4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Woda » Żeglarstwo » Puchar Ameryki

Puchar Ameryki

Regaty o Puchar Ameryki są najstarszą cykliczną imprezą na świecie. Ich historia zaczyna się 22 sierpnia 1851 roku, kiedy to regaty wokół angielskiej wyspy Wight niespodziewanie wygrał amerykański szkuner.

Regaty te zostały zorganizowane dla uświetnienia pierwszej wystawy przemysłowej w Londynie, która miała zademonstrować siłę Imperium Brytyjskiego. Aby to dobitnie podkreślić wyzwali na pojedynek amerykanów...

Królowa Wiktoria ufundowała nagrodę którą był srebrny wiktoriański dzbanek wart 100 gwinei. Od tej pory dzbanek ten stał się najbardziej pożądanym trofeum sportowym na świecie.

Do regat w 1851 roku stanęło w sumie 17 jachtów. Z czego 16 było angielskich. I to właśnie ten siedemnasty szkuner America jako pierwszy przekroczył linię mety. Był to dotkliwy cios dla dumnych Anglików, którzy postawili sobie za sprawę honoru odbicie pucharu.Puchar Ameryki Od roku 1857 kiedy to dzbanek został przekazany do do New York Jacht Club jako trofeum w międzynarodowych regatach zaczęto go nazywać Pucharem Ameryki. W akcie darowizny określono podstawowe zasady regat i od tamtej pory każdy jacht club miał prawo rzucać wyzwanie temu, kto posiadał puchar.

Od tamtej pory Amerykanie skutecznie bronili trofeum aż przez 132 lata. Dopiero w 1983 roku puchar odebrali im Australijczycy. Wtedy to jacht Australia II pod dowództwem Johna Berttranda pokonał amerykański jacht Liberty Dennisa Connera.

Ale już cztery lata później puchar z powrotem wrócił do Amerykanów. Jacht Stars and Stripes również Dennisa Connera rozbił Australijczyków 5:0!

Obecnie od 1995 roku puchar należy do Nowozelandczyków. Team Black Magic który wygrał regaty pretendentów pokonał załogę Connera 5:0.

W kolejnej edycji Pucharu Ameryki Nowozelandczycy zdołali obronić to cenne trofeum pokonując w finale Luna Rossę, należącą do włoskiego syndykatu Prada. Jednak tuż po zakończeniu ostatniego wyścigu szef Prady Patrizio Bertelli rzucił obrońcom nowe wyzwanie.

Filmy

Zeglarstwo

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Mazurskie Jachty - Mazurskie Jachty to firma czarterująca żaglówki na Mazurach. Prot macierzysty - Ruciane Nida. Oferowane są jachty o zacięciu sportowym, ale też rodzinne.
  • Open Event - Zorganizujemy dla Twojej firmy szkolenie, konferencje, spotkanie, piknik, event, w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Zapewniamy indywidualne podejście doradztwo, pomoc w urzeczywistnieniu Twoich wizji i kompleksową realizacje założonego celu.
  • Biuro Podróży ECOTRAVEL - Biuro Podroży z Krakowa oferujące niezwykłe imprezy związane również z sportami ekstremalnymi.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna