4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Przydatne » Testy sprzętu » Nawigacja na narty

Nawigacja na narty

Podczas urlopu wsiadasz w samochód, żeby daleko za miastem znaleźć miejsce, w którym będziesz miał szansę pojeździć na nartach czy desce. Jednocześnie chcesz się tam dostać sprawnie – tak, żeby cenny czas urlopu poświęcić właśnie na rozwijanie swojej pasji. Wybierając nawigację do samochodu powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.

Nawigacja
Planowanie podróży

Przede wszystkim dobrze jest mieć możliwość wcześniejszego zaplanowania trasy i wyznaczenia najbardziej korzystnej opcji jeszcze w domu – na ekranie własnego komputera. Na większym monitorze szybciej wybierzemy trasę niż na kilkucalowym ekranie nawigacji. Jest to szczególnie ważne, kiedy planujemy dłuższą podróż – możliwość wyznaczenia trasy w domu i przeniesienia jej do nawigacji pozwala zaoszczędzić sporo czasu, co z perspektywy miłośnika sportów ma znaczenie.

Nawigacja
Wyznaczanie trasy na podstawie współrzędnych

Ponieważ zdarza się, że miejsca, w których spotykają się pasjonaci sportu znajdują się w trudno dostępnych lokalizacjach, cenna będzie możliwość wyszukania ich na podstawie współrzędnych geograficznych. Dzięki temu kierowca ma pewność, że dotrze dokładnie tam, gdzie chce.

Nawigacja
…i zdjęć

Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy tylko na zdjęciach widzieli cel swojej podróży, jest możliwość wyznaczenia trasy na podstawie geotagowanych zdjęć. Ze specjalnych serwisów (np. www.NavPix.net) wystarczy pobrać fotografie oznaczone lokalizacyjnie i wgrać je do urządzenia. Ono na tej podstawie wyznaczy najbardziej korzystną trasę.

Szybkie wybieranie

Jeśli planujesz trasę tuż przed wyjazdem, warto zaopatrzyć się w nawigację, która pozwoli na szybki wybór drogi. Najlepiej sprawdzają się te urządzenia, których wyszukiwarki działają podobnie jak wyszukiwarki internetowe – wystarczy rozpocząć wpisywanie nazwy poszukiwanej lokalizacji, a urządzenie zaproponuje najbardziej dopasowany wynik.

Inteligentne wyszukiwarki pozwalają także na odszukanie po drodze miejsc szczególnie użytecznych – stacji benzynowych, restauracji, sklepów a także przychodni lekarskich. W przypadku osób, które uprawiają sporty, szczególnie cenne będą informacje o najbliższych miejscach, w których można naprawić uszkodzony sprzęt.

Pieszo z nawigacją

Istotnym elementem przy wyborze nawigacji jest możliwość poznawania okolicy po opuszczeniu samochodu. Urządzenie powinno mieć taką opcję. Dzięki niej nie trzeba wozić ze sobą map poszczególnych mijanych na trasie miejscowości. Takie rozwiązanie oszczędza też czas – po przestawieniu na tryb pieszy sprzęt w kilka sekund określi położenie.

Mapy i aktualizacja

Dobra mapa to podstawa. W przypadku użytkowników, którzy poruszają się też po mniej uczęszczanych drogach, ważne jest, żeby nawigacja je uwzględniała. Dodatkowo, dla tych, którzy realizują swoje pasje poza Polską istotny będzie też zasięg mapowy urządzenia. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, czy mapy obejmują wszystkie interesujące nas kraje w całości i czy uwzględniają także drogi gruntowe. Dla przykładu całościowa mapa Polski uwzględnia co najmniej 650 tys. km dróg, w tym ponad 290 tys. km gruntowych.

Poza tym duże znaczenie ma też możliwość bezpłatnych aktualizacji map. Tylko aktualna mapa pozwala w pełni wykorzystać podstawową funkcję nawigacji. Dlatego warto się zorientować, czy producent wprowadził takie rozwiązanie. W tej chwili coraz częściej standardem jest bezpłatna aktualizacja map przez okres roku od zakupu sprzętu.

Jesteś osobą z pasją? Lubisz podróżować w poszukiwaniu miejsc, w których możesz ją realizować? Zanim kupisz nawigację, sprawdź czy ma funkcje, których będziesz potrzebować.



Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna