4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Jak rzucić palenie papierosów?

Jak rzucić palenie papierosów?

07-10-2013

Na każdej paczce papierosów jest wyraźne napisane, że palenie szkodzi zdrowiu, jednak palaczom to nie przeszkadza. Co więcej, nie przeszkadza im też wysoka cena, jaką płacą za możliwość trucia swojego organizmu. Opamiętanie przychodzi dopiero na szpitalnej sali, kiedy jest już za późno na wyleczenie raka krtani czy innej poważnej choroby spowodowanej paleniem.

Mimo że papierosy są trucizną, to dostęp do nich nie stanowi żadnego problemu, nawet dla najmłodszych. To właśnie w młodym wieku większość z nas ma pierwszy kontakt z popularnymi fajkami. Dla niektórych ta przygoda kończy się na jednym papierosie, gdyż tyle wystarczy im, by ocenić, że to paskudny nałóg. Wiele osób ulega jednak uzależniającej nikotynie, pogrążając się w papierosowym dymie na długie lata.

Nikotyna swoją toksycznością przewyższa wiele narkotyków, stosowana jest też w mieszankach z innymi związkami jako środek owadobójczy. Już to świadczy o tym, jak niebezpieczne jest palenie, podobnie jak liczba chorób wywołanych przez papierosy: rak płuc, rak krtani, rozedma płuc, choroba niedokrwienna serca czy zawał mięśnia sercowego. Inne dolegliwości palaczy to cera z wypryskami, żółte zęby, problemy z dziąsłami, brzydki zapach z ust, kaszel, inne.

Warto kilka słów poświęcić jeszcze samemu uzależnieniu: wiele osób sięga po papierosa dla przyjemności lub z przyzwyczajenia, zamieniając palenie w pewien rytuał. Jest to np. wyjście na papierosa podczas przerwy w pracy, papieros przed telewizorem, do kawy, po obiedzie czy na imprezie. Duże znaczenie ma tu atmosfera towarzysząca paleniu, smak dymu czy sama mechanika zaciągania się i strzepywania popiołu. Trudno się od tego odzwyczaić, ale takie osoby będą miały z rzuceniem papierosów mniejsze problemy niż ludzie, którzy bez nikotyny nie potrafią normalnie funkcjonować. Brak dopływu nikotyny do organizmu oznacza w tym przypadku rozdrażnienie, problemy z koncentracją, snem, bezsenność, zaparcia czy bóle głowy. Fizyczne uzależnienie od papierosów jest już poważną sprawą i należy udać się do specjalisty, który zaleci najlepszy sposób leczenia. Możliwości jest sporo, od psychoterapii (grupowej lub indywidualnej) po tabletki czy plastry antynikotynowe. Reszta palaczy, u których brak nikotyny skutkuje jedynie rozdrażnieniem, może własnymi siłami uporać się z trucizną – podpowiadamy jak to zrobić.

Jak rzucić palenie?

- podejmij „męską” decyzję o skończeniu z nałogiem – poinformuj o tym znajomych, rodzinę, opublikuj status na FB – każdy wypalony od tego czasu papieros przyniesie ci wstyd i obnaży twoją słabą wolę.

-decyzję o rzuceniu palenia ułatwić może wypisanie korzyści na kartce – jakich chorób unikniemy, ile zaoszczędzimy pieniędzy.

- w czasie krucjaty przeciw nikotynie unikaj jak ognia palącego towarzystwa, nie wszyscy bowiem będą cie dopingować, co więcej, niejedna „mądra” osoba poczęstuje Cię papierosem.

- wskazana jest aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu oraz dużo snu.

- pij dużo wody, zawsze miej pod ręką coś, co może zastąpić papierosa: gumy do żucia, cukierki, paluszki.

- nie przejmuj się złośliwymi komentarzami innych palaczy, którzy nie mają tyle odwagi co Ty, by zrezygnować z nikotyny.

Powodzenia!

--------------------------------------------------------------
Masz problemy ze zdrowiem? Szukasz profesjonalnej opieki medycznej? Odwiedź serwis http://www.ekliniki.pl - internetowy serwis prywatnych i publicznych ośrodków medycznych w całej Polsce. Prezentujemy m. in. kliniki zajmujące się leczeniem uzależnień, otyłości, niepłodności, centra chirurgi plastycznej, kliniki dermatologiczne i wiele innych.




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna