4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Na co zwracać uwagę kupując buty trekkingowe?

Na co zwracać uwagę kupując buty trekkingowe?

07-01-2018

Buty trekkingowe to specyficzne obuwie polecane szczególnie fanom wspinaczek oraz miłośnikom gór. Mają one zapewnić nie tylko komfort chodzenia i stabilność, ale również przyczepność do podłoża oraz ochronę przed różnego rodzaju urazami, o które w górach nietrudno.

Zarówno buty trekkingowe męskie, jak i buty trekkingowe damskie są fundamentem bezpiecznego poruszania się po górach, dlatego też ich wybór nie powinien być dziełem przypadku. Muszą one przede wszystkim być idealnie dopasowane do stopy oraz charakteryzować się doskonałą przyczepnością, ponieważ podczas wielu górskich wędrówek turystom zdarza się stąpać zarówno po błocie, trawie, asfalcie, jak i wapieniu i to często w skrajnie różnych warunkach pogodowych.

Zwróć uwagę na materiał

Jedną z wielu decyzji, jaką należy podjąć podczas zakupu butów trekkingowych jest wybór membrany (lub też jej braku) oraz materiału, z jakiego stworzono cholewkę. Warto więc wiedzieć, że membrana daje gwarancję wodoodporności, jednak modele te charakteryzują się jednocześnie niższym poziomem oddychalności. W modelach, które jej nie posiadają, ochronę przed dostawaniem się wody zapewnia właściwa impregnacja materiału cholewki.
Na jaki model więc się zdecydować?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie istnieją uniwersalne buty trekkingowe. Aby móc dobrać je możliwie jak najlepiej warto jest zastanowić się, w jakich warunkach będą one użytkowane. Jeżeli będzie to pora sucha, taka, jak lato, dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu bez membrany. W przypadku pór kapryśnych, takich jak jesień, czy wiosna, warto jest zaopatrzyć się w obuwie z membraną.
Przed przymierzeniem wybranej pary dobrze jest wyjąć z buta wkładkę, by móc postawić na niej stopę - ta nie powinna wystawać poza krawędź wkładki. Co równie ważne, stopa nie powinna mieć zbyt dużo luzu, ponieważ, w przypadku dłuższej wędrówki, za luźne buty mogą przyczyniać się do powstawania bolesnych często otarć. Mierząc buty do trekkingu warto zwrócić więc uwagę na dopasowanie. Po założeniu but powinien pasować tak, jakby był szyty na miarę. Tylko wtedy otrzymujemy gwarancję, że górskie wędrówki będą przyjemne oraz bezpieczne nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.


Foto:
1. fotolia.com, 175943848 | Autor: Alena Ozerova

2-3. merg.pl

 
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna