Spotkanie z Januszem Gołąbem
14-11-2014Listopadowym gościem Kolosowych Spotkań w Dworku będzie jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich himalaistów, Janusz Gołąb. Dwukrotny laureat Kolosa w kategorii „Alpinizm” (1999 i 2012) i pierwszy człowiek, który stanął zimą na wierzchołku Gaszerbruma I (8068 m, wspólnie z Adamem Bieleckim) opowie o swojej tegorocznej wyprawie w Karakorum, zakończonej zdobyciem drugiego najwyższego szczytu świata – K2
Urodzony w 1967 roku Janusz Gołąb wspina się od szesnastego roku życia. Jako wybitny alpinista dał się poznać już we wczesnych latach dziewięćdziesiątych XX wieku, przede wszystkim za sprawą znakomitych przejść w zespole z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem (potem także z Grzegorzem Skorkiem). W 1994 r. światowe uznanie przyniosło im zimowe przejście ściany Trollväggen w Norwegii. W tym samym roku Gołąb po raz pierwszy wyjechał też w Himalaje. W kolejnych latach wspinał się m.in. w Alpach i w Patagonii (brał udział w wyprawie zakończonej pierwszym polskim wejściem na legendarny szczyt Cerro Torre), a w roku 1999 dokonał jednego z najwybitniejszych przejść w historii wspinaczki wielkościanowej, prowadząc – wspólnie z Fluderem i Piecuchem – nową drogę na wschodniej ścianie Kedar Dome w Himalajach Garhwalu. By pokonać 1400 metrów niemal gładkiej i pionowej powierzchni, spędzili w ścianie dwa tygodnie.
W uznaniu tego niezwykłego wyczynu to właśnie ich Kapituła nagrodziła statuetką w kategorii „Alpinizm” podczas pierwszej edycji Kolosów.
Rok później zespół Gołąb, Piecuch i Fluder, wzmocniony młodym Marcinem Tomaszewskim, dokonał kolejnego znaczącego przejścia, tym razem uhonorowanego przez Kapitułę Kolosów wyróżnieniem, wytyczając 900-metrową drogę na ścianie góry Nalumassortoq w południowej Grenlandii. Wyróżnienie na Kolosach Gołąb (wspólnie z Piecuchem i Skorkiem) otrzymał także za rok 2003 i wytyczenie częściowo nowej zimowej drogi na słynnej Petit Dru w masywie Mont Blanc. Ponadto, osiągając znakomite rezultaty w Tatrach, Janusz Gołąb przez dwa lata z rzędu był nagradzany przez Polski Związek Alpinizmu za najlepsze zimowe przejścia wspinaczkowe w sezonach 2001/2002 i 2002/2003.
W roku 2004 miało miejsce tragiczne zdarzenie, po którym Gołąb na wiele lat wycofał się z wyczynowego wspinania. Podczas próby poprowadzenia nowej drogi na północnej ścianie Chan Tengri w Tienszanie śmiertelnemu wypadkowi w trakcie załamania pogody uległ jego partner, Grzegorz Skorek. Gołąb, choć poturbowany przez lawiny i mimo kontuzji nogi, szczęśliwie, w ciągu dziewięciu zjazdów, dotarł do podstawy ściany, a następnego dnia osiągnął bazę.
Do wspinania w górach wysokich Gołąb wrócił dopiero na początku następnej dekady i wziął udział w organizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy wyprawie na Gaszerbrum I (8068 m) w sezonie 2011/2012. 9 marca 2012 r., wspólnie z Adamem Bieleckim, zdobył szczyt, stając się pierwszym polskim zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika w Karakorum.
Kilka miesięcy temu Janusz Gołąb osiągnął kolejny ogromny sukces i to właśnie o nim, czyli o wyprawie zakończonej wejściem na drugi najwyższy szczyt Ziemi – K2, w dodatku dokładnie (31 lipca) w 60. rocznicę pierwszego w historii zdobycia tej góry, opowie podczas najbliższego spotkania w Dworku.
Zapraszamy!
Kolosowe Spotkania w Dworku
Janusz Gołąb: K2. Sześćdziesiąt lat później
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2
sobota, 15 listopada 2014 r., godz. 17.00
Wstęp wolny
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)