Jak zacząć skakać
Jak zostać skoczkiem spadochronowym?
Dla wielu osób rozpoczęcie przygody ze skokami spadochronowymi to ogromny krok w życiu, często odwlekany przez wiele lat. Jest to oczywiste z uwagi na lęk przed nieznanym i często postrzeganym jako niebezpieczny sportem. Jednak skoki spadochronowe to dziś sport bardzo bezpieczny i dostępny dla prawie każdego. Istnieje kilka form rozpoczęcia przygody ze skokami. Warto wybrać odpowiednią ścieżkę, zgodną z naszymi oczekiwaniami wobec tego podniebnego sportu.
Opcja dla każdego – skok tandemowy.
W ostatnich latach w Polsce trwa istny boom związany z rozwojem skoków spadochronowych w tandemie. Związane jest to z rosnąca ilością szkół spadochronowych na terenie całego kraju, a także z rozwojem umiejętności polskich instruktorów. Taka forma skoku nadaje się dla prawie każdego. Całość procesu skoku prowadzona jest przez odpowiednio wyszkolonego instruktora tandemowego (zwanego również tandem-pilotem), natomiast osoba skacząca w tandemie (zwana pasażerem) może w pełni oddać się przeżyciu spadania z prędkością 200 km/h. Warto zaznaczyć, że wystarczy tylko kilka minut wstępnego przeszkolenia, żeby być gotowym do takiego skoku. Z tego też powodu skoki tandemowe są coraz częściej formą prezentu na ważne okazje życiowe. Praktycznie wszystkie szkoły spadochronowe w Polsce oferują w sprzedaży skok tandemowy w formie vouchera prezentowego. Jest to dobry pomysł na prezent dla osób aktywnych i nie bojących się wyzwań.
Mimo, że w skokach z instruktorem nie istnieje żadna granica wiekowa to istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Przede wszystkim istnieje bezwzględny limit wagowy. Pasażer tandemu nie może przekroczyć 100 lub 120 kg (limit zależy od typu używanych spadochronów na danym lotnisku). Poza limitem wagowym istnieją także schorzenia, przy których odradza się skoki w tandemie. Są to przede wszystkim ciężkie choroby serca, epilepsja czy choroby psychiczne. Poza tą krótką listą nie istnieją inne ograniczenia. Skoki tandemowe często wykonywane są również z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. Decyzję o bezpiecznym wykonaniu takiego skoku (w odniesieniu do stopnia niepełnosprawności) zawsze podejmuje instruktor, który musi do takiego skoku odpowiednio się przygotować. Skoki tandemowe z osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim nie są już w Polsce niczym nowym.
Krok dalej – szkolenie AFF.
Szkolenia spadochronowe zmieniły się w naszym kraju bardzo mocno w ostatnim czasie. Jeszcze dziesięć lat temu praktycznie wszystkie aerokluby regionalne oferowały szkolenie spadochronowe metodą „na linę”. Tylko nieliczne ośrodki, zwane strefami spadochronowymi były w stanie wyszkolić swoich klientów nowoczesną metodą AFF. Dziś sytuacja stałą się wręcz odwrotna i na większości lotnisk gdzie odbywają się skoki można wykonać profesjonalne szkolenie AFF. Wielu instruktorów w Polsce wspiera takie szkolenie treningiem w tunelu aerodynamicznym. O tym, jak wygląda proces przygotowania ucznia-skoczka w systemie AFF opowie Adam Dzwonkowski, z wrocławskiej szkoły spadochronowej:
„Wszystkie skoki w ramach szkolenia AFF odbywają się z wysokości 4000 metrów. Szkolony przez nas student zaznaje 50 sekund swobodnego spadania podczas którego ma do wykonania pewne ćwiczenia. Najważniejsza jest stabilna sylwetka, tak aby otwarcie spadochronu odbyło się bez zakłóceń. Pierwsze dwa skoki to najczęściej tak zwany skok podwójny. Oznacza to, że studenta asystuje dwóch instruktorów, kolejne skoki odbywają się już w asyście jednego instruktora. Warto przed szkoleniem wybrać się na trening w tunelu aerodynamicznym, poprawia to zdecydowanie umiejętności oraz zapewnia bardzo dużo pozytywnych emocji. Szkolenie AFF można bez problemu wykonać już w przeciągu dwóch weekendów. Zaraz po szkoleniu osoba taka może już samodzielnie skakać z wysokości 4000 metrów.”
Skoki spadochronowe w pięknych miejscach.
Zapewne wiele osób interesujących się tematyką skoków spadochronowych widziało w serwisie YouTube skoki nad sztuczną palmą w Dubaju. Widok taki z wysokości 4000 metrów zapiera dech w piersiach. Nie każdy jednak wie, że w Polsce można również wykonać skok spadochronowy w scenerii przez wielu uważanej za jeszcze ładniejszą. Miejscem takim jest Półwysep Helski, gdzie z lotniska trawiastego w Jastarni można się wzbić i podczas całego lotu podziwiać uroki Zatoki Gdańskiej. Skok z wysokości 4000 metrów nad Półwyspem Helskim to przeżycie nie do opisania. Przede wszystkim, skok ten wykonuje się głównie nad wodą, a jedynie bardzo mały kawałek lądu znajduje się pod nami. Taka sceneria jest jedną z najlepszych w Europie i na świecie pod względem ujęć spadochronowych.
Skok spadochronowy w Jastarni można wykonać zarówno w tandemie jak i samodzielnie dla osób posiadających większe doświadczenie spadochronowe. Na lotnisku tym nie są prowadzone szkolenia spadochronowe z uwagi na trudniejsze warunki atmosferyczne spowodowane silnym wiatrem.
Artykuł powstał przy współpracy szkoły spadochronowej z Wrocławia – skoki-spadochronowe.org
Ostatnie wiadomości:
- 30.10.2024 Judo, karate, a może krav maga? Sprawdź, jakie sztuki walki warto ćwiczyć na warszawskim Mokotowie!
- 16.03.2024 Enduro Trails Beskidy – ekscytująca przygoda w Szczyrk Mountain Resort
- 14.06.2023 Jak obliczyć swoje dzienne potrzeby energetyczne?
- 14.03.2023 Igrzyska Olimpijskie 2024: Oczekiwania wobec formy zawodników
- 02.11.2022 Skoki spadochronowe - doskonała atrakcja dla fanów mocnych wrażeń
- 06.09.2022 Jaki orbitrek wybrać?
- 01.08.2021 Święto policji – co podarować w prezencie dla policjanta!
- 16.07.2021 Jak działa pistolet do masażu, dla kogo jest przeznaczony i jaki wybrać?
Porozmawiaj na forum:
- Czy gdzieś w Polsce można grać w slamball? (1 odpowiedz)
- Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia spadochronowego (brak odpowiedzi)
- Akcja Plaża - kitesurfing na Helu (brak odpowiedzi)
- Turystyka ekstremalna - ankieta (1 odpowiedz)
- Spadochronowy kanał na Youtube (2 odpowiedzi)
- E-book spadochronowy "Sytuacje Awaryjne" (1 odpowiedz)
- obóz windsurfingowy (1 odpowiedz)
- kursy kitesurfingu (1 odpowiedz)
- kite surfing (4 odpowiedzi)
- Odżywianie po treningowe (4 odpowiedzi)
Gdzie uprawiać:
- ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
- Atmosfera - Całoroczna baza spadochronowa w Hiszpanii.
- SkyLuma.pl - Skoki spadochronowe w tandemie z instruktorem. Szkolenia AFF. Gdańsk, Trójmiasto, woj. pomorskie
- BSA - Imprezy integracyjne, paintball, parasailing na lądzie, wyprawy rowerowo-kajakowe, wyprawy GPS
- Open Event - Zorganizujemy dla Twojej firmy szkolenie, konferencje, spotkanie, piknik, event, w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Zapewniamy indywidualne podejście doradztwo, pomoc w urzeczywistnieniu Twoich wizji i kompleksową realizacje założonego celu.