Laos i Filipiny - Ethnic and Climbing Expedition 2015
03-11-2014Ethnic and Climbing Expedition to wyprawa, która będzie składać z dwóch części, podróżniczej i wspinaczkowej. W jej skład wchodzą: Artur Pierzchniak, Łukasz Bartoszewicz i Kasia Nowocin. Na cały projekt zamierzają przeznaczyć około 4 miesięcy (styczeń-kwiecień 2015).
Pierwszym celem jest wytyczenie nowych dróg w Laosie oraz poszukiwania nowych regionów/sektorów wspinaczkowych, zarówno w Laosie jak i na Filipinach. W regionach Laosu, które będą eksplorować członkowie wyprawy, występuje typowy pomarańczowy wapień z licznymi naciekami i kaloryferami, co stanowi dodatkowe wyzwanie przy wytyczaniu nowych dróg. Przed obiciem każdej nowej drogi, czeka ich dużo pracy, przede wszystkim przy czyszczeniu ściany. Ponadto wyzwaniem (także dla sprzętu) będzie działalność ekiperska w tropikalnym klimacie, w szczególności, że wiele sektorów wspinaczkowych znajduje się w dżungli.
Część podróżnicza będzie realizowana na wyspie Palawan, należącej do Filipin. Większość wyspy pokrywają góry i dżungla, dlatego wiele regionów rzadko jest eksplorowanych. Głównym założeniem jest poznanie tradycji i kultury plemienia Tau't Batu (Taaw't Bato). Członkowie wyprawy zamierzają udokumentować ich pradawne zwyczaje oraz kulturę, które niestety są dzisiaj zagrożone. Aby zrealizować ten plan dokonają trawersu masywów górskich na wyspie oraz Doliny Singnapan. Całym przedsięwzięciem chcieliby również zwrócić uwagę na problemy plemion zamieszkujących Azję Południowo-Wschodnią, z których część może nie przetrwać kolejnych kilkudziesięciu lat.
Cały projekt to nie tylko skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, ale także duże koszty związane z kupnem sprzętu niezbędnego do wytyczenia nowych dróg. Dlatego członkowie ekspedycji poprosili o pomoc w zbieraniu funduszy na portalu Polak Potrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/ethnic-and-climbing.
Nad projektem patronat medialny objął magazyn Poznaj Świat.
Artur Pierzchniak jest jednym z najbardziej aktywnych polskich ekiperów. W Polsce obił około 300 dróg wspinaczkowych, współorganizował także liczne zawody wspinaczkowe. Od wielu lat aktywnie działa jako wolontariusz Fundacji Wspinka, jest również członkiem Klubu Wysokogórskiego w Częstochowie. Swoją działalnością istotnie przyczynił się do rozwoju wspinaczki w polskich skałach.
Łukasz Bartoszewicz, podróżnik, wspinacz, pomysłodawca wyprawy. Od dwóch lat realizuje projekt, którego celem jest poznanie i udokumentowanie zwyczajów plemion, mniejszości etnicznych zamieszkujących różne regiony i kontynenty. A kolejnym założeniem jest klasyczna wspinaczka w tych krajach i regionach oraz wytyczenie nowych dróg. Za swoją ostatnią podróż po Indochinach był nominowany do Kolosów 2013: http://www.kolosy.pl/piatek-7-marca-2014/mniejszoci-etniczne-indochin.html
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)