Czy warto kupić rower składany?
23-04-2014Składaki popularne były kilkadziesiąt lat temu i z pewną nostalgią niejeden z nas wspomina swoje pierwsze Wigry 3. Okazuje się jednak, że składane modele nie przeszły zupełnie do lamusa i wciąż są spotykane u pewnej grupy kolarzy. Mają za zadanie łączyć w sobie wszelkie zalety powszechnego jednośladu z wygodą jego przechowywania i przewożenia. Przyjrzymy się bliżej, czy i kiedy warto kupić rower składany.
Składak jako rower miejski
Ze względu na niewielką średnicę kół składany rower nie będzie wygodnym środkiem transportu i rekreacji na nieutwardzonych drogach ( http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/zwierzeta/skladak-czyli-rower-skladany-czy-warto-kupowac-skladaki-jaki-skadany-rower-wybrac,56_49512.html). Nadaje się raczej do miejskiej dżungli niż lasu również ze względu na szereg zalet wynikających z jego konstrukcji. Rower, który można złożyć w kilkanaście sekund, będzie idealny, gdy pojawi się konieczność skorzystania z miejskiego transportu lub wejścia do sklepu czy kawiarni. Jest to szczególnie istotne, gdy nie mamy możliwości pozostawienia sprzętu przed lokalem np. ze względu na brak stojaków na rowery.
Jeśli chcemy być eko i zamieniamy cztery kółka na rower, również w tym przypadku składak może okazać się świetnym rozwiązaniem. Często bowiem przeszkodą do przemierzania drogi do pracy rowerem jest obawa, że nie będzie go gdzie przechować. Tymczasem składak, ze względu na swoje gabaryty, zmieści się niemal wszędzie. A ponadto, jeśli nagle popsuje się pogoda, możemy spokojnie wsiąść w autobus.
Szeroki wybór
Decyzja o wyborze konkretnego modelu roweru składanego powinna uwzględniać wiele istotnych czynników takich jak waga, rozmiar kół, prędkość i zwrotność (obie zależne są od wielkości kół), wygoda siodełka, liczba biegów itp. Rowery mające koła o większej średnicy będą wygodniejsze (ponieważ gwarantują większą amortyzację) i szybsze, jednak nie dość zwrotne i poręczne, jeśli musimy często przenosić złożony sprzęt.
Warto jednak pamiętać, że większość rowerów składanych ma ograniczenia wagowe użytkownika ustalone przez producenta. Najczęściej granica ta wynosi 80-90 kg. Jeśli zostanie przekroczona, konstrukcja roweru może nie wytrzymać takiego przeciążenia.
Popularnymi składakami są rowery Kross Flex oraz Medano, które można odnaleźć w ofercie wielu sklepów, w tym internetowych – np. na stronie http://www.trybik.pl/
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)