4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Ekologiczna jazda a nowoczesne zarządzanie flotą

Ekologiczna jazda a nowoczesne zarządzanie flotą

03-04-2017

Samochód stał się dziś podstawowym narzędziem pracy dla większości firm. Bez względu na to, czy działają w branży logistycznej, czy też handlowej lub produkcyjnej, zawsze potrzebne jest auto, a najczęściej – auta. Koszty eksploatacji samochodów zaś rosną, choćby z uwagi na wzrost kosztów paliwa. Sposobem na oszczędności może być eco driving.

Eco driving, czyli ekologiczna jazda to trend, który zdobywa coraz większe grono zwolenników. Pozwala bowiem na dość spore oszczędności na paliwie – zwłaszcza, gdy spojrzymy na korzyści w perspektywie długofalowej. Jednym ze sposobów na optymalizację zużycia paliwa niewątpliwie jest profesjonalne zarządzanie flotą. Zwłaszcza, gdy w zasobach firmy znajduje się więcej niż kilka aut. Na czym polega i jak je wykorzystać?

Eco driving, czyli inteligentne zarządzanie paliwem

Co zrobić, by zmniejszyć zużycie paliwa? Wcale nie trzeba się uciekać do radykalnych rozwiązań typu ograniczenie wyjazdów. Zwłaszcza, że w praktyce narażają one na większe straty. Trzeba po prostu zacząć jeździć inteligentnie i kontrolując się na trasie.

Jak mogą w tym pomóc nowoczesne narzędzia do zarządzania flotą? Po pierwsze – monitorują i kontrolują zużycie paliwa. Na bieżąco więc śledzisz, jakie koszty ponoszą. Ale to nie wszystko. To również kwestia kontroli przebiegu trasy – tak, by była najbardziej optymalna i dobrze zaplanowana (źródło: http://happymiles.pl). Może można ustalić punkty, do których należy dojechać tak, by jeden przejazd pozwolił dotrzeć do nich wszystkich? To wszystko, w połączeniu z przestrzeganiem zasad ekologicznej jazdy (które można przyswoić np. podczas szkolenia) powinno dać efekty.

By jazda była ekologiczna, potrzebne jest zaangażowanie pracowników

Technologia to niezwykle ważne narzędzie. Ale, by realnie ograniczyć zużycie paliwa, warto zachęcić kierowców do przestrzegania zasad ekologicznej jazdy. I wcale nie chodzi tutaj wyłącznie o kontrolę czy system sankcji. Z psychologicznego punktu widzenia, zawsze lepsza jest motywacja pozytywna. I tu po raz kolejny z pomocą przychodzą nowoczesne aplikacje, wspierające nowoczesne zarządzanie flotą.

W jaki sposób? Na przykład aplikacja Happy Miles pozwala kontrolować jakość jazdy każdego z kierowców – zarówno pod kątem zużycia paliwa, jak i eksploatacji i ekonomii jazdy i wystawiać im oceny. System rywalizacji i rankingi jakości same w sobie mogą wywołać motywację do walki o pozycję lidera ekologicznej jazdy. Pracodawca zaś, może wzbogacić to rozwiązanie np. o własny system premiowy – przyznając dodatkową nagrodę kierowcy, którego jazda została oceniona najlepiej.

Nowoczesne zarządzanie flotą przynosi wyraźne korzyści

Widać je przede wszystkim w budżecie firmy. Ekologiczna jazda oznacza nie tylko ograniczenie zużycia paliwa (a to koszt, który w firmach logistycznych może wynosić nawet 20-30% wszystkich wydatków), ale i zmniejszenie wydatków związanych z eksploatacją. Lepiej zarządzane pojazdy, flota, w której pilnuje się terminów przeglądów technicznych oznacza wolniejsze „zużywanie się” samochodów, niższe koszty naprawy i możliwość dłuższego użytkowania pojazdów. Warto więc zainwestować w systemy zarządzania flotą i działać zarówno eko- logicznie, jak i ekonomicznie.
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna