4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Woda » Kajakarstwo górskie » Eskimoska » Technika pÅ‚ywania - eskimoska /3

Technika pływania - eskimoska /3

Dziób kajaka ma tendencjÄ™ do odpÅ‚ywania od brzegu basenu przy odwracaniu tylnego pokÅ‚adu do poziomu. Ważnym jest aby kajakarz trzymaÅ‚ dziób kajaka blisko brzegu basenu tak aby można byÅ‚o przećwiczyć wstawanie z twarzÄ… trzymanÄ… blisko kolana. PomogÄ… nam w tym: odpychanie tylnÄ… rÄ™kÄ… i przyciÄ…ganie przedniÄ… rÄ™kÄ…. Gdy udawać siÄ™ nam bÄ™dzie obrót biodrami z chwytem obiema rÄ™kami podtrzymujÄ…cymi powinniÅ›my przećwiczyć ruch z tylko jednÄ… rÄ™kÄ… podtrzymujÄ…cÄ…, jako, że tylko jedna dÅ‚oÅ„ zapewnia punkt podparcia przy eskimosce na wioÅ›le.

Kajakarstwo górskie - po wywrotce

Nauka wykańczającego ruchu ciałem
-NastÄ™pnym krokiem w dążeniu do peÅ‚nego ruchu jest dodanie do szybkiego ruchu biodrami (który wÅ‚aÅ›nie zostaÅ‚ opisany) wykaÅ„czajÄ…cego ruchu ciaÅ‚em. Gdy Å‚ódź mija pozycjÄ™ krawÄ™dziowÄ… tuÅ‚ów zaczyna pochylać siÄ™ do przodu, co utrzymuje ramiona i gÅ‚owÄ™ w wodzie tak dÅ‚ugo jak jest to możliwe w czasie wstawania (wytwarza siÄ™ siÅ‚a wyporu tuÅ‚owia, która pomaga w stawianiu Å‚odzi). Ramiona i twarz wychodzÄ… z wody ostatnie, z twarzÄ… blisko Å›rodka uda. Także to ćwiczenie powinno być powtórzone kilkakrotnie. W idealnym poÅ‚ożeniu twarz kajakarza powinna być blisko brzegu kajaka podczas wynurzania siÄ™ z wody. Aby tak siÄ™ staÅ‚o kajakarz potrzebuje pochylić siÄ™ do przodu. Jeżeli uczeÅ„ ma trudnoÅ›ci w uzyskaniu giÄ™tkoÅ›ci krÄ™gosÅ‚upa wtenczas alternatywne metody podnoszenia ciaÅ‚a z wody mogÄ… być wypróbowane.

-Wielu eskimowiczów wykaÅ„cza ruch poprzez poÅ‚ożenie siÄ™ wzdÅ‚uż pokÅ‚adu tylnego bez obrotu w talii. To powoduje mniejszÄ… uciążliwość dla poczÄ…tkujÄ…cych, lecz jest mniej efektywne z dwóch powodów. Po pierwsze ciaÅ‚o opuszcza wodÄ™ i tracimy siÅ‚Ä™ wyporu torsu w o wiele wczeÅ›niejszym etapie ruchu. Po drugie pozycja z poÅ‚ożeniem siÄ™ na tylnim pokÅ‚adzie utrudnia nam podjÄ™cie wiosÅ‚owania we wzburzonej wodzie jako że kajakarz pozostaje wtenczas zdezorientowany (skierowany wzrokiem w niebo i ma gorszÄ… pozycjÄ™ wyjÅ›ciowÄ… do dalszego wiosÅ‚owania), jeÅ›li "eskimoska" nie uda siÄ™ wtenczas kajakarz bÄ™dzie zwrócony twarzÄ… na kamienie i inne przeszkody. Z tej pozycji musi on pochylić siÄ™ do przodu za pomocÄ… mięśni brzucha, tracÄ…c cenny czas i energiÄ™ zanim bÄ™dzie mógÅ‚ zrobić "eskimoskÄ™". Pozycja z pochyleniem do przodu jest lepsza niż odchylenie siÄ™ do tyÅ‚u ponieważ twarz kajakarza jest lepiej chroniona i może on znacznie szybciej usiąść z powrotem do pozycji do wiosÅ‚owania po "eskimosce".

Używanie wiosła - "Eskimoski" szkoleniowe.
-Dopiero gdy uczeÅ„ caÅ‚kiem dobrze opanuje ruch biodrami i wykaÅ„czajÄ…cy ruch ciaÅ‚a może wprowadzić użycie wiosÅ‚a. WiÄ™kszość poczÄ…tkujÄ…cych chce zacząć naukÄ™ "eskimoski" od razu z wiosÅ‚em, ale użycie wiosÅ‚a zbyt wczeÅ›nie może doprowadzić do zÅ‚ych nawyków takich jak "eskimoska" bez ruchu biodrami lub z usztywnionym tuÅ‚owiem, lub po prostu do zniechÄ™cajÄ…cego braku postÄ™pów. Dla wiÄ™kszoÅ›ci poczÄ…tkujÄ…cych Å‚atwiej jest zacząć od nauki albo "eskimoski" na przedÅ‚użonym wioÅ›le lub "eskimoski" dźwigniowej. Instruktorzy uczÄ…cy "eskimosek" powinni popróbować obu metod tak aby mogli używać tej która najlepiej odpowiada jego uczniowi. -Dobrym ćwiczeniem wprowadzajÄ…cym do ruchu wiosÅ‚em i tuÅ‚owia jest to w którym ćwiczÄ…cy siedzi w kajaku, który trzyma instruktor tak aby uniemożliwić siÄ™ jego wywrócenie. ĆwiczÄ…cy wykonuje skÅ‚on w przód z rÄ™kami wyciÄ…gniÄ™tymi do góry i kreÅ›li na wodzie dÅ‚oÅ„mi Å‚uk od dziobu do wysokoÅ›ci kokpitu o jak najwiÄ™kszym promieniu. To samo ćwiczenie wykonujemy z wiosÅ‚em. Z pozycji wyjÅ›ciowej do eskimoski (tuÅ‚ów pochylony do przodu, wiosÅ‚o uÅ‚ożone równolegle wzdÅ‚uż kajaka z lewej jego strony) ćwiczÄ…cy wykonuje ruch jak wyżej (w lewÄ… stronÄ™) caÅ‚y czas obserwujÄ…c pióro dalsze (przednie) aby byÅ‚o ono prowadzone równolegle po powierzchni.

Błędy:
  • zbyt wczesne zatapianie pióra przy dziobie,
  • zbyt maÅ‚e odwiedzenie pióra od kajaka,
  • pióro tylnie nie jest prowadzone ponad dnem kajaka,
  • zbyt wczesne podnoszenie gÅ‚owy z wody,
  • zbyt maÅ‚o energiczny ruch bioder.

Uwaga
Ustawienie ramienia w pozycji wyciÄ…gniÄ™tej jak to zostaÅ‚o pokazane na rysunku jest o wiele sÅ‚absze niż to w którym ramiÄ™ pozostaje zgiÄ™te. PrzyÅ‚ożenie nadmiernej siÅ‚y podczas gdy ramiÄ™ jest wyprostowane zwÅ‚aszcza gdy nacisk na ramiÄ™ przebiega w kierunku do tyÅ‚u może być przyczynÄ… dyslokacji barku u kajakarzy.

Opracowanie:
SzkoÅ‚a Kajakarstwa Górskiego i Raftingu RETENDO
www.retendo.com.pl

1 2 3

Kajakarstwo górskie

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakÄ…tki Å›wiata i najbardziej zakrÄ™cone pomysÅ‚y.
  • Adrenalina Park - NajwiÄ™kszy park rozrywki na Dolnym ÅšlÄ…sku.
  • U-DIVE - Nurkowanie
  • Centrum Rekreacji Alfa - Centrum Rekreacji Alfa to przede wszystkim ludzie. Ludzie, których pasjÄ… jest turystyka w trochÄ™ innym sensie niż siÄ™ utarÅ‚o. Wszystkie siÅ‚y oraz caÅ‚Ä… naszÄ… kreatywność wkÅ‚adamy w to, by nasze wycieczki kojarzyÅ‚y siÄ™ zawsze z najlepszÄ… roz
  • Nadlesnictwo Radom LeÅ›ny OÅ›rodek Edukacyjny im. red. A.Zalewskiego - Istniejemy na rynku od 1978 roku.Od poczÄ…tku naszej dziaÅ‚alnoÅ›ci naszÄ… misjÄ… jest oferowanie usÅ‚ug hotelowych, gastronomicznych oraz konferencyjnych na wysokim poziomie. Nasze trzydziestoletnie doÅ›wiadczenie w kompleksowej obsÅ‚udze firm, obsï


Copyright © 2000-2016 Kazimierz PawÅ‚owski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna