4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Jaką wiatrówkę wybrać?

Jaką wiatrówkę wybrać?

31-05-2015

Chcesz rozpocząć przygodę ze strzelectwem i kupić wiatrówkę? Nie wiesz, czym się kierować przy zakupie? Udzielimy Ci kilku rad, które, mamy nadzieję, okażą się dla Ciebie pomocne i ułatwią Ci wybór.

Wiatrówki pistolety na CO2

Wiatrówki w formie pistoletów na CO2 są propozycją dla osób, które chcą strzelać na dystansie nieprzekraczającym 15 m. Sprawdzi się przy strzelaniu do puszek lub butelek, gdzie duża precyzja strzałów nie jest konieczna. Ponieważ pistolety zasilane są nabojem CO2, strzelają bardzo szybko i możliwe jest wystrzelanie całego magazynku w kilka sekund. Ich zaletą są także niewielkie rozmiary, pozwalające schować pistolet do kabury, plecaka lub torby.

Wiatrówki pistolety na CO2 są najczęściej replikami prawdziwej broni palnej, stąd ich realistyczny wygląd. Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcjonalności, które uatrakcyjniają strzelanie i sprawiają, że jest bardziej realistyczne.

Wiatrówki karabinki

Wiatrówki karabinki, czyli wiatrówki długie są doskonałe do strzelania na dystanse dłuższe, ponad 15 m. Są bardziej celne dzięki dłuższej lufie i większej niż w przypadku pistoletów mocy. Śrut wystrzeliwany jest więc z większą siłą i może przebić puszkę, do której strzelimy.

Karabinki są większe i cięższe od pistoletów, więc najlepiej przenosić je w specjalnie przeznaczonych do nich pokrowcach.

Wiatrówki sprężynowe

Wiatrówki sprężynowe, które niegdyś stanowiły większość, wymagają naciągnięcia sprężyny, by oddać strzał. Przy naciśnięciu spustu sprężyna zostaje zwolniona, umieszczony w cylindrze tłok wykonuje gwałtowny ruch generujący ciśnienie, które wypycha śrut z lufy.

Ze względu na sposoby naciągu sprężyny wyróżniamy trzy rodzaje wiatrówek:

  • wiatrówki klasycznie łamane – ze sprężyną naciąganą poprzez łamanie lufy,
  • wiatrówki z dolnym naciągiem - ze sprężyną naciąganą za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej pod lufą,
  • wiatrówki z bocznym naciągiem - ze sprężyną naciąganą za pomocą dźwigni umieszczonej na boku łoża.

Wiatrówki z dolnym lub bocznym naciągiem sprężyny są celniejsze i bardziej wytrzymałe niż łamane. Te ostatnie natomiast są łatwiejsze w obsłudze, łatwiej jest załadować śrut. Dla początkujących lepszym rozwiązaniem będzie więc wiatrówka z lufą łamaną.

Wiatrówki na CO2

Wyjaśnijmy teraz pojęcie wiatrówek na CO2, które pojawiło się już wcześniej. Dotyczy ono wiatrówek napędzanych nabojem CO2, który wystarcza na około 60 strzałów. Są one słabsze od sprężynowych, ale za to nie trzeba tutaj każdorazowo naciągać sprężyny. Zaletą tego rozwiązania jest także brak odrzutu przy strzale, dzięki czemu strzelanie jest bardziej precyzyjne. Wiatrówki na CO2 wykonane są głównie z lekkich i jednocześnie wytrzymałych tworzyw sztucznych, dzięki czemu są zwykle lżejsze od sprężynowych. Są więc dobre dla początkujących.

Wiatrówki PCA

Skrót PCA (Pre Charged Air) dotyczy wiatrówek nazywanych potocznie „pompkami”, które wystrzeliwują śrut przy pomocy sprężonego powietrza. Obsługa jest tania, gdyż nie wymaga dokupywania naboi CO2. Ponadto umożliwiają precyzyjne strzelanie przy braku odrzutu. Są podobnie lekkie, jak wiatrówki na CO2. Przed każdym strzałem należy wykonać 5 do 6 ruchów pompką, by sprężyć powietrze, co jest czasochłonne i może uchodzić za uciążliwość. Zaletą jest natomiast moc i precyzja strzału. Warto wiedzieć, że w przypadku bliskich odległości do 10 m wystarczą dwa ruchy pompką.

Wiatrówki PCP

Określenie PCP (Pre Charged Pneumatic) dotyczy wiatrówek napędzanych sprężonym powietrzem ze specjalnego zbiornika, znajdującego się zwykle pod lufą. Zbiorniki są pojemne, co umożliwia oddanie kilkudziesięciu strzałów bez doładowywania. Mają dużą moc i celność i zapewniają komfort strzelania bez odrzutu. Ze względu na wysokie parametry są one sprzętem dość drogim i ekskluzywnym. Ponadto wymagają zakupu specjalnej pompki lub butli nurkowej o ciśnieniu 200 lub 300 barów.

Trzeba też wiedzieć, że wiele wiatrówek PCP nie posiada przyrządów celowniczych, co oznacza konieczność dokupienia do nich lunet. To jednak daje nam możliwość kupienia dobrego i precyzyjnego celownika.

Co trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem wybranego rodzaju wiatrówki?

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest prędkość początkowa śrutu, a więc ta, którą śrut osiąga po wystrzeleniu z lufy. To od niej zależy moc, celność i możliwości przebijalne śrutu.

Parametr ten w przypadku najmocniejszych na naszym rynku wiatrówek pistoletów nie przekracza 160 m/s. Pozwala to przebić śrutem gruby karton czy cienki metal i wbić się w miękkie drewno oraz trafić z odległości około 15 m w cel o średnicy 6 cm.

Najwyższa prędkość początkowa śrutu w wiatrówkach karabinkach niewymagających rejestracji, wynosi 280-290 m/s. Z taką mocą można celnie strzelać na dystansie 20 - 25 m.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze większa prędkość początkowa wiatrówki oznacza, że będzie ona lepsza. Duże znaczenie ma tutaj także jakość wykonania oraz rodzaj zastosowanej lufy, przyrządów celowniczych, a także szczelność wiatrówki.

Rodzaj zastosowanej lufy

Użyta w wiatrówce lufa może być gładka lub gwintowana. W tym drugim przypadku mamy do czynienia ze specjalnymi rowkami w części wewnętrznej lufy, zwanymi gwintem, które służą za prowadnice i sprawiają, że wystrzeliwany śrut jest podkręcony. Dzięki temu lepiej zachowuje się on podczas lotu, a strzał jest celniejszy niż lufy gładkiej. Różnica ta jest lepiej widoczna w przypadku mocniejszych wiatrówek oraz przy strzelaniu śrutem grzybkowym.

Gdzie kupować?

Gdy już będziemy wiedzieli, jaki typ wiatrówki chcemy kupić, wybierzmy solidnego sprzedawcę o dobrej opinii, takiego jak na przykład bron.pl. W ten sposób sprawimy sobie dobrej jakości sprzęt i unikniemy podróbek niewiadomego pochodzenia.




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna