4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Wakacyjna apteczka – co koniecznie zabrać na wyjazd?

Wakacyjna apteczka – co koniecznie zabrać na wyjazd?

21-07-2014

Autor: dr Joanna Gzik, pediatra

Przed nami lato, okres wakacji, wyjazdów. W takim czasie coraz częściej pojawiają się pytania: co ze sobą zabrać na wyjazd, jak skompletować apteczkę, co nas może spotkać, jakie leki mogą się przydać?

Przeziębienie

Chociaż lato to niby nie czas na choroby, ale właśnie wtedy bardzo wielu z nas się przeziębia. Lato to również czas angin letnich. Przeziębienie i angina latem najczęściej powstają, jeśli gwałtownie schłodzimy rozgrzane ciało/gardło, np. zjemy lody lub wypijemy bardzo zimne picie, gdy jesteśmy rozgrzani, wyjdziemy z mocno klimatyzowanego samochodu lub biura w upał. Dlatego dzieciom warto podawać lody na początku spaceru w upalny dzień – zmniejszy to ryzyko złapania anginy czy przeziębienia. Nie popijajmy lodów gorącą herbatą. To też może być ryzykowne. Jeśli natomiast zdarzy się silny ból gardła, warto podać Phytolacca Decandra 9CH i Mercurius Solubilis 9CH 3 razy dziennie lub Homeogene 9. Wypłuczmy gardło naparem z rumianku. Na objawy przeziębienia najlepiej podać Oscillococcinum. Jeśli mimo tego pojawi się gorączka, a ból gardła się nasili, może być konieczna wizyta u lekarza.

Infekcje żołądkowe

Lato to czas, w którym zdarzyć nam się mogą infekcje żołądkowo-jelitowe. Wyjeżdżając do innej strefy klimatycznej (np. do Egiptu), warto już na dwa tygodnie przed wyjazdem zażywać probiotyki. Ochronią nasz przewód pokarmowy przed bakteriami mogącymi spowodować zatrucie. Zjedzenie rozmrażanych lodów, ciastek z kremem, nieświeżej żywności może spowodować niestrawność. Pierwszym objawem bywają nudności, złe samopoczucie, wymioty. Pojawić się może gorączka. Lekiem, który leczy zatrucie pokarmowe jest Arsenicum Album 9CH, który należy podawać 2 razy dziennie. Wymioty zahamuje Ipeca 9CH, która może być zażywana nawet co pół godziny. Do picia trzeba podać letnią, lekko osłodzoną herbatę, co dziesięć minut jedną łyżeczkę, zwiększając stopniowo ilość podanego picia w miarę zmniejszania się wymiotów. Kiedy zupełnie ustąpią, wtedy można coś zjeść. Ugotowany ryż z jabłkiem, bułeczka, sucharki, zupa marchwiowo ryżowa, ziemniak, gotowana marchewka, czy pulpecik nie podrażnią przewodu pokarmowego. Unikajmy mleka i produktów mlecznych, surowych soków, warzyw i owoców oraz napojów gazowanych, dopóki przewód pokarmowy nie wydobrzeje. Jeśli pojawi się biegunka, warto podać Aloe 9CH po każdym stolcu i probiotyk (np. Enterol), jedną kapsułkę na dobę.

Siniaki, guzy, otarcia, skręcenia, opuchlizna

Dobra pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Gra w piłkę, jazda na rowerze, zabawy na placu zabaw zwiększają ryzyko urazów. Guzy, otarcia naskórka, skaleczenia zdarzyć się mogą każdemu. Jeśli nasza pociecha dozna urazu, zawsze dobrze jest podać Arnicę 9CH. Zmniejszy siniaka, przyspieszy gojenie rany. Na rany zamknięte (siniaki) znakomicie działa Arnigel. Otarcia czy skaleczenia należy przemyć Octaniseptem, można zastosować gencjanę lub plaster z opatrunkiem. Na skręcenia np. kostki i opuchnięcia doskonale zadziała Arnicadoustnie w połączeniu z Apis Mellifica 15CH podawanym dwa razy dziennie. Miejscowo można też stosować Arnigel do smarowania. Alternatywą do tego może być okład z Altacetu.

Kąpiele słoneczne

Podczas korzystania z plaży i kąpieli słonecznych, warto pamiętać o kilku zasadach. Małe dzieci i osoby starsze powinny unikać przebywania na otwartym słońcu w godzinach 11:30 – 14:00. Skórę warto zabezpieczyć filtrem słonecznym, wyższym w przypadku dzieci i osób o jasnej karnacji (powyżej 25). Zawsze pamiętajmy o piciu wody. Nie wskakujmy też do Bałtyku lub jeziora gwałtownie, gdy jesteśmy rozgrzani, bo ryzykujemy szokiem termicznym. Jeśli natomiast zdarzą się nam zaczerwienienia skóry po kąpieli słonecznej, warto podać Apis Mellifica 3 razy dziennie oraz posmarować Dapisem lub Fenistilem.

Może dojść do udaru słonecznego, gdy upał jest duży, a my pijemy zbyt mało płynów lub jeśli chodzimy bez nakrycia głowy (czapki, kapelusza). To objaw przegrzania organizmu. Pojawia się złe samopoczucie, ból głowy, gorączka, nudności. Co zrobić? Przede wszystkim położyć się w chłodnym miejscu i dużo pić. Podać Apis Mellifica 15CHi Belladonnę 9CH3-4 razy co godzinę. Jeśli gorączka jest bardzo duża, a objawy nasilają się, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Zdrowie oczu

Podczas pobytu na plaży, piasku, kąpieli w akwenach wodnych może się przytrafić zapalenie spojówek. Oczy zaczynają łzawić, pojawia się uczucie szczypania, swędzenia lub „piasku w oczach”. Warto przemyć oczy naparem rumianku (herbatkę kupimy w pobliskim sklepie) i wkroplić Homeoptic 3 razy dziennie. Dodatkowo można podać Euphrasię 9CH 2–3 razy dziennie i Arnicę 9CH 1 raz dziennie. Jeśli leczenie nie przyniesie poprawy, a oczy będą intensywnie ropiały, może być konieczne zastosowanie kropli z antybiotykiem.

Ukąszenia owadów

Spacery po lesie, wieczorne ogniska i siedzenie nad wodą sprzyjają pokąsaniu przez owady. Meszki i komary, gryząc, pozostawiają swędzące ślady. Drapanie niestety nie przynosi ulgi. Posmarujmy miejsca po ukąszeniu Dapisem w żelu kilka razy dziennie – świąd stanie się mniej dokuczliwy. Jeśli wokół pojawi się opuchnięcie, warto zażyć Apis Mellifica 2-3 razy dziennie.

Ponadto przebywanie w okolicy miejsc z dużą liczbą drzew i krzewów zwiększa ryzyko pojawienia się na skórze kleszcza. Może on przenosić wirusy lub bakterie powodujące boreliozę. Aby zmniejszyć ryzyko wkręcenia się kleszcza w skórę, warto spacerować po lesie w przewiewnym ubraniu i nakryciu głowy. Oglądać skórę codziennie i uważnie obserwować czarne punkciki, zwłaszcza jeśli wcześniej ich nie było. Kleszcza trzeba usunąć ze skóry jak najszybciej. Najlepiej chwytając pęsetą odwłok i kręcąc odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Można do tego użyć specjalnego przyrządu dostępnego w aptece. Miejsce po kleszczu trzeba zdezynfekować Octaniseptem.

Bardzo bolesne są ukąszenia przez pszczoły, osy i szerszenie. Szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad (osoby te powinny ze sobą zabrać ampułko-strzykawki z adrenaliną). Pszczoły lubią słodki smak i zapach. Jeśli wokół fruwa ich dużo, unikajmy jedzenia słodkich bułek, jagodzianek, lodów. Nie pijmy napojów z puszek, bo nie wiemy, czy osa tam nie wpadła. Jeśli już, to użyjmy do tego słomki. Zakładajmy sandałki lub klapki dzieciom biegającym po trawie, ponieważ tam również może być pszczoła lub osa. Jeśli jednak zdarzy się ukąszenie, trzeba usunąć żądło. Ulgę przyniesie chłodny okład. Dodatkowo posmarujmy miejsce Dapisem, podajmy Apis Mellifica 15CH co 15-30 minut od 3 do 4 dawek. Można również przyłożyć do miejsca po żądle przeciętą cebulę.




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna