4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Wyposażenie wspinacza – o czym powinniśmy pamiętać idąc na skałki?

Wyposażenie wspinacza – o czym powinniśmy pamiętać idąc na skałki?

25-04-2017

Wspinaczka skałkowa staje się coraz popularniejszym sportem. Jej zwolennicy chwalą ten sport za to, że uczy samodyscypliny, wytrzymałości oraz pozwala na pełne sprawdzenie swojej własnej kondycji. Na korzyść wspinaczki skałkowej działa również z pewnością fakt, iż aby ją uprawiać wcale nie trzeba jechać w góry (chociaż uczucia związanego z wspinaniem się po naturalnych skałkach nie sposób porównać z niczym innym), ponieważ zarówno w mniejszych, jak i większych miastach powstają sztuczne ściany wspinaczkowe, które dostosowane są do różnych stopni umiejętności.

Niezależnie jednak od tego jaką ściankę wybierzemy – naturalną czy też sztuczną – zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze oraz wyposażeniu. Pozwoli to nam na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa oraz poprawi komfort wspinania. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, o których zakup powinien zadbać każdy wspinacz!

 

Buty

Trampki lub adidasy, mimo iż są bardzo wygodne, to jednak nie nadają się do wspinaczki. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w profesjonalne buty wspinaczkowe. Powinny one posiadać antypoślizgową podeszwę o nieregularnych kształtach, która pozwoli na pełną swobodę ruchu. Buty wspinaczkowe muszą być również odpowiednio dopasowane do stóp wspinacza. Nawet, jeśli oznacza to zakup dwóch innych rozmiarów na każdą stopę! Bardziej zaawansowanie wspinacze powinni zaś zadecydować się na modele nieco za ciasne.


Uprzęże i liny do wspinaczki 

Uprząż powinna być regulowana (tak aby móc używać jej również w grubszych ubraniach) oraz posiadać nowoczesne klamry, które będą blokować złe zapięcia oraz nieprawidłowe ułożenia pasów. Pomoże to w zachowaniu bezpieczeństwa oraz poprawi pewność siebie szczególnie początkujących wspinaczy.

Jeśli zaś chodzi o liny wspinaczkowe, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przed zakupem powinniśmy bowiem zdecydować się czy zależy nam na sprzęcie, który będzie nam służył do asekuracji górnej czy dolnej. Ten pierwszy typ powinien posiadać większą odporność na zniszczenia mechaniczne (typu przetarcia), ponieważ jest zdecydowanie bardziej na nie narażony. Każdy rodzaj liny powinien posiadać atesty CE i UIAA.

 

Kask

Kask powinien być lekki, wytrzymały oraz przewiewny. Tylko wtedy jest w stanie zapewnić nam pełna ochronę oraz bezpieczeństwo.

Wybierając się na wspinaczkę powinniśmy pamiętać również o przyrządach asekuracyjnych. Najlepiej jest wybrać modele samoblokujące oraz samozaciskowe, które zapewnią nam bezpieczeństwo również podczas nagłych, nieprzewidzianych sytuacji. Należy pamiętać także o tym, że wspinaczka skałkowa, jest sportem wymagającym przede wszystkim odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Przed wyprawą na skałki warto więc zadbać o wykonanie serii ćwiczeń, które poprawią naszą sprawność fizyczną oraz wytrzymałość.
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna