4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Ziemia » Poduszkowce » Pilotowanie

Pilotowanie

Dosiadając poduszkowca zajmujemy identyczną pozycję jak motocyklista - obejmujemy kolanami tzw. siedlisko, a dłońmi chwytamy za kierownicę.

Silnik uruchamia się szarpakiem, czyli poprzez gwałtowne pociągnięcie linki włączającej zapłon.

W poduszkowcu nie ma sprzęgła, zmiany biegów. Dodając gazu (manetka A kierownicy) i zwiększając obroty silnika, wdmuchujemy po prostu więcej powietrza pod spód pojazdu - wtedy wzrasta szybkość jazdy.

Sportowy poduszkowiec nie jedzie po podłożu, ale ślizga ponad jego powierzchnią. Nie ma hamulca. Dlatego steruje się nim wielkością i kierunkiem strumienia powietrza, wytwarzanego przez turbinę. Takiego ciągu nie można odwrócić. Dopuszczalna jest zmiana jego kierunku zaledwie o kilkanaście stopni.

Nic więc dziwnego, że w małym poduszkowcu podstawowym przyrządem sterowniczym jest własne ciało, którym się balansuje. Bywa ono pomocne nawet podczas startu, pochylamy się do przodu i w czasie jazdy na prostej, gdy pędzimy po pochylonej poprzecznie nawierzchni. Na zakrętach, podobnie jak na motocyklu czy quadzie, pochylamy się do wnętrza łuku.

Czasami, przy dużej prędkości, trzeba wstać z siedzenia, aby lepiej widzieć drogę. Nogi są wtedy mocno oparte na podnóżkach i lekko zgięte w kolanach, a ręce wysunięte do przodu pozwala to szybko reagować na zaskakujące sytuacje; przeszkody na drodze" - zauważa Dariusz Smoliga, najszybszy w Polsce pilot tego typu sprzętu.

Dla bezpieczeństwa każdy pilot poduszkowca ma przymocowaną do przegubu ręki tzw. zrywkę, czyli linkę podpiętą do wyłącznika zapłonu, która po wypadnięciu za burtę automatycznie wyłącza zapłon i zatrzymuje pojazd.

Poduszkowcem nie można poruszać się po drogach publicznych, więc kodeks drogowy nie stawia żadnych wymagań kierowcy. Natomiast do przejazdu drogami wodnymi niezbędny jest patent motorowodny.

Jakub Furmański
www.poduszkowce.pl

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Najlepszaimpreza.pl - Zajmujemy się organizacją imprez integracyjnych, firmowych, pikników, festynów. Chociaż wyprodukowaliśmy już setki najróżniejszych eventów do każdego nowego zadania podchodzi z uwagą i dużym skupieniem.
  • Open Event - Zorganizujemy dla Twojej firmy szkolenie, konferencje, spotkanie, piknik, event, w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Zapewniamy indywidualne podejście doradztwo, pomoc w urzeczywistnieniu Twoich wizji i kompleksową realizacje założonego celu.
  • Sporty Ekstremalne 4x4 - Z NAMI AKTYWNIE SPĘDZISZ CZAS !!! OFF-ROAD 100% LEGALNIE TYLKO U NAS !!! Właściciel firmy Sporty Ekstremalne 4x4, to pomysłodawca i twórca, jedynego w rejonie Łodzi centrum rekreacji off-road, wyposażonego w bogate zaplecze do zabaw i ćwiczeń
  • Centrum Sportów Ekstremalnych - Z NAMI AKTYWNIE SPĘDZISZ CZAS !!! OFF-ROAD 100% LEGALNIE TYLKO U NAS !!! Właściciel firmy Sporty Ekstremalne 4x4, to pomysłodawca i twórca, jedynego w rejonie Łodzi centrum rekreacji off-road, wyposażonego w bogate zaplecze do zabaw i ćwiczeń


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna