4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Gdzie na długi wypad rowerowy?

Gdzie na długi wypad rowerowy?

12-10-2017

Planujesz w przyszłym sezonie wybrać się na naprawdę ciekawy wypad rowerowy, ale nie masz pomysłu, którą trasę wybrać? Pozwól, że zaproponujemy Ci kilka ciekawych pomysłów – dwie spośród tras polskich i jedną zagraniczną. Uwierz, warto odwiedzić każdą z nich!

Szlak Stu Jezior (SSJ)

To liczący sobie 110 kilometrów szlak, rozciągający się od Poznania, aż do Międzychodu. W porównaniu do innych tras należących do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych jest jednym z najkrótszych (dla porównania Transwielkopolska Trasa Rowerowa ma 200 kilometrów na odcinku północnym i 270 na południowym), ale jednocześnie wyróżnia się wyjątkowo pięknymi widokami.

Warto jednak pamiętać, że choć trasa jest krótsza, to wyróżnia się większym stopniem trudności – szlak został oznaczony kolorem czarnym.

Niezależnie od piękna natury, po drodze można też podziwiać zabytki w mijanych wsiach i miejscowościach, między innymi dziewiętnastowieczny pałac neorenesansowy w Baborówku, osiemnastowieczny dwór barokowy z Zajączkowa, czy siedemnastowieczny, późnogotycki kościół z Chrzypska Wielkiego. Wracając jednak do atrakcji przyrodniczych, w pobliżu odcinka biegnącego przez Chalin warto zobaczyć ścieżki dydaktyczne znajdujące się w znajdującym się w okolicy parku krajobrazowym.

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Jak zauważają pasjonaci ze sklepu rowerowego Dadelo, to jedna z najwspanialszych polskich tras rowerowych (warto sprawdzić też inne polecane trasy i szlaki) – prawdziwe „must be” dla miłośników turystyki na dwóch kółkach. Zaznaczają jednak, że szlak jest bardzo wymagający i warto dobrze się przygotować do takiej wyprawy. Dobrze tez będzie rozważyć rozłożenie wycieczki na raty, niekoniecznie porywając się na cały dystans za jednym razem.

Co warto wiedzieć o tym szlaku? Jest długi, liczy sobie około 190 kilometrów. Zaczyna się w Krakowie, kończy zaś w Częstochowie. A po drodze… Cóż, teren jest trudny, wymagający, ale po drodze zobaczysz mnóstwo atrakcji, zarówno stworzonych przez człowieka, jak i przez samą naturę.

Z jednej strony mnóstwo zamków (m.in. w Tenczynie, Ogrodzieńcu, Morsku, czy Mirowie. Z drugiej – w pobliżu trasy rozciągają się rezerwaty przyrodnicze, a także malowniczo wyglądające formacje skalne, które na długo zapadają w pamięć.

Dokładny profil trasy można prześledzić w serwisie MojRower.pl.

Morawska Trasa Winiarska

Tą trasę polecamy osobom, które chciałyby przy okazji dłuższego wypadu rowerowego poznać trochę kraj naszych południowych sąsiadów. Ostrzegamy jednak – nie jest to wyzwanie na jeden dzień, szlak ten bowiem liczy sobie aż 290 kilometrów!

Morawska Trasa Winiarska to część projektu Greenways, który ma polegać na łączeniu trasami rowerowymi miejsc, które warto odwiedzić ze względu na ich atrakcyjność turystyczną. Tak jest i w tym przypadku, jadąc przez morawskie wzgórza, można odwiedzić miejscowe winnice (stanowiące chlubę tego regionu), zwiedzić tutejsze zabytki (chociażby wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks pałacowy w Lednicach-Valticach), czy zachwycić się pięknem mijanych rezerwatów (m.in. Rezerwat Biosfery w Palavie).

 
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna