4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Chcesz kupić rakietę do badmintona? Sprawdź te porady!

Chcesz kupić rakietę do badmintona? Sprawdź te porady!

11-04-2019

W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę różnych rodzajów rakiet do badmintona. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego modelu?

Badminton to popularna gra, która doskonale nadaje się na ciepły dzień. Aby zacząć grę, potrzebne są rakiety do badmintona. W sklepach wybór różnych modeli jest spory. O czym warto pamiętać, gdy chcemy znaleźć odpowiednią rakietę dla siebie?

 

Rakieta do badmintona – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Gdy wpiszemy do wyszukiwarki internetowej słowa „rakieta badminton”, możemy natychmiast zobaczyć, że do wyboru jest obecnie szeroka gama różnych modeli, które przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy.

Dobór właściwego modelu może więc nastręczać sporo trudności tym osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia z badmintonem.

Za sprzęt możemy zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jako początkujący gracz za paletki do badmintona nie musimy jednak płacić bardzo dużo. Najważniejsze to dobranie takiego modelu, który najlepiej sprawdzi się na start.

 

Najważniejsze parametry rakiet do badmintona

 • ciężar
 • balans
 • flex – sztywność/elastyczność
 • rączka
 • kształt głowicy

 

Co dokładnie kryje się pod powyższymi parametrami? Czym powinna cechować się dobra rakietka do badmintona dla początkującego gracza? Sprawdź teraz!

 

Ciężar

Ciężar czy waga rakiety do badmintona jest pierwszym ważnym parametrem określającym ten sprzęt.

Jednym z popularnych błędów popełnianych przez początkujących graczy jest kupowanie jak najlżejszych rakiet. Jednak na start polecane są głównie uniwersalne rakietki do badmintona, które pozwalają na wypracowanie odpowiedniego stylu gry.

                                                      

W sprzedaży znajdziemy następujące rakiety:

 • 1U – 95-100 g – rakietka ciężka
 • 2U – 90-94 g – rakietka ciężka
 • 3U – 85-89 g – rakietka uniwersalna, lekka
 • 4U – 80-84 g – rakietka uniwersalna, lekka
 • 5U – 75-79 g – rakietka bardzo lekka
 • 6U – 70-74 g – rakietka bardzo lekka

 

Rakiety lekkie są łatwe w manewrowaniu, ale dają mniejsza moc uderzenia – potrzeba więc więcej siły, aby uzyskać mocne uderzenie.

Rakiety uniwersalne są dobrym wyborem dla początkujących – zaleca się wybór modelu oznaczonego jako 3U.

Rakiety ciężkie dają dużą siłę i szybkość uderzenia, niemniej jednak są mniej zwrotne. Ręka także męczy się wtedy szybciej.

 

Balans

Kolejny ważny parametr rakiety do badmintona to jej balans. Parametr ten określa odległość środka ciężkości rakiety od początku jej rączki.

W sklepach możemy znaleźć rakiety w trzech wariantach, a mianowicie z balansem na głowicę (powyżej 300 mm), balansem równomiernym (od 280 do 300 mm) oraz balansem na rączkę (poniżej 280 mm). Co wybrać?

Dla początkujących graczy najlepsza będzie rakieta do badmintona o balansie równomiernym, czyli jej punkt ciężkości znajduje się wtedy pomiędzy głowicą a rączką. Dzięki temu jest ona komfortowa w użyciu dla większości graczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z badmintonem.

Balans na głowicę oznacza, że siła uderzenia jest większa, ale rakietką trudniej się manewruje. Takie modele polecane są dla osób preferujących ofensywny styl gry.

Balans na rączkę powoduje, że rakietka wydaje się bardziej lekka. Jest zwrotna i szybka, ale daje mniejszą moc uderzenia. Rekomendowana jest dla graczy wybierających defensywny styl gry.

 

Flex – sztywność/elastyczność

Rakiety mogą być albo bardziej sztywne albo elastyczne w zależności od naciągu. Parametr ten również ma duże znaczenie dla efektywności i komfortu gry.

Elastyczna rakieta badminton będzie dawała graczowi niższą siłę uderzenia przy jednoczesnej większej kontroli. Takie rakiety sprawdzają się dla graczy początkujących, preferujących grę defensywną.

Z kolei sztywna rakieta jest już polecana dla graczy bardziej doświadczonych, grających ofensywnie. Wymaga większej siły uderzeń, ale także pozwala na bardziej precyzyjną grę.

 

Rączka

Do wyboru mamy rakiety do badmintona o różnych grubościach rączki, które dopasowujemy do kształtu swojej dłoni.

Rączki są oznaczane symbolami od G1 do G5, czyli od najwęższej do najgrubszej. Większość graczy wybiera rączki o średniej grubości G3. Jeśli się wahamy, warto wybrać rączkę o mniejszej grubości i zastosować dodatkową owijkę, gdy będzie to konieczne.

 

Kształt głowicy

W sprzedaży znajdziemy paletki do badmintona w dwóch kształtach głowicy, czyli owalne oraz kwadratowe – izometryczne.

Owalna rakietka do badmintona jest klasycznym modelem, ale dla początkujących graczy lepszym wyborem może być tak kwadratowa, która określana jest także jako izometryczna. Daje większą kontrolę gry i wybacza nieczyste uderzenia.

Do zakupu dobrej rakiety do badmintona zaprasza sklep internetowy Badmin.pl – sprawdź pełną ofertę już teraz pod adresem: https://www.badmin.pl/rakiety-badminton-c-77.html!

 
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna