpowiednich służb) oraz oznakowania miejsca wypadku (dla bezpieczeństwa innych narciarzy).
10. Pamiętaj o ubezpieczeniu narciarskim!
Każdy narciarz powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Dlatego tak ważne jest zakupienie polisy na narty chroniącej na stoku, jak i poza nim. Właściwie wybrane ubezpieczenie powinno pokrywać koszty leczenia i ratownictwa (za granicą są one płatne i w razie wypadku będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni, a warto wiedzieć że są to sumy w tysiącach euro), NNW (odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku, taki ekwiwalent finansowy za poniesiony uszczerbek na zdrowiu), OC w życiu prywatnym (w razie zderzenia się z innym narciarzem nie będziesz musiał płacić mu odszkodowania, zajmie się tym ubezpieczyciel) oraz rozszerzenie obejmujące uprawianie narciarstwa. Dodatkowo można ochroną objąć bagaż oraz sprzęt sportowy.
Łatwo znaleźć takie ubezpieczenie narciarskie na wakacyjnapolisa.pl – w kalkulatorze umożliwiającym szybkie porównanie ofert kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwala to na wybór najbardziej optymalnej polisy, jak i sprawny zakup jej online. Więcej szczegółów na temat tego typu umów znajdziesz w serwisie Wakacyjna Polisa.
Na narty? Z głową!
Te dziesięć zasad powinien znać każdy szanujący się narciarz. I nie tylko znać, ale stosować w praktyce. To podstawowe reguły bezpieczeństwa na stoku. Dzięki nim można cieszyć się białym szaleństwem. Dlatego już teraz przyswój sobie dekalog narciarski. A na narty zabierz nie tylko świetną formę, dobry sprzęt, ale też zdrowy rozsądek!
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)